5 ushqime që nuk mund të ndaloni së provuari në Buenos Aires

Një nga kryeqytetet më të bukura të Amerikës Latine është Buenos Aires. Kjo është për shkak të njerëzve të saj, rrugëve, ndërtesave, hapësirave të gjelbërta, gastronomisë dhe aktivitetit kulturor. Atshtë në krye të jetës kulturore, ditë e natë, të kësaj pjese të kontinentit.

Unë jam nga ata njerëz që ndërthurin pushimet me pushimet gastronomike. Kjo është, unë nuk kam ndërmend dhe nuk kërkoj të ushqehem njësoj si në shtëpi. Përkundrazi, më pëlqen të provoj shije të reja sepse ideja është pikërisht të ndihem mirë jashtë shtëpisë për të vlerësuar vërtet se sa e madhe dhe multikulturore është bota. Kështu që, Kur shkoni në Buenos Aires këshilla ime është që të mos largoheni nga qyteti pa provuar këto pesë ushqime.

Pjekja

Ushqimi në skarë nuk është një përparësi në Argjentinë, është e vërtetë, por këtu është pjesë e asaj që është të jesh argjentinas. Ndërsa konsumi i viçit për kokë banori Ajo ka ardhur në rënie gjatë viteve dhe është ende një nga më të lartat në botë. Shtë e mjaftueshme për të marrë makinën dhe për të bërë udhëtime nëpër Pampa për të parë lopë kudo, midis, gjithashtu, shumë plantacione soje (mbështetje e eksporteve të saj aktuale).

Mënyra argjentinase për të pjekur mishin është ta pjekësh në skarë, me qymyr dhe / ose dru zjarri. Specialistët i kushtojnë vëmendje të madhe llojit të druve të zjarrit për t'u përdorur dhe është mjaft një ritual «për të bërë një Barbecue» Epo, nuk përqendrohet vetëm tek ushqimi. Gjithçka fillon me blerjen e mishit, verës, bukës, bërjen e zjarrit në kohë për të pasur prush të mirë dhe marrjen e gjithçkaje me qetësi në mënyrë që rezultati të jetë i shijshëm.

Rrip i pjekur, vakum, matambre, mbulesë e pjekur, ijë, pule dhe për shijen tuaj më të mirë: açurat. Këtu asgjë nga kafsha nuk është tretur kështu që ju të mund të shijoni disa të mira chinchulines (zorrët e lopës), veshkat, grykët, sallamet dhe suxhukun me gjak. Secili kuzhinier ka stilin e tij, por nuk ka asgjë më të pasur se gusz limoni, veshkat provansale, suxhuk gjaku me arra dhe chinchulines krokante.

Nëse keni një mik apo të njohur që ju fton të bëni një Barbecue në shtëpinë e tij, mos hezitoni. Nëse jo, ka skarë në të gjithë qytetin. Jo të gjithë kanë të njëjtën cilësi të mishit, prandaj mos shkoni për atë më të liren. La Cabrera është një restorant i mirë, për shembull.

Milanesas me patate të skuqura

Kjo është një pllakë tipike akoma e vdekur, nga një restorant i vogël i lagjes, i drejtuar shpesh nga pronarët e tij. Por është kaq e popullarizuar sa është e zakonshme ta shohësh në menunë e vendeve më të bukura. Milanezët nuk janë gjë tjetër veçse a copë e hollë viçi, ka disa prerje të lopës që mund të përdoren për këtë, vezë dhe bukëpjekje të zier butë. Kjo është e skuqur dhe e shoqëruar me një pjesë të mirë të skuqura. Një delikatesë!

Dhe ka shumëllojshmëri, kështu që ju mund të kërkoni Milaneze deri në napolitane: me salcë domate, proshutë dhe djathë të shkrirë, ose Milanez mbi kal, me gjithë atë dhe vezën e skuqur. Edhe kur argjentinasit i përgatisin në shtëpi, ata zakonisht shtojnë majdanoz të grirë dhe hudhër në përzierjen e vezëve, ose borzilok apo edhe pak sinap.

A ka vend më të mirë se një tjetër për të ngrënë milanesa me patate të skuqura? Epo, çdo jetë akoma ia vlen sepse është një pjatë tipike. Nëse lëvizni nëpër zonën e Palermos, më e ftohta për turistët e rinj, do të shihni se ekziston një zinxhir dyqanesh të quajtura Klubi Milanesa. Mund të provoni atje.

Makarona dhe pica

Nëse Barbecue është shumë Argjentinase, ajo vjen nga gaucho në Pampas dhe nga brendësia e vendit, makaronat dhe picat Argjentinasit i kanë trashëguar nga gjyshërit e tyre. Dhe nuk duhet të harrojmë se Argjentina është një vend imigrantësh nga e gjithë Evropa, por veçanërisht nga Spanja dhe Italia. Italianët (70% të totalit krahasuar me 40% të Spanjollëve), erdhën për të dominuar romanin e kuzhinës Buenos Aires me shumë prej pjatave të tyre.

E vërteta është se ka shumë restorante që shërbejnë makarona të mira dhe nuk kane shume per t'i patur zili Italise. Ka restorante me emra italianë që klasifikohen si specialistë, por në të njëjtën kohë në çdo jetë të qetë apo restorant të vogël, nga ata ku punëtorët drekojnë, ata shërbejnë makarona: petë, kanelloni, njoki, lazanjë, sorrentinos, ravioli. Ato janë të mbushura me gjizë, gjizë dhe arra, perime, mish pule, kungull ...

Disa faqe të rekomandueshme? Për të blerë dhe përgatitur në shtëpi mund të shkoni te cilido "Fabrika e makaronave" që shet makarona të freskëta me kilogram ose me kuti. Një kuzhinier italian i quajtur Donato de Santis (ish-kuzhinier i Versace), është vendosur në vend dhe ka dyqanin dhe restorantin e tij, Cucina Paradiso, në zonën e Palermos. Një tjetër restorant i mirë për makarona është Parolaccia me disa degë, përfshirë një në Puerto Madero. Dy persona këtu mund të paguajnë 1000 pesos argjentinase me një pije.

Në lidhje me picën nuk do të shihni picën tipike individuale dhe të fundme që ju shërbejnë në Itali. Këtu është pak më e trashë Dhe mund ta porosisni edhe në masë mesatare (domethënë të lartë). Ka të gjitha shijet dhe ndonjëherë ju keni mundësinë që ta keni të gatuar në një furrë druri, shumë më mirë. Shtoni një pjesë e fainá (brumë qiqra në të njëjtën mënyrë si pica), dhe shuplaka gishtash.

Dhoma e Vogël, Quatrains, Perandoria, Angelin, Pizza Empire, Guerrin, janë disa nga piceritë më të mira nga shumë, por shumë që ka në qytet. Një zinxhir popullor është Romario, ndoshta jo pica më e mirë, por e lirë dhe e mirë.

Faturat e Dulce de leche

Kur të jetë fundjava dhe të vijë koha e çajit, furrat / pastiçeritë fillojnë të mbushen me njerëz. Sidomos në dimër, sepse i ftohti ju fton të hani fatura, siç thonë ata këtu simite të ëmbla me përbërës dhe shije të ndryshme.

Dhe emrat: ka vigjilentë, topa farat, fatura të ëmbëlsirave, napolitanë, briosh, churros dhe mundësi të tjera të pafundme. Disa kanë krem ​​ëmbëlsirash, të tjerë ftua, fruta dhe shumë prej tyre janë një ëmbëlsirë shumë argjentinase karamel. Megjithëse në të gjithë Amerikën Latine ka versione të kësaj ëmbëlsire, Argjentina ka marrë përsipër të jetë prodhuesi dhe konsumatori më i madh. Ka topa fratesh të mbushura me dulce de leche dhe të njëjtat briosh dhe Churros (Kombinim i shkëlqyeshëm!, Unë e rekomandoj atë veçanërisht nëse jeni Spanjoll).

Një delikatesë tjetër me dulce de leche është e bukur. Ato mund të gjenden në furrat e bukës, të cilat janë më artizanale, por ka me shumicë në kioska dhe supermarkete. Ka disa marka dhe ato janë mini ëmbëlsira ose mini ëmbëlsira të zhytura në çokollatë dhe të mbushura me dulce de leche.

Markat e mira? Mirë Havanna është një klasik dhe pothuajse askush nuk e mund. Nëse do të provosh, bëje Havanna. Sot dyqani është bërë një zinxhir dyqanesh kafeje kështu që ju mund të pini një kafe me një kek me xhenxhefil të shijshëm nga shumëllojshmëria e gjerë që ofron: mousse, arra, fruta ...

Verërat dhe birrat

Megjithëse nuk janë rreptësisht ushqim, ato janë dy pijet më të njohura në Argjentinë në përgjithësi dhe në Buenos Aires në veçanti. Vera argjentinase është e famshme në të gjithë botën, sidomos për shijen e saj Malbec. Ka marka të arritshme për të blerë në supermarket dhe për të provuar në shtëpi, të tilla si Dadá, López, Estiba I, Callia, San Felipe ose Postales del Fin del Mundo, vetëm për të përmendur disa nga ato që kanë shishe për 100 pesos ose më pak, por natyrisht sa më e shtrenjtë të verës aq më mirë: Graffigna, Terrazas, Rutini, Catena, etj.

Dhe sa i përket birrave për një kohë tani ka filluar një rilindje e birrës në vend shumë interesante. Distilimet e birrës artizanale të vogla kanë filluar të zhvillohen dorë për dore me njerëz kuriozë. Sot baret më të freskëta shesin birrë artizanale dhe disa marka kanë lënë vendin dhe bëhen më të njohur. Ata madje kanë pasur lokalet e tyre. Isshtë rasti i birrës Antares, Berlin ose Patagoni.

Një verë e mirë për darkë dhe një birrë artizanale e mirë për ta shijuar me miqtë. Dhe nëse nuk ju pëlqen shumë asnjë prej dy opsioneve, mund të provoni pije të tjera lokale si p.sh. Fernet Branca me Coca-Cola.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*