Corniche, plazhi publik më i njohur në Abu Dhabi

prag plazhi

Një nga emiratet arabe që përbëjnë Emiratet e Bashkuara Arabe është Abu Dhabi. Shtë në një ishull në juglindje të Gjirit Persik dhe nuk është vetëm kryeqyteti i emiratit me të njëjtin emër por edhe selia e qeverisë federale dhe selia e familjes mbretërore. Midis fundit të shekullit të XNUMX-të dhe fillimit të XNUMX-të, ai është rritur dhe zhvilluar me një ritëm marramendës.

E vërteta është se sot është gjithashtu një destinacion turistik. Në Abu Dhabi ka shumë hotele dhe vendpushime ndërkombëtare të stacionuara para bregdetit dhe me plazhe private, por këtu ka edhe klube dhe plazhe publike të plazhit e hapur për vendasit, banorët dhe vizitorët.

L Plazhet e Abu Dhabit Ato janë të pastra, rëra është e bardhë dhe e imët dhe ujërat madje edhe rreth qytetit janë të pastra, me kripësi të lartë dhe të ngrohtë falë strehës së gjirit. Plazhi publik më i popullarizuar në Abu Dhabi shpërndahet përgjatë të ashtuquajturës Kornizë o Kornizë, nga Hotel Hilton në rrugën Al Khaleej Al Arabi.

Gjatë gjithë kësaj plazhi publik ka edhe restorante, parkingje, tualete, shtigje dhe kabinat e shpëtimit. Madje ka edhe çadra për përdorim publik. Rreth 40 metra larg ka një rrjet lundrues për të parandaluar njerëzit të notojnë më tej dhe ekziston madje edhe një sektor për të mësuar falas bordi i zgjimit.

Ndërsa është një plazhi publik ka një tarifë minimale prej 5 AED për anëtar të familjes ose 10 AED për person. Blerur me kostot e qëndrimit në një hotel në të njëjtin sektor, norma është me të vërtetë minimale. Qiraja në shezllon kushton rreth 25 AED dhe familjet priren të grumbullohen në njërën anë ndërsa udhëtarët solo ose çiftet në tjetrën.

La plazhi publik në Abu Dhabi e hapur nga ora 7:30 e mëngjesit deri në mesnatë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*