10 malet më të larta në botë

Të gjithë e dimë se çfarë është Mali më i lartë në botë… Por sa prej nesh e dinë se cili është mali i dytë apo i tretë ose i katërt më i lartë në botë? Fama është gjithçka, të paktën në këtë botë kaq materialiste dhe e bazuar në suksesin që duhet të jetojmë.

Por sigurisht, ekziston një botë malesh prapa malit Everest, malit më të lartë në botë, dhe besoni apo jo 10 malet më të larta në botë janë të gjitha në Azi. A e dimë atë?

Malin Everest

Malin Everest Isshtë 8.848 metra e lartë dhe është në Himalajet, në Tibet, një rajon autonom i Kinës. Evropianët e parë që u ngjitën në të ishin Tenzing Norgay dhe Sir Edmund Hillary, në 1953.

Everest ka libra, koleksione fotografish, madje edhe filma. Dhe sot nuk ka mungesë të atyre fotove që denoncojnë se maja e saj është bërë diçka si Meka. Dhe ka kaq shumë njerëz që rreshtohen për të arritur atje sa është e frikshme!

Vit pas viti, në sezonin e ngjitjeve, vijnë njerëz nga e gjithë bota që përpiqen të bashkojnë, herë me fat e herë jo, Base Camp me majën. Ata që nuk e arrijnë aq lart, ende shijojnë ecjen e mundimshme në vetë kampin.

Mali Karakoram

Ky montim është midis Pakistanit dhe Kinës dhe ka përmasa 8.611 metra. Zakonisht shkurtohet me akronimin K2 dhe emri është dhënë nga shënimi i përdorur nga Anketa e Madhe Trigonometrike e Indisë Britanike. Në atë kohë duket se mali nuk kishte një emër të duhur, kështu që ai emër mbeti.

Shumë e quajnë këtë mal «të egër» dhe në fakt, nëse do të shihnit versionin e ri të filmit Limit Point (Pika e pushimit), do të duket e njohur për ju. Filmi nga vitet '90, me protagonist Keanu Reeves, kishte si protagonistë disa surfues të rrezikshëm, por në ribërje surfuesit bëhen alpinistë. Dhe atje K2 bën hyrjen e saj.

Konsiderohet si një mal i vështirë, i vështirë për tu ngjitur, shumë më tepër se motra e tij e madhe. Duket se K2 tAjo ka nivelin e dytë të vdekshmërisë për sa i përket ngjitjes midis të gjithë maleve që janë rreth 800 metra të larta. 77 vdekje numërohen në një total prej 300 ngjitje të suksesshme në krye.

Edhe një informacion: maja nuk u arrit kurrë në dimër deri në vitin 2020.

Kangchenjunga

Ky mal është brenda Himalajeve, midis Nepalit dhe Indisë, dhe është 8.586 metra i lartë. Tre nga majat e saj janë në kufirin midis dy kombeve dhe dy të tjerët janë brenda Rrethit Taplejung, në Nepal.

kjo ishte mali më i lartë në botë deri në 1852 dhe jo sepse ekzistenca ose lartësia e Everestit nuk dihej, por sepse llogaritjet ishin bërë gabim. Pas një studimi të ri u zbulua se, në fakt, Mali Kangchenjunga nuk ishte më i larti në botë ... nëse jo i treti!

Lhotse

Gjithashtu në Himalaje, midis Nepalit dhe Tibetit. Ka 8.516 metrasy është me të vërtetë një mal shumë i famshëm sepse është vërtet shumë afër malit Everest. Rruga për në majë të Lhotse është e njëjta që ngjitet në Everest, nga Kampi Bazë Everest, derisa të kalojë përmes Kampit 3, dhe pastaj shkon drejt Korridorit Reiss nga Fytyra Lhotse, nga ku arrihet maja.

Mund të themi se Lhotse është diçka si ajo vëllai i vogël i Everestit. Isshtë më pak tërheqëse dhe për këtë arsye gjithmonë më pak e mbushur me njerëz. Kulmi i saj kryesor u arrit për herë të parë në 1956, ndërsa ajo që njihet si Lhotse Middle mbeti për më shumë dekada, e paeksploruar. Përfundimisht, ajo arriti kulmin e saj në 2011, nga dora e një ekspedite ruse.

Makalu

Ky mal është në Himalajet, gjithashtu midis Nepalit dhe Tibetit, dhe është 8.485 metra. Isshtë mali i tretë që tejkalon 8000 metra në masivin Everest, në Nepal. Një ekspeditë franceze arriti kulmin e saj në 1955 për herë të parë.

Ishte mjaft e rëndësishme sepse një total prej 10 eksplorues u ngritën atje, kur gjëja e zakonshme në atë kohë ishte se një ose dy nga i gjithë grupi ishin me kaq fat.

Cho oyu

Inshtë në Himlaja, midis Nepalit dhe Tibetit, dhe është 8.188 metra. Ai zë pozicionin numër gjashtë midis maleve më të larta në botë dhe është i katërti brenda grupit të zgjedhur të maleve prej 8 mijë metrash.

Shtë një mal "i mirë", pasi që pavarësisht lartësisë së tij është një nga më të lehtat për tu ngjitur. Pse Sepse shpatet e saj janë të buta dhe ngrihen pak nga pak. Përveç kësaj, është afër Nang La Pass, disa kilometra nga kjo rrugë e njohur tregtare midis Tibetit dhe Sherpas Khumbu.

Dhaulagiri

Ky mal është në Nepal dhe është 8.167 metra. Duket shumë e thjeshtë dhe për herë të parë arriti kulmin në 13 maj 1960. Isshtë shumë e njohur brenda qarkut Annapurna sepse duket perfekte.

Qarku Annapurna është, nëse ju pëlqen trekking, gjëja më e mirë që mund të bëni. Shtë një rrugë e shkëlqyer në Himalajet që mbulon 145 kilometra peisazhe malore. Kaloni qafën Thorong-La, me lartësi 5.416 metra, qafa më e lartë e lundrueshme në botë, futeni në Kanionin e Kali Gandaki, më i thellë në botë, tre herë më i thellë se Grand Canyon ...

Sidoqoftë, mali është i izoluar, i ndarë nga pjesa tjetër e botës me të njëjtin kanion, kështu që kartolina është edhe më befasuese dhe mbizotëruese.

Manaslu

Mali Shtë në Nepal dhe arrin 8.163 metra lartësi. Emri i tij vjen nga Sanskritishtja «manasa«, Që do të thotë shpirt ose intelekt. Toshio Imanishi dhe Gyalzen Norbu u përpoqën për herë të parë të arrinin kulmin e tyre më 9 maj 1965, në një ekspeditë japoneze.

Djegia e tij nuk ishte pa polemikë. Duket se njerëzit lokalë paralajmëruan ekspeditorët që të mos dilnin në majë të gjithçkaje, sepse përpjekjet e mëparshme kishin zemëruar perënditë dhe kishin prodhuar ortekë që kishin vrarë 18 njerëz ...

Ekspedita dhuroi para për të rindërtuar manastirin e thërrmuar, por gjithsesi nuk pati fat dhe samiti u arrit vetëm në një ekspeditë të re japoneze, por në 1971.

Nanga Parbat

Ky mal i lartë Shtë në Pakistan dhe është 8.126 metra. Shtë brenda Distriktit Diamer, në Rajonin Baltisan Gilgit, në perëndim të Himalajeve. Emri i tij gjithashtu vjen nga sanskrite dhe do të thotë "mal i zhveshur".

Është një mal i lartë, i rrethuar nga një luginë e gjelbërs kudo. Rupal Face është e bukur, me një lartësi prej 4.600 metra nga baza e saj.

Annapurna I

Ky mal është në Nepal dhe është 8.091 metra. Isshtë një nga malet më të njohura në botë dhe është pikërisht për shkak të qarkut trekking për të cilin kemi folur më parë. Mund të jetë në pozicionin 10 por fatkeqësisht ka shkallën më të lartë të vdekshmërisë midis alpinistëve në të gjithë listën që sapo renditëm.

32% e përpjekjeve për të arritur kulmin në krye të vdekjeve. Qarku çfarë bën është të qarkullojë malin dhe të sigurojë pamje nga Dhaulagiri në shëtitjet malore të Masivit Annapurna. Ka rrugë për në Shenjtoren Annapurna, e cila nuk është asgjë më shumë se Base Camp, për të vazhduar ngjitjen në majat e saj, të cilat janë shumë të njohura.

Deri më tani kemi ardhur me 10 malet më të larta në botë. A e dini se çfarë është numri 11? Gasherbrum Mountain I, në kufirin midis Kinës dhe Pakistanit, me 8.080 metra.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*