Çfarë të shohësh në Florida

Një nga shtetet që përbëjnë Shtetet e Bashkuara është Florida. Shtë një shtet ku jetojnë shumë njerëz dhe gjeografia e ka bërë atë një destinacion për ata që shijojnë diellin dhe detin.

A është ajo florida ka vijën më të gjatë bregdetare në vend, zë një pjesë të Gjirit të Meksikës dhe kjo e bën atë të shijojë një këndshëm klima subtropikale kryesisht i lagësht. A ju pëlqen ideja e diellit, flladit të detit dhe plazheve me një park zbavitës? Le të shohim sot çfarë të bëjmë në Florida.

Pushimet në Florida

Së pari duhet të thuash po, Florida është sinonim i parqeve argëtuese por nuk ofron vetëm kaq. Shpejt atëherë le të flasim për parqet më të njohura dhe më të njohura: parqet.

Në Florida mund të vizitoni Legoland, Walt Disney World, Universal Sutudios dhe Seaworld. Legoland është në Winter Haven dhe u hap në 2011. Ajo ka pesëdhjetë atraksione me shumë udhëtime, pistat e garës, slitë rul, zona me ujë dhe kopshte.

Walt Disney World përfshin katër parqe tematike: Mbretëria Magjike, Epcot, Studios Hollywood të Disney dhe Mbretëria e Kafshëve të Disney plus dy parqe uji, 34 hotele turistikë, kurse golfi, dy llixha të kompletuara dhe kompleksi sportiv Disney ESPN plus Disney Springs Mall.

Universal Orlando Ashtë një kompleks për të bërë gjithçka sepse ka vendpushime familjare ku askush nuk mërzitet. Në njërën anë janë Ishujt e Aventurave, shtatë ishuj me temë me shumë udhëtime dhe mbikqyrës, dinosauri Jurrasic Park, Hulk i pabesueshëm dhe Harry Potter. Nga ana tjetër, ekziston Universal Studios me atraksionet e tij të filmave si Burrat me të Zeza, Shrek 4D ose Jimmy Neutron.

Ai mbetet Universal CityWalk me restorantet, klubet dhe dyqanet e tij dhe Resortet Universale. Brenda akuariume në Florida ka katër vende për të parë pinguinët, nuk është Akuariumi në Florida, ka delfinë në Akuariumi Detar Clearwater dhe ekziston gjithashtu Cove Disconvery e SeaWorld i cili është një park i bukur me turne nënujore në këmbë rreth shkëmbinjve nënujorë koralesh.

Në Florida ka edhe kopshte zoologjike dhe vendet e shenjta. A është ai Kopshtin zoologjik Tampa me elefantët, zogjtë, majmunët dhe të tjerët, një vend ideal për të shkuar me fëmijë, dhe gjithashtu Kopshtin zoologjik të Jacksonville dhe Jardine. Isshtë një vend i shkëlqyeshëm me shumë kopshte dhe një ekspozitë e madhe kushtuar tigrave.

Por çfarë tjetër ofron Florida? Kjo pjesë e Shteteve të Bashkuara ka një të kaluar të madhe koloniale kështu që ka shumë site të zhytura në histori. Për shembull, nuk është Kalaja e San Marcos ndërtuar në kohën e dominimit spanjoll për t'u mbrojtur kundër anglezëve.

El Kalaja e koraleve Isshtë një vend kurioz, i ndërtuar nga një amerikan me origjinë Lituaneze, Edward Leedskalnin. Ky njeri kaloi më shumë se 28 vjet duke ndërtuar këtë monument për dashurinë e tij, me tonë dhe ton guri që duket si korale, por që në fakt është gur gëlqeror. Ata formojnë mure, mobilje dhe madje edhe një kullë. Ka një muze, një teleskop Polaris dhe një shkallë tërësisht prej guri. Të shkoj të argëtohem për pak kohë dhe të bëj foto kurioze.

Ekziston edhe Shtëpia e Ernest Hemingway, në zemër të Qytetit të Vjetër në Key West. Ai jetoi këtu për një dekadë dhe shkroi shumë. Sot është një muze. Meqenëse jeni në Key West, një shëtitje e mirë poshtë rruga duval Advisshtë e këshillueshme. Streetshtë rruga më e njohur nga të gjitha, me shumë jetë gjatë ditës dhe natës.

Florida është gjithashtu një vend i krokodilëve. Ne gjithmonë e shohim atë në filma, kështu që nëse ju pëlqen ju mund të regjistroheni për një Everglades turne kënetash. Mund t’i bëni me kajak ose me varka. Dhe jo vetëm në ndonjë anije por është një varkë ajrore, që është shumë tipike për seritë televizive. Në Parkun Kombëtar Everglades ekziston gjithashtu Fermë krokodili me më shumë se dy mijë prej këtyre kriterëve.

Duke vazhduar me këtë valë të kafshëve ju mund të vizitoni Qendra e Natyrës Gumbo Limbo në Boca Raton.  Shtë një zonë e mbrojtur me shkëmbinj nënujorë koralesh, pyje dhe kanale. Ka një observatori i fluturave, shumë vendkalime për të ecur dhe shumë jetë të egër dhe aktivitete të dizajnuara posaçërisht për vizitorët. Ju mund edhe miratojë një breshkëAta ju japin një certifikatë dhe ju mund ta ushqeni aty.

Fenerët janë gjithashtu një konstante në një tokë që është bregdetare. Në fakt, Florida ka 29 far dhe për pak para dikush mund t'i vizitojë ata dhe të ketë pamje panoramike të paharrueshme. Më ikonike nga të gjitha far është Kepi ​​Canaveral, nga lëshimet hapësinore, por në jug është Cape Florida, pak poshtë Miami.

A ka muze në Florida? Sigurisht, në Pensacola ekziston Muzeu Kombëtar i Aviacionit Detar Me më shumë se 150 anije të ekspozuara, Muzeu për fëmijë i Miamit me një akuarium interaktiv virtual dhe Muzeu Dali kushtuar Salvador Dalit. Ndërtesa, struktura, mban emrin e Enigma dhe është një haraç për muzeun Dalí në Spanjë. Një tjetër muze është Ringling Muzeu i Artit me piktura evropiane nga shekujt XNUMX deri në XNUMX dhe antike amerikane dhe aziatike.

Ekziston edhe Kennedy Space Center e cila është afër Orlandos dhe ka shumë për eksplorimin e hapësirës dhe Muzeu i Historisë Natyrore në Florida me fosilet e saj. Siç mund ta shihni, Florida ofron gjithçka ... pak.

Florida është shumë më tepër sesa parqet argëtuese edhe pse njihet për këtë. Përveç kësaj, gjithmonë mund të shkoni për një udhëtim në bordin e një makine me qira dhe të shkoni atje di plazhet e saj të cilat janë diçka si Karaibet Amerikane.

Florida e Jugut ka plazhe me një atmosferë latine dhe mundësia e shikimit gjithmonë të një lëshimi hapësinor. Pjesa veriore gjithashtu ka plazhe të mrekullueshëm si Pensacola, bregu i Parkut Shtetëror Perdido Key, Santa Rosa ose Plazhi i Panamasë.

Siç mund ta shihni, përveç parqeve argëtuese, peisazhet natyrore të Floridës ftojnë të gjithë ata sportistë ose turistë që e duan natyrën jashtë, të ecin, të bëjnë kajak, të bëjnë banja dielli, të zhyten dhe të përdoren, të bëjnë një shëtitje historike ose të dalin për të pirë dhe bare natën.

Kjo është, nuk është vetëm një destinacion familjar, ju mund të shkoni si çift, mund të shkoni vetëm, mund të shkoni të argëtoheni në rul dhe në botët e fantazisë ose të zhyteni në një botë të bukur natyrore. Ai nga Florida.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*