Çfarë të shohësh në Santo Domingo

Plaza në Santo Domingo

Santo Domingo ndodhet në Republika Dominikane dhe është një vend pushimi vërtet popullor. Ka një klimë tipike Karaibe me temperatura të larta dhe lagështirë të lartë dhe nga qershori deri në nëntor ka sezonin e stuhisë, prandaj është më mirë të vizitoni këtë vend në muajt e parë të vitit. Nga ana tjetër, ky destinacion është perfekt për të shijuar motin e tij të mirë dhe atë prekje koloniale të zonës së tij të vjetër.

En Santo Domingo ne mund të shijojmë hapësira natyrore me bukuri të madhe, plazhe por edhe një qytet i vjetër që na tregon shumë për historinë e tij. Ky ishull që Columbus e quajti Española kur mbërriti në Amerikë është sot një destinacion i shkëlqyeshëm turistik me shumë për të parë.

Zonë koloniale në Santo Domingo

Katedralja Santo Domingo

Një nga vendet më interesante që mund të shohim në Santo Domingo është zona e saj koloniale, e cila është më e vjetra. Në të mund të shohim Katedralen e mrekullueshme të Santo Domingo, e cila ka privilegjin të jetë kisha e parë që do të ndërtohet në Botën e Re. Njihet gjithashtu si Katedralja Primate e Amerikës dhe u ngrit në shekullin e XNUMX-të. Ka një stil të Rilindjes Gotike dhe brenda mund të shohim altarpieces. Parque Colón është zona qendrore e asaj pjese të vjetër që i përket qytetit të parë evropian të themeluar në Amerikë. Në këtë shesh mund të shohim një statujë kushtuar Christopher Columbus dhe të shijojmë një atmosferë të mirë.

Fort në Santo Domingo

Një pjesë tjetër që mund të shihet në Zonë koloniale është Kalaja Ozama ndodhet para grykës së lumit Ozama. Kjo fortesë e shekullit të XNUMX-të u ndërtua në një stil të shënuar mesjetar, frymëzuar nga kështjellat evropiane, por me kalimin e kohës ajo u rrit me pjesë të tjera. Sot mund të arrihet përmes derës Carlos III për të parë Torre del Homenaje të shquar në stilin mesjetar, revistën pluhur ose zonat e xhirimit. Në Muzeun Alcázar de Colón mund të shohim pallatin e parë nënvendor në Botën e Re, i cili duhej të restaurohej pas viteve të neglizhimit. Sot mund të shihni disa dhoma me mobilje nga koha. Një tjetër nga muzetë e gjetur në qytetin e vjetër është Museo de las Casas Reales. Në këtë muze është e mundur të njihet historia koloniale e vendit. Më parë kjo ndërtesë ishte Pallati i Guvernatorëve dhe Oborri Mbretëror.

Far i Kolombit

Far i Kolombit

Ky monument i bukur është një vend i ngritur për nder të Kolombit. Më në fund u ndërtua në shekullin e XNUMX-të, megjithëse ideja ishte aty për shekuj. Ideja ishte që monumenti përfaqësonte nga njëra anë një piramidë maja dhe nga ana tjetër një kryq për të simbolizuar bashkimin e këtyre dy botëve. Shtë një hapësirë ​​e shkëlqyeshme që duhet vizituar me qetësi. Brenda kemi disa dhoma në të cilat ka ekspozita të përkohshme dhe gjithashtu vende të tilla si Muzeu Arkeologjik, biblioteka e hartave ose biblioteka e madhe.

Tre Shpellat e Sytë

Shpella e Tre Sytë

Nëse duam të dalim pak nga qyteti dhe të zbulojmë peisazhe natyrore të pabesueshme si Cuevas de los Tres Ojos. Këto shpella ndodhen në Parkun Mirador del Este. Ka disa liqene të brendshëm dhe një jashtë. Ne do të jemi në gjendje të shohim disa prej tyre, të tilla si Liqeni i Squfurit që ka një sfond të bardhë dhe është emëruar sepse mendohej se përmbante squfur, megjithëse më vonë u zbulua se nuk ndodhi kështu. Në frigorifer gjejmë më të ftohtin nga të tre ose Liqeni i Zonjave, i cili ishte një vend i përdorur si banjë për fëmijë dhe gra. Ju mund të udhëtoni nëpër shpella me anije dhe mund të admironi muret, disa prej të cilave janë pikturuar nga vendas të lashtë.

Kopsht botanik

Kopsht botanik

Kjo është kopshti botanik më i madh në Karaibe dhe thuhet se është një nga më interesantet në botë, prandaj ia vlen të shihet. Wasshtë inauguruar në vitet shtatëdhjetë me qëllim që të ruhet biodiversiteti i zonës. Ju mund të gjeni disa ekosisteme dhe mijëra specie botanikisht të kataloguara. Ka vende të ndryshme që bien në sy në këtë vizitë, të tilla si sheshi qendror ose Ora e Luleve. Nuk është një muze ekologjik dhe ne mund të vizitojmë Herbalist, në të cilin ka bimë medicinale, aromatike dhe madje toksike. Gjatë gjithë vitit ka edhe aktivitete të ndryshme të tilla si kurse ose biseda dhe madje edhe Festivali Kombëtar i Bimëve dhe Luleve.

Malecon e Santo Domingo

Zona e Malecón në Santo Domingo është padyshim një hapësirë ​​për kohën e lirë. Megjithëse njihet si Malecón, në të vërtetë quhet George Washington Avenue dhe shkon paralel me bregdetin. Në këtë vend gjejmë shumë hotele luksoze, kazino, restorante të rëndësishme dhe vende festive. Isshtë një vend me të vërtetë i gjallë, si ditën ashtu edhe natën dhe vendi ideal për të bërë një shëtitje ose për të shijuar pak argëtim.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*