Çfarë të shihni dhe të bëni në Aix-en-Provence, Francë

Aix-en-Provence

E vendosur në jug të Francës, Aix-en-Provence vishet në një dritë të veçantë, me shumë ditë me diell dhe një klimë të mrekullueshme. Kjo dritë dhe ngjyra e Provence është ajo që tërhoqi piktorët si Cezanne, i cili u frymëzua nga ky qytet i bukur në shumë prej veprave të tij. Një qytet shumë i bukur dhe mikpritës, larg vendeve tepër turistike dhe të mbushura me njerëz.

Aix-en-Provence është vendi ideal për të vizituar zbuloni Francën më miqësore dhe romantike. Një qytet simpatik me shumë qoshe për të zbuluar. Vendi perfekt për t'u çlodhur duke shijuar motin më të mirë dhe peisazhe të mrekullueshme. Zbuloni gjithçka që mund të shihni dhe të bëni në këtë qytet pranë Marsejës.

Ndiqni gjurmët e piktorit Cézanne

Cezani

Nuk është e mundur të vizitoni Aix-en-Provence pa dashur të shihni vendet e karakterit të saj më të famshëm, piktor Cézanne. Cézanne i kushtoi shumë nga veprat e tij portretizimit të hapësirave në qytet, pasi ishte i dashuruar me atë dritë të Aix-en-Provence. Ai lindi në rue de l'Ópera dhe vdiq në atë të Boulegon. Një nga vendet që zakonisht vizitohet është Workshopi i Cezanit, ku ai pikturonte çdo ditë nga viti 1902 deri më 1906. Një vend ku kryheshin punime që sot ekspozohen në muzetë më të mirë në botë. Një vend vërtet i bukur dhe i qetë që mund të frymëzojë këdo, megjithëse nuk është e mundur të bëni fotografi brenda. Ne vazhdojmë përmes Bastida del Jas de Bouffan, një vend i njohur për Cezanin ku filluan punimet e tij të para dhe një shtëpi për të. Në Guroret Bibemus mund të shohim ngjyrën e okër të fortë që magjepsi piktorin në periferi të qytetit.

Muzetë në Aix-en-Provence

Përveç vendeve ku u frymëzua piktori Cézanne, në Aix-en-Provence mund të gjejmë shumë muze të tjerë për t'u vizituar. Muzeu GranetPër shembull, ajo është e vendosur në një ndërtesë të bukur, në pallatin e vjetër të Maltës. Undshtë padyshim një nga më të rëndësishmet në qytet, pasi përmban vepra nga shekulli i XNUMX-të deri në të XNUMX-të me autorë të tillë si Cézanne ose Rembrandt. Në Fondacionin Vasarely do të gjejmë ekspozita të ndryshme gjatë gjithë vitit. Në Hotel de Gallifet do të gjejmë një shtëpi arti në lagjen Mazarin, në një pallat të shekullit të XNUMX-të me ekspozita të të gjitha llojeve. Planetárium është vendi i përsosur për familjet, pasi ka aktivitete për të vegjlit.

Katedralja Saint-Sauveur

Aix-en-Provence

Mos harroni se Aix-en-Provence është ndërtuar mbi një qytet antik romak. Katedralja Saint-Sauveur është ndërtesa e saj më e rëndësishme fetare dhe është ndërtuar pikërisht në tempullin e Apollonit, midis shekujve V dhe XNUMX, kështu që ndërtesa ka stile të ndryshme. Stilet më të spikatura, si në hyrje ashtu edhe në ambientet e brendshme, janë përzierja e romaneskës dhe gotikës.

Sheshet kryesore

Plaza d'Albertas

La Plaza d'Albertas Oneshtë një nga më të bukurat në të gjithë qytetin. Një vend që duket si një cep i paqes në një qytet me rrugë të ngushta. Me një shatërvan qendror, ajo rrethohet nga katër pallate. Për më tepër, nuk duhet të harrojmë se ky qytet njihet gjithashtu si ai me një mijë burime, kështu që ka të ngjarë që pothuajse gjithmonë të gjejmë një burim në sheshet që shohim. Plaza de la Mairie është një tjetër diçka që duhet parë. Me shatërvanin përkatës dhe disa ndërtesa që duhen parë, siç është Bashkia e Qytetit ose Kulla e Sahatit, me orën e saj astronomike. Të Dielën ata vendosën në një treg të dorës së dytë, dhe ka disa kafene me tarraca për të bërë një pushim.

Kurse Mirabeau

Kurse Mirabeau

Shëtitja në këtë zonë të qytetit është një nga gjërat më interesante për të bërë. Një rrugë e rrethuar nga bare komode dhe restorante, dhe nga pallatet e shekujve XVII dhe XVIII që e bëjnë atë një nga vendet më të njohura për të kaluar ditën në qytet. Alsoshtë gjithashtu hapësira që lidh lagjen Mazarin, e cila është zona më e re, me Ville Comptale, e cila është zona e vjetër.

Si të shkoni në Aix-en-Provence

Aix-en-Provence

Të shkosh në këtë zonë të Francës jugore është shumë e thjeshtë dhe ne kemi disa alternativa. Nëse arrijmë me aeroplan, i cili zakonisht është më i zakonshmi, aeroporti më i afërt është Marseja, e cila është 25 kilometra larg. Një tjetër mundësi e shpejtë dhe e lehtë është të përdorni trenin me shpejtësi të lartë, stacioni i të cilit është 15 kilometra larg. Ka linja autobusi që lidhen me qytetin lehtë. Nëse arrijmë me makinë, autostradat janë opsioni më i mirë për shkak të lehtësisë së tyre, megjithëse janë disi të shtrenjta.

Ku mund të qëndroni në Aix-en-Provence

Nëse duam të njohim qytetin e Aix-en-Provence në thellësi, ne mund të qëndrojmë në zonën e vjetër, ose afër Cours Mirabeau, një zonë e popullarizuar ku ka shumë hotele dhe ku mund të gjeni lehtësisht strehim të mirë. Nëse duam edhe më shumë qetësi, mund të vëmë bast për qytetet përreth, megjithëse duhet të shikojmë gjithmonë lidhjet e transportit për të parë nëse ia vlen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*