6 arsye për të lundruar me fëmijë

anije lundrimi

Lundrimet janë një mundësi pushimi si çdo tjetër. Sidoqoftë, për shumë njerëz një udhëtim përmes detit është sinonim i luksit, por në kohët e fundit modeli ka ndryshuar ndjeshëm. Me një gamë të gjerë të aktiviteteve të kohës së lirë dhe mundësinë e vizitës në disa destinacione në të njëjtën kohë në një anije plot komoditete, gjithnjë e më shumë udhëtarë ndalojnë të shohin lundrimet si diçka tepër luksoze jashtë mundësive të tyre dhe madje guxojnë të bëjnë këtë udhëtim familjar.

Mbi të gjitha, turizmi detar nuk është zbehur gjatë krizës. Në tetë vitet e fundit ajo është rritur me 49% sipas të dhënave të CLIA, e cila ia atribuon atë një oferte më të re dhe më tërheqëse. Në këtë mënyrë, lundrimet organizojnë aktivitete për të gjitha moshat në mënyrë që të gjithë pasagjerët të kënaqen në bord. Gjithashtu fëmijë, të cilët mund të kalojnë një kohë të mrekullueshme në parqet ujore me rrëshqitje gjigande, duke marrë pjesë në shfaqjet e fëmijëve dhe duke bërë aktivitete ekskluzive për ta.

Në vitin 2015 kishte 8,44 milion njerëz që hipën në një dalje në det në një nga 46 portet Spanjolle (3% më shumë se në 2014) megjithëse Ministria e Punëve Publike pret që kjo shifër të tejkalohet në 2016. A do të jeni familja juaj dhe a do të prej tyre? Këtu janë disa arsye pse duhet të bëni një lundrim në shoqërinë e të vegjëlve.

 

lundrim-fëmijë

Një përvojë unike

Fëmijët ndoshta nuk janë mësuar të hipin në një anije siç janë në një autobus ose në një aeroplan. Vizita në vende të ndryshme ndërsa bëni një udhëtim në bordin e një anijeje është një përvojë unike ku ata do të jenë në gjendje të sodisin detin me gjithë shkëlqimin dhe pafundësinë e tij, të dinë se si është jeta në një anije dhe të jetojnë një aventurë shumë të veçantë që ata do ta mbajnë mend gjithë jetën e tyre.

Çdo ditë në një vend të ri

Të udhëtosh në bordin e një anijeje udhëtimi është gjithçka përveç monotone. Do të jetë e pamundur që fëmijët të mërziten duke marrë parasysh të gjitha aktivitetet që mund të bëjnë atje me argëtuesit dhe fëmijët e tjerë të moshës së tyre. Udhëtimi midis porteve nuk do të jetë i lodhshëm për ta, kështu që ata nuk do ta pyesin atë frazë tipike "kur mbërrijmë?" Fraza gjatë gjithë kohës. Përkundrazi e kundërta, koha e tyre do të kalojë.

Përveç kësaj, marrja e një lundrimi do t'i lejojë ata të vizitojnë shumë qytete në vende të ndryshme dhe të marrin ekskursione argëtuese. Ata do të zbulojnë vende të pabesueshme që do të tërheqin shumë vëmendje, duke qenë çdo ditë një aventurë e ndryshme.

Kur bëhet fjalë për ekskursione në shkallët e ndryshme të lundrimit, ekzistojnë dy mundësi. E para është t'i përgatisim ato vetë dhe e dyta është të marrim ekskursione të organizuara nga anija. Në rastin e fundit, ju duhet t'i rezervoni ato në internet ose pas mbërritjes në anije.

Anije lundrimi Fred Olsen

Mirupafshim për bagazhet dhe fëmijët

Udhëtimi me fëmijë nganjëherë mund të jetë një sherr kur është planifikuar një udhëtim në destinacione të ndryshme pasi që duhet të mbani valixhe, lodra dhe karroca pa humbur vëmendjen e të vegjëlve.

Në një dalje në det, gjithçka thjeshtohet pasi bagazhet kontrollohen në port dhe ekuipazhi kujdeset për shpërndarjen e tyre nëpër kabina. Pastaj në secilin vend ku është vendosur anija, mjafton të sillni gjërat e domosdoshme për të bërë një vizitë.

Ju do të hani ngopjen tuaj

Ushqimi i fëmijëve gjatë një udhëtimi shpesh është një çështje shqetësuese për prindërit. Shtë e vështirë të kombinosh një dietë të larmishme dhe të shëndetshme kur nuk njeh restorantet në një qytet, fëmijët janë lodhur të lëvizin nga këtu atje ose nuk japin lehtësira kur zgjedhin një pjatë nga menuja.

Në një dalje në det, këto probleme kanë një zgjidhje të lehtë pasi ka bufe ku mund të gjeni praktikisht të gjitha pjatat që mund të imagjinojmë. Për më tepër, ata kanë restorante aziatike, italiane, amerikane ose të shijshme që plotësojnë ofertën për të kënaqur shijet e të gjithë anëtarëve të familjes.

Lundrim në pishinë

Liri për prindërit dhe argëtim për fëmijët

Shumica e lundrimeve kanë një kënd për fëmijë ku fëmijët mbikëqyren në çdo kohë nga personeli i kualifikuar në mënyrë që ata të argëtohen në një mjedis të sigurt për paqe më të madhe mendore dhe liri për prindërit. Përveç kësaj, kur hipin ata do të marrin rripa sigurie dhe prindërit mund të marrin me qira pajisje pager ose telefona DECT për një pagesë të vogël shtesë në mënyrë që të mund të jeni në kontakt gjatë gjithë kohës.

Në këtë mënyrë fëmijët mund të kenë jetën e tyre shoqërore. Bëni miq të rinj në një mjedis të sigurt dhe shijoni një pushim të paharrueshëm. Nga ana e saj, Të rriturit gjithashtu do të jenë në gjendje të shijojnë momente të veçanta më vete, me qetësinë e të menduarit se fëmijët e tyre janë në një mjedis të sigurt dhe të kalojnë kohën më të mirë.

Fëmijët nuk paguajnë

Në shumë udhëtime, të gjithë fëmijët që ndajnë një kabinë me prindërit e tyre udhëtojnë falas. Që do të thotë të kursesh një majë në pushime. Kështu që të gjithë mund të shijojnë një udhëtim për më pak para, pa stres dhe të eksplorojnë vendet më interesante të planetit nga deti.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*