Kadaket

Artisti Salvador Dalí thoshte se Cadaqués ishte qyteti më i bukur në botë. Ndoshta ka njerëz që e vënë në dyshim këtë deklaratë, por ajo që nuk mund të mohohet është se Cadaqués është një nga qytetet më të bukura në Katalonjë. Ndodhet në Parkun Natyror Cap de Creus, në rajonin Alt Empordá.

Ajo i mbijetoi bumit turistik dhe i rezistoi ndërtimeve masive në një mënyrë të tillë që të ishte në gjendje të ruante thelbin e saj të dashur dhe të rezervuar. Arsyeja mund të jetë sepse është ende disi e vështirë për të arritur atje, edhe pse një herë atje, përvoja është e paharrueshme. E vërteta është që ne mund të zgjerojmë arsyet për të vizituar Cadaqués por gjëja më e mirë është ta tregojmë atë. Ju nuk do të jeni në gjendje të rezistoni për ta vizituar atë!

Ku është Cadaqués?

Perla e Costa Brava ndodhet në provincën e Gerona. Siç thamë, arritja e saj nuk është një gjë e lehtë, veçanërisht për ata që kanë tendencë të marrin mendtë kur udhëtojnë me makinë, pasi ka gati 15 kilometra rrugë zigzag për të arritur në qytet. Pasi të keni ardhur këtu, mënyra më e mirë për të njohur këtë vend është duke filluar rrugën përmes kishës famullitare të Santa María.

Çfarë të shihni në Cadaqués?

Kisha e Santa Maria

Ngjitja në Kishën e Santa María, do të na lejojë të shohim një tempull të bukur të shekullit të XNUMX-të dhe pamje të mrekullueshme të qytetit me Mesdheun në sfond të mbushur me anije të vogla që notojnë në det.

Qytet i vjetër

Mënyra më e mirë për të njohur Qytetin e Vjetër të Cadaqués është shëtitja nëpër rrugët e saj të pjerrëta dhe të ngushta. Këto ishin ndërtuar me gurë të mbledhur në breg të detit. Dyert, dritaret dhe karriget në portale si dhe bougainvillea jargavan që varen në fasadat e shtëpive krijojnë një pamje të bukur.

Plazhet

Një nga vendet më të rekomanduara për të vizituar në Cadaqués është plazhi nga ku keni një perspektivë tjetër të qytetit. Ekziston një turmë për të zgjedhur: e vogël, e madhe, rërë dhe gur ... por të gjithë kanë të përbashkët qartësinë e ujërave dhe zhurmën e valëve që thyejnë shkëmbinjtë si një kolonë zanore.

Disa propozime për të njohur në Cadaqués janë Sa Conca, shumë komode, me rërë dhe afër qytetit. Një ide tjetër është të shkosh në Cala Cullaró, e cila ndodhet dy kilometra larg në këmbë dhe është një nga më të bukurat në vend. Pas bregdetit përgjatë shkëmbinjve ka edhe limane me pamje të pabesueshme.

Pas një zhytjeje në një nga limanet e tij, një plan i mirë është të pini një pije në një nga tarracat në shëtitore, ku do të gjeni vende simpatike buzë detit për të shijuar një perëndim të bukur të diellit.

Imazhi | Pixabay

Fari Cap de Creus

Mënyra më interesante për të njohur farin Cap de Creus është në këmbë, pasi peizazhi është i mrekullueshëm. Sidoqoftë, mund të zgjidhni edhe një udhëtim me makinë, motor ose biçikletë. Ecja kalon tërë ditën, veçanërisht nëse ndalet për të vëzhguar natyrën në limane të tilla si Cala Jugadora ose Guillola, ose në vetë Cap de Creus, një park natyror me një magji unike.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*