Çfarë të shihni në Ishujt Balearik

Majorca

L Ishujt Balearik janë një arkipelag i vendosur në brigjet e kontinentit në Detin Mesdhe. Ata janë një bashkësi autonome e një krahine të vetme dhe përbëhen nga dy grupe ishujsh dhe ishujsh të ndryshëm. Ishujt Gimnesias janë Mallorca, Menorca dhe Cabrera me ishujt e tyre më të vegjël dhe Pitiusas që përbëhen nga Ibiza dhe Formentera si dhe disa ishuj.

Le të shohim se çfarë mund të bëhet shijoni në këto Ishuj Balearik, të cilat kanë qenë vendpushimi veror për shumë njerëz që duan ta kalojnë verën duke shijuar një ishull mesdhetar. Ata janë padyshim ishuj për të kaluar verën, por gjithashtu kanë shumë për të ofruar në kohë të tjera.

Majorca

Katedralja e Majorkës

Majorka është një nga ishujt më të vizituar në Ishujt Balearik dhe është e njohur për llixhat e saj, limane të vogla dhe qytete të bukura, si dhe ato turistike. rezulton kryeqyteti i saj, Palma de Mallorca. Vizita në kryeqytetin e saj është një nga pikat e saj të forta, përveç nxitjes që aeroporti është shumë afër. Ne mund të humbasim në qytetin e tij të bukur të vjetër, me rrugë të ngushta dhe zona shumë të bukura. Ne nuk do të rezistojmë në kërkimin e një dyqani ëmbëlsirash në të cilin do të blejmë ensaimadat e famshme. Katedralja e Santa María është një ndërtesë e bukur fetare brenda së cilës ne mund të vlerësojmë dritaret e saj të pabesueshme prej qelqi me njolla dhe gjithashtu Chapel of the Santísimo nga Miquel Barceló ku mund të shohim prekjen e gjeniut Gaudí.

El Kalaja Bellver është një tjetër vend thelbësor në Majorka dhe është afër qendrës së Palmës. Isshtë një fortifikim i stilit gotik shumë të veçantë, pasi ka formë rrethore. Nga maja mund të keni pamje të shkëlqyeshme të qytetit. Ajo daton nga shekulli i XNUMX-të dhe brenda ju mund të shihni pjesë të vjetra dhe muzeun. Ne gjithashtu mund të vizitojmë Pallatin Almudaina, rezidencën verore të Familjes Mbretërore Spanjolle. Kthimi në qytet, mund të shohim Sa Llotja, tregu i peshkut që na kujton aq shumë Lonja de la Seda në Valencia. Ju gjithashtu duhet të shijoni Barrio de Santa Catalina dhe shëtitoren aty pranë me plazhet e saj.

Në Majorka limanët janë gjithashtu të famshëm si Es Trenc, Cala Mondrago, Cala Marques ose Sa Calobra. Nga ana tjetër, nuk mund të humbasim Shpellat e famshme të Drach. Ato janë të vendosura afër Porto Cristo dhe janë formuar nga erozioni i ujit për miliona vjet. Brenda mund të shohim edhe Liqenin Martel dhe të shijojmë një koncert me akustikë mbresëlënëse.

Minorcë

Minorcë

Menorca është një vend tjetër i vizituar nga limanët e saj, si p.sh. Cala Turqueta, Cala Macarella ose Cala Mitjana. Qyteti i Ciutadella, kryeqyteti i dikurshëm, është gjithashtu i njohur mirë, me qytetin e tij të bukur të vjetër plot rrugë të ngushta, Plaza de Ses Voltes, Kalaja e San Nicolás ose katedralja gotike. Menorca gjithashtu ka hapësira natyrore të tilla si Monte Toro, mali i tij më i lartë, ose Cova d'en Xoroi, një shpellë e vendosur në një shkëmb nga e cila mund të shihen perëndimet diellore spektakolare.

Cabrera

Ishulli Cabrera

Ky ishull i vogël nuk është aq i ngopur me turizëm sa Mallorca apo Menorca. Isshtë një Park Kombëtar, i cili ofron qasje të kufizuar dhe të rreptë në mënyrë që të mos e dëmtojë atë. Es Port është zona e portit, ku ndodhet i vetmi bar në ishull. Nga atje mundesh ngjituni në kështjellën e shekullit të XNUMX-të dhe më në fund është koha për të bërë një banjë në limanet e bukura të ishullit.

Ibiza

Ibiza

Ibiza është një nga ishujt e saj më të famshëm, shumë turistik në verë. Ka plazhe dhe limane të mrekullueshme si Ses Salines ose Cala Salada. Por Ibiza gjithashtu shquhet për të qytet i bukur i vjetër i quajtur Dalt Vila, me rrugë të ngushta që të çojnë në zonën më të lartë, në të cilën është katedralja. Gjatë verës mund të vizitojmë edhe disa nga tregjet e famshme të Ibiza-s. Mos harroni se sa të njohura janë diskotekat dhe zonat e tij të kohës së lirë, me vende si Ushuaia. Për ata që preferojnë zgjedhje më të qeta, ata mund të shijojnë mjedise natyrore të tilla si ekskursione që na çojnë në vende si fari i Moskarterit.

Formentera

Formentera

Formentera është një ishull i vogël që ndodhet shumë afër Ibizës dhe mund të arrihet me anije. Isshtë vendi ideal për të shijuar një pushim më të qetë duke bërë sporte të tilla si snorkeling ose kayaking. Si mund të jetë ndryshe, në këtë ishull ka edhe limane të bukur si Caló des Mort, një vend për tu larë në ujërat bruz. Shtë një vend i vogël në formën e gjysmëhënës, ideal për snorkeling. Ju gjithashtu mund të vizitoni farin Bar de Barbaria, i cili arrihet nga një rrugë shumë piktoreske me peisazhe të thata. Fari ofron perëndimet e diellit më të mira në ishull dhe është i vendosur në një shkëmb. Nga ana tjetër, afër farit është Cova Foradada, një shpellë e bukur me një tarracë nga deti. Vende të tjera thelbësore janë Ses Illetes ose Cala Saona.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*