Çfarë të shihni në Picos de Europa

Flas rreth çfarë të shihni në Picos de Europa është për ta bërë atë nga peizazhe të mrekullueshme natyrore, fshatra plot bukuri dhe rrugë madhështore malore. E gjithë kjo është aq shumë në atë masiv malor sa është e vështirë për ne ta sintetizojmë atë për ju.

I përkasin Malet e Kantabrisë, Picos de Europa janë një formacion i madh gëlqeror që shtrihet nëpër provincat e León, Cantabria dhe Asturias. Po kështu, shumica e vendeve të saj janë të integruara në Parku Kombëtar Picos de Europa, i cili është i dyti më i vizituari në Spanjë pas Teide, në ishullin Tenerife (këtu po ju lëmë një artikull në lidhje me këtë park Canarian).

Çfarë të vizitoni në Picos de Europa: Nga gryka spektakolare në fshatrat tradicionale

Picos de Europa përbëhen nga tre masive: lindore ose Andara, qendrore ose urrieles dhe perëndimore ose KornizëMe Ne nuk mund t'ju themi se cila është më e bukur, por mund t'ju tregojmë për vizitat thelbësore që duhet të bëni në të gjitha ato. Le t'i shohim ato.

Covadonga dhe liqenet

Covadonga

Vendi Mbretëror i Covadonga

Nëse hyni në Picos de Europa nga Cangas de Onís, kryeqyteti i Mbretërisë së Asturias deri në vitin 774, do të arrini në malin e Covadonga, një vend adhurimi për besimtarët dhe një vizitë e pashmangshme për ata që nuk janë për shkak të rezonancave të tij mitike dhe historike.

Në një splanadë të madhe, do të gjeni Bazilika e Santa María la Real de Covadonga, një ndërtim neo-mesjetar i shekullit XIX që zëvendësoi kishën e vjetër prej druri. Dhe gjithashtu ai Manastiri i San Pedro, i cili është një Monument Artistik Historik dhe që ruan ende elemente romane. Nga ana e saj, Kisha Kolegjiale Mbretërore e San Fernando Fromshtë nga shekulli i XNUMX -të dhe e tërë është përfunduar me statujën prej bronzi të Pelayo, një obelisk me Cruz de la Victoria, emblema e Asturias, dhe e ashtuquajtura "Campanona", me tre metra të lartë dhe 4000 kilogramë peshë.

Por, veçanërisht për besimtarët, një vizitë në Shpella e shenjtë, ku figura e Virgjëresha e Covadonga dhe varri i supozuar i vetë Pelayo. Duke vazhduar me traditën, thuhet se gotët u strehuan në këtë vend me ushtritë e tij gjatë Betejës së Covadonga.

Pasi të vizitoni këtë zonë mbresëlënëse, mund të ngjiteni në liqenet, të cilat janë vetëm dymbëdhjetë kilometra larg. Konkretisht, janë dy, Ercina dhe Enol dhe ata janë në një mjedis të mrekullueshëm natyror të maleve dhe zonave të gjelbra. Mund të ngjiteni tek ata me makinë (me kufizime) ose përmes shtigjeve të mrekullueshme të ecjes.

Poncebos dhe Garganta del Cares, një mrekulli tjetër

Gryka e Kujdesit

Kujdeset për grykën

Poncebos është një qytet i vogël malor që i përket këshillit Cabrales ku do të arrini përmes peizazheve spektakolare. Fullshtë plot hijeshi, por cilësia kryesore e tij është se ndodhet në një skaj të tij Rruga e Kujdesit.

Ky turne ju bashkon me Kain, tashmë në provincën e León, dhe ka një gjatësi të përafërt prej 22 kilometrash. Gjithashtu quhet Gryka Hyjnore sepse kalon midis mureve të mëdha gëlqerore, ka seksione të krijuara nga dora e njeriut.

Duke përfituar nga erozioni i prodhuar nga lumi Cares, në fillim të shekullit të XNUMX -të pjesë të shkëmbit u gërmuan për të shfrytëzuar pasurinë hidroelektrike të uzinës Camarmeña. Rezultati ishte një shteg ecjeje aq i mrekullueshëm saqë renditet ndër më të bukurat në botë.

Sidoqoftë, duhet të keni parasysh se është një rrugë lineare, jo një rrethore. Kjo do të thotë që, nëse e filloni në Poncebos dhe e shihni veten të rraskapitur, do të keni vetëm dy mundësi: të ktheheni në këtë qytet ose të vazhdoni në Caín. Gjithsesi, turneu është i mrekullueshëm.

Ndër vendet që mund të shihni nëse e bëni këtë, ne do të përmendim si shembuj Murallón de Amuesa ose Jakë kurthMe Por, vetëm një kilometër nga Poncebos, do të gjeni Telefoni Bulnes, e cila na çon në një vend tjetër për të parë në Picos de Europa.

Bulnes dhe Urriellu

Maja Urriellu

Naranjo de Bulnes

Hekurudha me raft ose teleferik ju çon në qytetin e bukur të Bulnes, edhe pse mund të arrish atje me një rrugë në këmbë përmes Kanali TexuMe Në secilin rast, kur të mbërrini në këtë fshat të mrekullueshëm, një spektakël i jashtëzakonshëm natyror do të hapet para jush.

Do të gjendeni të rrethuar nga majat që duket se ju përqafojnë në një mjedis të privilegjuar ku duket se moderniteti nuk ka mbërritur. Por do të shihni edhe shtëpi prej guri të rregulluara në rrugica me kalldrëm. Nëse, përveç kësaj, ngjiteni në Qyteti i poshtëm, pamjet do të jenë edhe më spektakolare.

Sikur e gjithë kjo të mos ishte e mjaftueshme, Bulnes është një nga hyrjet në Maja Urriellu, i njohur gjerësisht si Naranjo de Bulnes për reflektimin spektakolar që bën dielli në këtë mal. Ju mund të bëni një rrugë ecjeje për në strehë dhe, sapo të jeni atje, nëse ju pëlqen ngjitja, ngjituni në majë, pasi ka disa rrugë për ta bërë këtë.

Por shtigje të tjera shëtitje gjithashtu fillojnë nga Bulnes. Midis tyre, ato që ju çojnë në Pandébano Col, Një Sotres ose Burimi iMe Në lidhje me këtë të fundit, ne do të flasim për të më vonë.

Gryka e Hermidës Gryka e Hermidës

Desfiladero de la Hermida Deri tani, ne ju kemi treguar për vende të mrekullueshme në pjesën Asturian të Picos de Europa. Por Cantabrian nuk është shumë prapa për sa i përket mjediseve natyrore dhe vendeve plot bukuri tradicionale.

Dëshmi e mirë për këtë është gryka e Hermidës, e cila kalon 21 kilometra midis mureve gurë kolosale dhe në brigjet e lumi devaMe Në fakt, është më e gjata në të gjithë Spanjën. Ajo zë një sipërfaqe prej më shumë se gjashtë mijë hektarë që është klasifikuar si Zona e Mbrojtjes Speciale për Zogjtë.

Por gryka imponuese e Hermidës është gjithashtu e rëndësishme për një arsye tjetër. Shtë rruga e vetme hyrëse nga bregu në të bukurën Rajoni i Liébana, në të cilën do të gjeni shumë gjëra të tjera për të parë në Picos de Europa. Ne do t'ju tregojmë disa prej tyre.

Manastiri i Santo Toribio de Liébana

Santo Toribio de Liébana

Manastiri i Santo Toribio de Liébana

E vendosur në komunën e Lebaniego de Kameleno, ky manastir imponues është një vend pelegrinazhi, siç është rasti me Santiago de Compostela (këtu po ju lëmë një artikull rreth çfarë të shihni në këtë qytet) Ashtu si katedralja galike, ajo ka një Dera e Faljes dhe është një monument kombëtar që nga viti 1953.

Nëse do t'i kushtojmë vëmendje traditës, ajo u themelua në shekullin e XNUMX -të nga Toribio, peshkopi i atëhershëm i Astorga. Por më e rëndësishme për besimtarët është që ajo të strehojë Lignum Crucis, një copë kryqi mbi të cilën u kryqëzua Jezu Krishti. Disa vepra të të famshmëve Beatus i Liebana.

Nga ana tjetër, manastiri është ndërtimi kryesor i një grupi që përfundon Shpellë e shenjtë, të stilit pararomane; hermetizmat e San Juan de la Casería dhe San Miguel, nga shekujt XNUMX dhe XNUMX respektivisht, dhe rrënojat e Shenjtërores së Santa Catalina.

Potes, një mrekulli tjetër për të parë në Picos de Europa

Potet

Qyteti i Potes

Shumë pranë manastirit Santo Toribio de Liébana është qyteti i Potes, një qytet i bukur që mburret me kategorinë e një kompleksi historik dhe është kryeqyteti i rajonit Liébana.

Një nga atraksionet e tij kryesore është grupi i rrugëve të ngushta dhe me kalldrëm. Në të gjitha ato, ju do të shihni shtëpi të njohura tipike të zonës, veçanërisht në Lagja SolanaMe Ura të tilla si San Cayetano dhe La Cárcel gjithashtu do të tërheqin vëmendjen tuaj.

Por simboli i madh i Potes është Kulla e Infantados, ndërtimi i të cilit daton nga shekulli i XNUMX -të, megjithëse imazhi që na ofron sot është për shkak të reformës së shekullit të XNUMX -të që i dha elemente italiane. Si një kuriozitet, ne do t'ju them se ajo ishte feudali i Markezi i Santillanës, poet i famshëm mesjetar spanjoll.

Ju gjithashtu duhet të vizitoni në Potes kisha e San Vicente, ndërtimi i të cilit u zhvillua midis shekujve katërmbëdhjetë dhe tetëmbëdhjetë dhe i cili, për këtë arsye, kombinon elementët gotikë, të Rilindjes dhe atë barok.

Burimi i

Burimi i

Teleferik i Fuente Dé

Ne e përfundojmë turneun tonë në Picos de Europa duke ju treguar për këtë qytet të vogël në komunën e Camaleño. Ndodhet në pothuajse tetëqind metra lartësi dhe, për ta arritur atë, mund të përdorni një spektakolare Teleferik mezi duhen tre minuta për të bërë udhëtimin.

Në Fuente Dé keni një mbresëlënëse belveder e cila ju ofron pamje të mrekullueshme të maleve dhe luginave aty pranë. Por gjithashtu mund të arrini në qytet duke ndjekur shtigje hiking që gjithashtu kanë peizazhe mbresëlënëse. Midis tyre, ne do të përmendim ngjitja në majën e La Triguera, qarku përreth Peja Remonta ose i ashtuquajturi Rrugët Áliva dhe portet e Pembes.

Si përfundim, ne ju kemi treguar disa nga mrekullitë të Picos de EuropaMe Megjithatë, siç ju thamë, ka edhe shumë të tjera që na është dashur të lëmë në tubacion. Midis tyre, qyteti i Arenas de Cabrales, në Asturias, me arkitekturën dhe pallatet e saj të bukura popullore si Mestas dhe Cossío; e çmuar gryka e Beyos, e cila shënon rrjedhën e lumit Sella dhe ndan masivin perëndimor nga pjesa tjetër e vargmalit Cantabrian, ose Maja Torrecerredo, më e larta e Picos de Europa.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*