5 gjëra falas dhe 'me kosto të ulët' për të parë në Kordoba

5 gjëra falas dhe 'me kosto të ulët' për të parë në Córdoba Córdoba

Nëse javën e kaluar ju sollëm artikullin kushtuar 7 gjëra falas për të parë në SeviljeSot ne ju sjellim diçka të ngjashme nëse jo të njëjtë në një qytet ngjitur me kryeqytetin Andaluzian: Cordova. Këtu mund të gjeni 5 gjëra falas dhe 'me kosto të ulët' për të parë në Kordoba. Krejtësisht falas janë 3 dhe dy, me kosto shumë të ulët ('çmim i ulët') Ata ia vlejnë shumë vizitës tuaj jo vetëm për bukurinë e vendit por edhe për historinë që i rrethon. Me siguri ju mendoni se cilat pesë faqe dua të them. Nëse jo, vazhdoni të lexoni.

Kordoba e dashurive të mia

Kordoba, e bukur dhe sulltaneshe, ka shumë për t'i treguar vizitorit dhe jo vetëm që unë e them atë, por vitet e historisë. Tjetra, ne do të tregojmë se cilat 3 vende në këtë qytet të bukur Andaluzian mund të shihni falas dhe cilat 2 mund t'i vizitoni duke paguar shumë pak, gjë që ne e konsiderojmë sot 'me kosto të ulët'.

Medine Azahara

5 gjëra falas dhe 'me kosto të ulët' për të parë në Kordoba

Në arabisht "Qyteti i Shndritshëm", kjo rreth 8 km jashtë Kordobës. Wasshtë urdhëruar të ndërtohet nga Abd-al Rahman III, sipas historianëve si një ndërtim që simbolizon fuqinë e halifit në atë kohë. Të tjerët, megjithatë, thonë se ajo u ndërtua për nder të Azahara, gruas së preferuar të Kalifit.

Nëse jeni qytetar i Komuniteti Evropian Ju mund ta vizitoni Medina Azahara falas në vijim orar:

 • Mbyllur të hënën.
 • E martë deri të shtunë: nga 10:00 në mëngjes deri në 18:30 pasdite.
 • Të dielave nga 10:00 deri në 14:00 pasdite.

Sinagoga e Kordobës

5 gjëra falas dhe 'me kosto të ulët' për të parë në Sinagogën e Kordobës

Ky tempull ishte ndërtuar në 1315 nga ndërtuesi Isaq Moheb. Isshtë e vetmja sinagogë ekzistuese në Andaluzi. Dhe hyrja juaj është plotësisht falas qytetarët e Bashkimit Evropian, si në Medinza Azahara. Orët e vizitave janë si më poshtë:

 • Mbyllur të hënën.
 • E martë deri të dielën: Nga ora 09:30 paradite në 14:00 pasdite dhe nga 15:30 pasdite deri në 17:30 pasdite.

Alkazari i Mbretërve

SONY DSC

Alcázar de los Reyes është e vendosur në  Varrezat e Dëshmorëve. Shtë një pallat që mbledh të gjitha llojet e zbukurimeve për shkak të evolucionit të madh të arkitekturës në atë zonë. Arabeska është e përzier me gjurmë Visigotike dhe Romake që kalonte nëpër qytet. Isshtë një fortesë mbresëlënëse, me katër kulla të strukturuara në mënyrë solide dhe të zbukuruar shumë mirë nga oborret e ruajtura mirë që e zbukurojnë atë.

Su Orët e vizitës është:

 • E hënë e mbyllur për vizita.
 • E martë deri të shtunë, nga ora 08:30 e mëngjesit deri në 19:30 pasdite.
 • Të Dielën, nga ora 09:30 deri në 14:30 pasdite.

Hyrja është falas për fëmijët deri në 14 vjeç dhe të rriturit paguajnë vetëm 4 euro për biletë.

Kapelë Múdejar e San Bartolomé

5 gjëra falas dhe me 'kosto të ulët' për të parë në Córdoba Capilla Mudejar

Aktualisht, Chapel Mudejar e San Bartolomé është e vendosur në Fakulteti Filozofik dhe i Letrave i Universitetit të Kordobës. Wasshtë shpallur një Aset i Interesit Kulturor në 3 Qershor 1931 dhe nuk ishte deri më 20 Mars 2010 kur hapi dyert për publikun, pas restaurimit të kryer midis 2006 dhe 2008.

Su Orët e vizitës është:

 • Të hënën nga ora 15:30 pasdite deri në 18:30 pasdite.
 • E martë deri të shtunë nga ora 10:30 deri në 13:30 pasdite dhe nga 15:30 pasdite deri në 18:30 pasdite.
 • Të Dielën nga ora 10:30 deri në 13:30 pasdite.

Hyrja juaj është plotësisht falas.

Katedralja e saj: Xhamia

Spanjë, Andaluzi, Cordoba, salla e lutjeve brenda Mezquita (katedralja e Xhamisë) Andaluzi Qytetërimi Arab Arkitektura Ndërtesa e katedrales Kisha Qytetërimi kolonada Kolona Cordova Evropa fetë historike Historia Brenda Brendshme Monument Monumente Xhamia Nuk ka Njerëz Fetë Fe feja Ndërtesa Fetare Spanja Arkitektura Botërore Andaluziane Trashëgimia Botërore nëse ti

Dhe si pjata e fundit kryesore, vendi më karakteristik në Kordoba.

Kjo ndërtesë është më e rëndësishmja në botën islamike perëndimore, një vend madhështor dhe super i përpunuar. Të gjithë ata që hyjnë në Xhami qëndrojnë u mrekullua nga zbukurimi i saj, të dy në stilet e Rilindjes, Gotik dhe Barok të ndërtesës tipike të krishterë. Për shumë vite, La Mezquita priti grupe që adhuronin hyjninë dhe madje u nda nga myslimanët dhe të krishterët në epokën para-Abderraman I (diçka e pamendueshme sot, apo jo?).

Në ndërtesën tuaj ju mund të shihni qartë dy zona të ndryshme:

 • Oborri portik, aty ku qëndron minarja, kontribut i Abd al-Rahman III.
 • Salla e lutjeve.

Me kalimin e viteve, pesë zona të tjera u ndërtuan që korrespondojnë me zgjerime të caktuara.

Në Xhami, kushdo që dëshiron të hyjë duhet të paguajë 8 euro si hyrje (por ia vlen shumë). Të tijat orar është në vijim:

 • Nga e hëna në të shtunë, vizitë turistike nga ora 10:00 deri në 19:30 pasdite. (8 €).
 • Nga ora 8:30 deri në 10:00 mund të bëni një vizitë e heshtur e adhurimit, e cila do të jetë falas.
 • Dhe të dielave është e mbyllur për vizita sepse mbahen shërbesat fetare.

Sigurisht, ato janë gjithashtu një gjë e domosdoshme për të parë për muajin maj, të famshmin Patios de Córdoba dhe panairi i saj, të cilit do t'i kushtojmë një artikull të veçantë kur afrohet data (shumë e vëmendshme!). Kush viziton Kordoba, jo vetëm që dashurohet me qytetin por edhe me njerëzit e tij dhe dritën e tij. Një qytet jo shumë i madh por me një trashëgimi e madhe Kulturore dhe Historike për të treguar.

Nëse nuk dini çfarë të vizitoni në këtë sezon pranveror, Córdoba duhet të jetë ndër 10 zgjedhjet tuaja të para të mundshme. Ju nuk do të pendoheni!


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*