Çfarë të shihni në Korenë e Jugut

Nga një kohë në këtë pjesë Corea del Sur është në buzët e miliona njerëzve në botë: adoleshentë, të rinj dhe të rritur. Dhe fakti është se produktet e kulturës së saj masive janë bërë jashtëzakonisht të popullarizuara.

Unë flas për k-drama, k-pop, kinemaja e saj auteur, gastronomia e saj ... E gjithë kjo është ajo që ka tërhequr mijëra turistë për disa kohë tani. Atëherë sot, çfarë të shohim në Korenë e Jugut.

Corea del Sur

Republika e Koresë është në Azinë Lindore, në Gadishullin Kore, të cilën e ndan me Korenë e Veriut, një vend komunist. Bano atë 51 milion njerëz dhe shumica dërrmuese janë përqendruar në Seul, kryeqyteti i tij dhe zonat përreth. Me këtë përqendrim të popullsisë, ajo renditet e katërta në zonat metropolitane më të populluara në botë.

Korea drejtohej nga dinasti të ndryshme, megjithëse më e gjera ishte Dinastia Joseon që zgjati nga fundi i 1910-të deri në fund të shekullit të XNUMX-të. Pastaj erdhën japonezët në vitin XNUMX, nga të cilët koreanët nuk kanë kujtimet më të mira. Pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore vendi u nda në dysh, një zonë e administruar nga Shtetet e Bashkuara dhe një tjetër nga Bashkimi Sovjetik.

Republika aktuale e Koresë ka lindur në 1948. Vitet 50 shënohen nga Lufta e Koresë, një përballje midis të dy pjesëve të gadishullit, e cila edhe sot e kësaj dite vazhdon të jetë një lloj lufte e ftohtë. Pjesa më e madhe e pjesës së dytë të shekullit të njëzetë u shënua nga qeveri autoritare dhe grusht shteti, derisa rreth viteve 90 peizazhi politik filloi të qetësohej.

Sot, Koreja e Jugut është një demokraci e vendosur dhe një vend shumë i zhvilluar, i treti pas Singaporit dhe Japonisë, me një sistem të mirë transporti, interneti që fluturon, eksporton në rendin e ditës dhe siç thamë në fillim, me një kulturë masive që ka shndërruar aktorët, regjisorët dhe muzikantët e saj në figura ndërkombëtare.

Unë e di që do të bëj disa armiq, por si një i diplomuar në Komunikimin Social që jam dhe një analist mediatik nuk mund të mos shpreh mendimin tim. Më pëlqen shumë kinemaja koreane, e kam ndjekur atë për më shumë se 20 vjet, por Unë e konsideroj k-pop-in një rehash të bende djemsh nga vitet '80, '90 nga perëndimi. Asgjë e re nën diell, produkte muzikore në stilin e New Kids on the Block ose Backstreet Boys me fytyra të bukura dhe goditje plastike.

Po në lidhje me k-drama? Shumë mirë bërë shumë prej tyre, shumë xhirime në natyrë dhe aktrim i mirë, veçanërisht nga të rriturit e moshuar. Ka histori të shkëlqyera, unë mendoj se duke prodhuar shumë ata e luajnë atë më shumë në komplot, por ... që protagonistët marrin midis tetë dhe nëntë episode për t'u puthur dhe pothuajse kurrë nuk bëjnë seks duket shumë naive dhe e vjetër. Ajo thotë shumë për kulturën koreane dhe rrugën e gjatë që duhet të kalojnë gratë në të.

Çfarë të shihni në Korenë e Jugut

E gjithë kjo që tha, çfarë ka për të parë në këtë vend? Mund ta themi atë Koreja e Jugut është e ndarë në 10 rajonepërfshirë Seulin, Gyeongiu, Jeju, Busan, Pyeongchang dhe Ulleundo / Doko Island. Padyshim që do të fillojmë me Seul, kryeqyteti.

Një nga ikonat e Seulit është Rryma e Cheongyecheon, një lumë i urbanizuar që ishte i bukur. Fillon në sheshin e bukur Cheongye, me pllaka në 22 urat që kalojnë rrjedhën dhe burimet e saj. Zona përkujton projektin e rikthimit të rrymës Cheongyecheon i cili simbolizon takimin, harmoninë, paqen dhe unitetin. Isshtë pa makinë gjatë fundjavave dhe pushimeve, kështu që nëse shkoni në një ditë të tillë mund të ecni më të qetë.

Një pikë qendrore është Shatërvani Vela, me lojën e tij të dritave dhe katër metra të lartë, si një ujëvarë. Në të dy anët janë rrotat e dëshirave të bëra me tetë gurë, që përfaqësojnë tetë provincat e Koresë së Jugut. Zona është e hapur gjatë gjithë vitit.

Një zonë tjetër turistike është Insa-dong, ku mund të bësh pazar të madh. Nuk është një rrugë e vetme me rrugica në të dy anët me shtëpi çaji, restorante dhe kafene. Ka rreth 100 galeri arti, të shkëlqyera për të parë disa nga kultura tradicionale koreane. Shtëpitë e çajit dhe restorantet janë gjithashtu të shkëlqyera. Çdo të shtunë ndërmjet orës 2 dhe 10 të mëngjesit dhe të dielave nga ora 10 e mëngjesit deri në orën 10:XNUMX, rruga kryesore është e mbyllur për trafikun e makinave dhe bëhet një hapësirë ​​e madhe dhe shumëngjyrëshe kulturore.

Duke folur për kulturën dhe historinë koreane ju mund të vizitoni Fshati Bukchon Hanok: ka qindra ndërtesa tradicionale, të quajtura hanok, që daton nga Dinastia Joseon. Sot shumë prej këtyre shtëpive janë qendra kulturore, bujtina, restorante ose çajore, por ato japin përshtypjen simpatike të një udhëtimi të thjeshtë prapa në kohë. Mbyllur të Dielën, ditën e pushimit, kështu që kini kujdes, por ditët e tjera mund të regjistroheni për një tre orë e gjysmë turne në këmbë, në anglisht dhe duke bërë rezervimin të paktën tre ditë më parë.

El Pallati Gyeongbokgung Isshtë në të njëjtën zonë dhe njihet gjithashtu si Pallati i Veriut. Isshtë një ndërtesë e bukur dhe nga pesë pallatet e vjetra që mbeten më të mëdhatë. Ajo u shkatërrua pjesërisht në shekullin e 5-të, por më vonë u restaurua dhe deri më sot është përfaqësuese e historisë kombëtare. Isshtë e mbyllur të Martën, dhe në përgjithësi dyert mbyllen midis 5 dhe 30:2400 pasdite. pranimi është XNUMX fitime për të rritur dhe ka turne ne anglisht.

Për të vazhduar ecjen, ne vazhdojmë me të Tregu Namdaemun, një treg tradicional u hap në 1964 ku gjithçka shitet me një çmim të mirë. Tregu hapur natën, nga ora 11 deri në 4 të mëngjesit, dhe tërheq njerëz nga i gjithë vendi. Veryshtë shumë piktoresk dhe ju mund të blini rroba, enë kuzhine, pajisje peshkimi, pajisje hiking, arte figurative, pajisje, lule… Ka më shumë se dhjetë mijë tezga. Mbyllur të dielave.

Për më shumë blerje ka Rrethi Myeong-dong, një nga zonat më të vjetra të blerjeve. Ka dy rrugë kryesore të vendosura në qendër: njëra fillon në stacionin e metrosë Myeong-dong dhe tjetra fillon në Euljiro. Do të shihni veshje, bizhuteri, këpucë, pajisje të ndryshme por edhe restorante, zinxhirë të ushqimit të shpejtë dhe tezga ushqimore tradicionale. Për më shumë blerje në modë ka Rruga Cheongdam ose qendra tregtare Starfield COEX.

Për adhuruesit e muzeut emërimi është me Muzeu Kombëtar i Koresë dhe koleksionet e saj të shkëlqyera. Deri më tani, vetëm qyteti i Seulit, por ne thamë se vendi na ofron diçka tjetër. Padyshim, nëse keni kohë dhe dëshirë, mund të vizitoni të gjitha krahinat sepse vendi është mjaft i vogël. Por në përgjithësi turizmi është i përqendruar në Seul, Busan dhe Jeju Island. Busan është një qytet tjetër, e mbani mend filmin Train to Busan me zombiet e tij?

Busan është një qyteti port në të cilën janë investuar shumë para në zhvillimin e saj. Në veçanti, duke promovuar festivalin e tij vjetor të filmit, Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Busan, BIFF. Por përveç kësaj, ka Haendae Beach dhe Gwangalli Beach, Yongdusan Park dhe Jagalchi Market. Nëse e keni parë filmin, tashmë e dini që mund të arrini atje nga Seuli direkt me tren plumbash. Dhe nëse guxoni të kaloni oqeanin, mund të kaloni në bregdetin e Japonisë sepse është afër.

Së fundi, Ishulli Jeju shfaqet shumë në k-drama. Është një destinacion i madh turistik, për bukuritë e saj natyrore dhe klimën e saj të butë. Ka ujëvara, plazhe, shkëmbinj dhe shpella. Më i miri i ishullit është parku kombëtar, Parku Detar Udo, Shkëmbi Yongduam, Muzeu i Fshatit Popullor Jeju, Kopshti Botanik Yeomiji, pamjet e tij të shkëlqyera dhe tubin më të gjatë të lavës në botë, një Trashëgimi Natyrore Botërore sipas UNESCO .

Estos son los destinacione klasike për një udhëtim të parë në Korenë e Jugut. Ata nuk janë të vetmit dhe tifozët e vendit gjithmonë kthehen për më shumë. Në fakt, nëse ju pëlqen Korea dhe kultura e saj, udhëtimi në brendësi, vizita në vende më pak turistike, largimi nga masa dhe kryeqyteti gjithmonë ofron një perspektivë të re të asaj që po mësojmë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*