10 qytetet në Evropë me cilësinë më të lartë të jetës

10 qytetet në Evropë me cilësinë më të lartë të jetës - Oslo

A e dini cilat janë 10 qytetet në Evropë me cilësinë më të lartë të jetës? A mendoni se ka një qytet spanjoll mes tyre? Cilat janë qytetet për të cilat jeni 100% i sigurt se do të jenë në këtë listë? Nëse nuk keni përgjigje për të gjitha këto pyetje, këtu ne i ofrojmë ato ... Gjeni se cilat janë ato qytete ideale në Evropë jo vetëm për të vizituar por edhe për të qëndruar ...

Pozicioni # 1: Oslo, në Norvegji

Me vetëm 647.676 banorë, Oslo në Norvegji, është renditur # 1 në këtë renditja të qyteteve evropiane ku jetoni më mirë.

Nëse Norvegjia dallohet në diçka, dhe si rrjedhojë qyteti i Oslos, kjo është për krijimin një nga sistemet më të mira arsimore në botë. 

Si një fakt kurioz rreth Oslos është se ai ka disa marrëveshje binjakëzimi me qytete të ndryshme në Evropë, duke përfshirë dy ato Spanjolle: Alfaz del Pi (Alicante) dhe Mazarrón (Murcia).

Pozicioni # 2: Cyrih (Zvicër)

10 qytetet në Evropë me cilësinë më të lartë të jetës - Cyrihu

Nëse dimë një gjë për qytetin e Cyrihut, ajo është se ajo është qendra financiare dhe motori ekonomik i të gjithë Zvicrës. Prandaj supozojmë se shumë faji për të qenë një qytet ideal për të jetuar është performanca e mirë ekonomike ... Një arsye tjetër për suksesin ekonomik të Cyrihut është fushën e kërkimit dhe arsimit nga qyteti. Shkolla Politeknike Federale e Cyrihut (ETH) udhëheq këtë aspekt së bashku me Universitetin e Cyrihut. Një qytet tjetër me një sistem të mirë arsimor të paravendosur, prandaj ...

A është sjellja e mirë sekreti i gjithçkaje, pra? Vë bast që ju të bëni!

Pozicioni # 3: Aalborg (Danimarkë)

10 qytetet në Evropë me cilësinë më të lartë të jetës - Aalborg

Aalborg është qyteti i katërt më i madh në Danimarkë, pas Kopenhagës, Aarhus dhe Odense. Shtë një qytet me port detar, dhe me një bazë kryesore të Forcave Ajrore Daneze. Ajo është gjithashtu selia e peshkopit Lutheran.

Pavarësisht se është qyteti i 4-të më i madh në Danimarkë, ai nuk ka një popullsi shumë të madhe, pasi nuk i kalon 200.000 banorë.

Llogari me 9.200 kompani që punësojnë rreth 109.000 njerëz, më shumë se gjysma e popullsisë. Dhe jeton kryesisht nga industria dhe eksporti i drithërave, çimentos dhe pijeve.

Një nga partitë e saj të dukshme është karnavali i tij. e cila festohet midis 27 dhe 28 majit. Aroundshtë rreth këtyre datave që Aalborg pret më shumë se 20.000 njerëz që udhëtojnë në qytet për të shijuar karnavalin.

Nr. 4: Vilnius (Lituani)

10 qytetet kryesore në Evropë me cilësinë më të lartë të jetës - Vilnius

Dhe kemi ardhur në një qytet pak të njohur. Vilna është është kryeqyteti dhe qyteti më i populluar i Lituanisë. Më shumë se 554.000 banorë bashkëjetojnë në zonën e saj urbane, me më shumë se 838.000 duke numëruar ata që jetojnë në provinca.

Vilnius është një qytet modern i kohëve të fundit. Tani është kur një zonë tregtare dhe financiare po zhvillohet në qendrën e saj të re, posaçërisht në zonën në veri të lumit Neris, i cili aspiron të bëhet distrikti kryesor administrativ dhe i biznesit i qytetit.

Diçka e shquar për këtë qytet është se ju e shikoni atë kudo që të shikoni, shihni një jeshile të mrekullueshme bimësi të bollshme: plot parqe, pellgje, liqene, etj.

Dhe si një fakt i fundit kurioz, qyteti i Vilnius ka shpejtësia më e shpejtë e internetit në Evropë. Nuk ka asgjë!

Pozicioni # 5: Belfast (Irlanda e Veriut)

10 qytetet në Evropë me cilësinë më të lartë të jetës - Belfast

Fjala "Belfast" Do të thotë "Ford rërë në grykëderdhjen e lumit. Shtë kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Irlandës së Veriut, pasi ka një popullsi prej më shumë se 276.000 banorë në zonën e saj urbane dhe më shumë  579.000 njerëz në zonën e saj metropolitane.

Disa nga atraksionet e tij janë: The Edwardian Belfast City Hall; të Ulster Bank, ndërtuar në 1860; të Universiteti Queens dhe Biblioteka Linenhall, si Viktoriane ashtu edhe Salla e Ujërave, një ndërtesë madhështore me linja moderne.

Nr. 6: Hamburg (Gjermani)

10 qytetet në Evropë me cilësinë më të lartë të jetës - Hamburg

Të paktën një qytet gjerman nuk mund të mungonte në këtë listë ... Por mos u shqetësoni, dy të tjerë po vijnë më pas.

Hamburgu është qyteti i dytë më i madh pas Berlinit. Ka pothuajse 2.000.000 banorë në zonën e saj urbane dhe më shumë se 4.000.000 njerëz në zonën e saj metropolitane.

Diçka e shquar për Hamburgun është e saj arkitekturë, pasi që përfshin stile të ndryshme arkitektonike. Ju mund të vizitoni:

 • Teatri Thalia dhe Kampnagel.
 • Kisha e San Nicolás.
 • Kisha e Santa Catalina.
 • Lagja HafenCity.
 • Salla e Filarmonisë së Elbës.
 • Dhe të gjitha parqet e saj të shumta: Stadtpark, Varrezat Ohlsdorf dhe Mbill një blomen. Stadtpark, "Parku Qendror", etj.

Pozicioni # 7: Rostock (Gjermani)

10 qytetet më të mira në Evropë me cilësinë më të mirë të jetës - Rostock

Qytet i vendosur në brigjet e Detit Baltik, në grykëderdhjen e lumit Warnow. Shtë një qytet i vogël pasi nuk ka më shumë se 250.000 banorë.

Diçka për të theksuar në lidhje me këtë qytet gjerman është se ai ende ka një një pjesë e murit dhe kullave të ndërtuara në kohën mesjetare.

Nr. 8: Kopenhagë (Danimarkë)

10 qytetet në Evropë me cilësinë më të lartë të jetës - Kopenhagen

Një qytet shumë i vjetër që daton nga viti 800. Nëse Kopenhaga dallon në diçka, ai është i gjerë dhe larmi e gjerë kulturore (muzikë, teatër, opera) dhe zonat e saj të mrekullueshme të gjelbërta. Dy parqet më të mëdha në Kopenhagë janë Valbyparken dhe Fælledparken, por Kongens Have është gjithashtu shumë i popullarizuar, pranë Kalasë Rosenborg në Kopenhagën qendrore.

Disa nga tuajat vendet me interes shëndoshë:

 • Kanalet e Nyhavn.
 • Pallati Amalienborg, vendbanimi i Familjes Mbretërore.
 • Tivoli, një nga parqet më të vjetra të argëtimit në botë.
 • Parku Bakken.
 • Muzetë kombëtare, një muze kombëtar.
 • Teatri Det Kongelige, teatri Mbretëror.
 • Katedralja e San Óscar, e adhurimit katolik.
 • Opera e Kopenhagës, shtëpia moderne e operës u hap në 2005.
 • Frederiks Kirke, Kisha e Federico, e quajtur Kisha e Mermerit.
 • Kongens Nytorv, Plaza del Rey i ri, me një shesh patinazhi në akull në dimër.
 • Ose Sirena e Vogël e Kopenhagës, ndër shumë të tjerë.

Pozicioni nr 9: Malaga (Spanjë)

10 qytetet në Evropë me cilësinë më të lartë të jetës - Malaga

E vërteta është se në vendin tonë mund të gjejmë më shumë qytete me një cilësi të shkëlqyeshme të jetës, por kriza aktuale nuk ndihmon shumë. Ende jemi të kënaqur që shohim Malagën në këtë listë.

Nëse udhëtoni në Malaga, nuk duhet të humbni:

 1. Katedralja e Mishërimit.
 2. El port.
 3. Rruga Marqués de Larios.
 4. Pikëpamja e Gibralfaro.
 5. Kopshti Botanik dhe Muzeu Picasso.
 6. Teatri i tij Romak dhe muzeu i automobilave.
 7. L Plazhet Malagueta dhe Misericordia.
 8. Plaza de la Constitución dhe qendra e saj historike.
 9. Qendra e Artit Bashkëkohor dhe Kalaja Gibralfaro.
 10. Kishat e San Pedro dhe të Zemrës së Shenjtë.
 11. Plaza de la Merced dhe Malaga Park ose Alameda.
 12. Teatri Echegaray dhe Galeritë Goya.
 13. Qytetet Mijas, Fuengirola, Ronda, Antequera, Júzcar, Marbella dhe Frigiliana.
 14. Plazhet El Palo, Los Álamos dhe Puerto Banús.
 15. Shpellat e Nerja.

Vendi i 10-të: Mynih (Gjermani)

10 qytetet në Evropë me cilësinë më të lartë të jetës - Mynihu

Për të tijat pastrim, për të tijat Economia dhe për shkak të numrit të madh të ngjarjeve kulturore dhe festive, Mynihu renditet # 10 në këtë listë.

A jeni dakord me qytetet që përbëjnë listën? A ju mungon ndonjë? A mendoni se ka mbetur ndonjë tjetër? Ne do të donim të dinim mendimin tuaj!

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*