Çfarë të shihni në Almería

kala

Ne zbulojmë me këtë rast ato vende që duhet të shohim në Provinca Almería, midis Granadës dhe Murcia. Një hapësirë ​​e madhe me ambiente urbane me shumë histori, por ku do të gjejmë shumë hapësira natyrore në të cilat do të humbim vetveten.

Vendi ku kanë lindur Westerns, të cilin të gjithë e kanë shijuar për dekada, dhe hapësirat ku janë xhiruar skena nga filma të tillë si Lawrence of Arabia ose Indiana Jones. Ne nuk jemi të vetmit që gjejmë në Almeria një vend natyror me vlera të mëdha, i cili ka shumë vendet me interes për t’u vizituar.

Park natyror Cabo de Gata

Cabo de Gata

Kush nuk ka dëgjuar për plazhet e mrekullueshme dhe të mbrojtura të Park natyror Cabo de Gata. Një vend i shkëlqyeshëm plot me zona të ruajtura natyrore dhe është një park gjeo-vullkanik në Mesdhe. Në të ka plazhe të panumërta për të shijuar ujërat mesdhetare, të tilla si plazhi Monsul, Playa de los Muertos ose Playa de los Genoveses. Ka edhe disa qytete komode që tentojnë të peshkojnë, të tilla si San José ose Las Negras. Sigurisht, duhet të kemi parasysh se është një hapësirë ​​natyrore me shumë vlerë për të cilën duhet të kujdesemi, sidomos tani që është kaq turistike.

Alcazaba dhe muret

kala

Alcazaba është monumenti kryesor në qytetin e Almería. Shtë një gjë e madhe kala muslimane me pamje te mrekullueshme te qytetit. Ju mund të ecni përgjatë mureve të saj të mrekullueshëm dhe të shijoni Homazhet dhe Kullat me Pluhur. Ju do të përballeni me ndërtimin më të madh mysliman të këtij lloji në Spanjë.

Katedralja e Mishërimit

Katedralja e Mishërimit

Nëse vazhdoni në qytetin e Almerias, keni një vizitë tjetër thelbësore. Shtë Katedralja e Mishërimit. Nuk është një katedrale tipike, me një pamje të jashtme të zbukuruar, por përkundrazi ka aspekti i kalasë, me një kullë të madhe që do të na kujtojë Alcazaba. Duke qenë një qytet me shumë tregti, sulmet e piratëve e bënë të domosdoshme ndërtimin e katedrales si një fortesë e vërtetë. Brenda tij tashmë ka një pamje më tipike në një katedrale.

Muzeu i Almerisë

Muzeu i Almerisë

Në qytet mund të shijojmë edhe një vizitë kulturore, siç është Muzeu i Almerisë. Shtë shumë mirë Muzeu Arkeologjik në të cilën për të kuptuar faza të ndryshme të historisë. Ka disa kate me ekspozita që tregojnë objekte të mbledhura në gërmime, si nga koha romake, ashtu edhe nga periudha arabe Andaluziane. Një vend ideal për të shkuar me fëmijë.

Muzeu i Naftës

Muze vaji

Ne vazhdojmë me vizitat kulturore në qytetin e Almería. Me këtë rast do të jemi në gjendje të vizitojmë Muzeun e Naftës, në zemër të qytetit të vjetër. Eshte per një mulli vaji, kjo do të thotë, një fabrikë tradicionale vaji e vendosur në një shtëpi të vjetër. Ne do të jemi në gjendje të dimë diçka më shumë në lidhje me prodhimin e këtij ari të lëngët që të gjithë e përdorim çdo ditë.

Muzeu i Kitarës

Muze kitare

El Muzeu i Kitarës Ofshtë në ndërtim e sipër, por është një vend thelbësor për dashamirët e muzikës. Ndodhet pas katedrales dhe ofron disa dhoma me ekspozita dhe dhoma për ngjarje të ndryshme. Shpresojmë, ne do të jemi në gjendje të marrim pjesë në disa nga këto festime.

Shkretëtira e Tabernas

Shkretëtira e Tabernas

30 kilometra nga kryeqyteti është i famshmi Shkretëtira e Tabernas, një vend i zgjedhur për të xhiruar shumë filma perëndimorë, dhe që pa dyshim duket se na transporton në këto ambiente nga një epokë tjetër. Aktualisht mund të themi se është ende një vend që tërheq për bukurinë e tij natyrore, pasi që ka qenë gjithashtu skena e serialit të famshëm Game of Thrones.

Fort Bravo

Fort Bravo

Në Shkretëtirën Tabernas ka ende gjurmë të filmave të vjetër perëndimorë, të cilët janë bërë atraksione vërtet interesante turistike. Nëse dëshironi të transportoheni në një nga këta filma perëndimorë, mund të vizitoni Fort Bravo, një hapësirë ​​me temë ku mund të kaloni ditën me familjen tuaj, me grupe filmash. Ju mund të shihni shfaqjet dhe gjithashtu të bëni shëtitje dhe hipur mbi kalë në një mjedis.

Sierra Nevada

Sierra Nevada

Edhe pse shumica e Sierra Nevada Ndodhet në provincën e Granadës, mund të themi se ka edhe një pjesë që është nga Almeria. Kjo është arsyeja pse kjo zonë malore natyrore bie brenda planeve thelbësore për provincën. Vendpushimet e tij të skive dhe peisazhet e bukura me dëborë janë kontrasti ideal me shkretëtirën ose plazhet e nxehta të bregdetit.

Sierra e Filabres

Sharrë Filabres

Ky varg malor është ngjitur me shkretëtirën, dhe për këtë arsye ka peisazhe natyrore të pabesueshme dhe qytete të vogla simpatike. Rekomandohet të vizitoni fshatrat me shtëpi të bardha dhe të shijoni zbulimet e vogla, nga vendet historike te njerëzit e tyre.

Lugina e Almanzora

Lugina e Almanzora

Në zonën e brendshme të Almería ka edhe vende të bukura. Nëse ajo që ju pëlqen është të shihni vende simpatike dhe të vizitoni qytete që nuk janë të ngopura nga turizmi, ju mund të shkoni në Luginën e Almanzora, ku stili i jetës është i qetë dhe burimet vijnë nga toka dhe natyra. Hereshtë e detyrueshme të provoni gastronominë lokale këtu për t'u befasuar nga aromat e saj tipike.

Kalaja e Macenas në Mojácar

Kalaja e Macenas

Kjo kështjellë e veçantë në formë kullë ndodhet pranë Plazhi Macenas në Mojácar. Ajo daton nga shekulli i XNUMX-të dhe misioni i saj nuk ishte askush tjetër veçse të mbronte zonën nga sulmet e piratëve. Prandaj ai aspekt kompakt i kalasë së pathyeshme.

Kalaja e San Felipe në Níjar

Kalaja e Níjar

Kjo kështjellë është e vendosur në bregdet, në qyteti i Los Escullos, në Nijar. Isshtë një monument mbrojtje i ndërtuar nga Carlos III dhe që sot ka akoma një gjendje të mirë konservimi.

Laujar i Andaraksit

Laujar i Andaraksit

Ky qytet duket të jetë një nga më të bukurit në Almería, prandaj ia vlen ta vizitoni. Ajo është e vendosur në këmbët e Sierra Nevada dhe surpriza për të pasur prekje të caktuara arabeJo më kot ishte vendi i banimit të Boabdil, mbretit të fundit maure të Granadës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*