Çfarë të bëni në Cuzco (Peru): një udhëzues praktik për vizitën tuaj në qytet

Çfarë të shohësh në Cuzco

Cuzco ishte kryeqyteti i perandorisë Inca dhe, në kohërat koloniale, u bë një nga qytetet më të rëndësishme të Mbretërisë së Perusë. Prandaj nuk është për t'u habitur që ajo që ishte qendra nervore e perandorisë më të madhe në Amerikën para-Kolumbiane sot ruan bukurinë e atyre vendeve ku frymëzohet historia. Kjo është vërtetuar nga UNESCO, e cila, në vitin 1983, deklaroi Cuzco Trashëgimia Botërore.

Një tjetër tërheqje e qytetit është e tij pasuria e peisazhit. Te behesh të vendosura në malet e Andeve, në 3399 metra mbi nivelin e detit, ka kushte klimatike shumë të veçanta që i japin asaj një biodiversitet të madh. Pra, nëse jeni duke vizituar Perunë, Cuzco dhe rrethinat e saj duhet të jenë një ndalesë e detyrueshme në rrugën tuaj.

Kështu që të mos humbisni asnjë nga peisazhet natyrore, thesaret arkeologjike dhe monumentet në zonë, unë do t'ju ofroj në këtë postim një lista me vendet më interesante për të vizituar në Cuzco dhe unë do t'ju jap informacion në lidhje me aktivitetet dhe ekskursionet që mund të bëni në afërsi të qytetit. 

Çfarë të vizitoni në qytetin e Cuzco

Thelbi Inca i Cuzco

Sipas mitit themelues, Cuzco u krijua mijëvjeçarë më parë nga dizajni i perëndisë Keçua të Diellit, Inti. Megjithëse ato ekzistojnë legjenda të ndryshme rreth themelimit të qytetit, Unë do të ndaj me ju atë që u përhap nga Inca Garcilaso de la Vega. Ishte e para që ata më thanë kur arrita në Cuzco dhe, ndoshta për shkak të kësaj, ajo zë një vend të veçantë në kujtesën time.

Sipas legjendës, mijëvjeçarë më parë, perëndia i diellit dërgoi dy nga bijtë e tij në tokë, Manco Cápac dhe Mama Ocllo, me detyrën e themelimit të një qyteti të ri. Vëllezërit lundruan në liqenin Titicaca, duke marrë me vete një shufër ari që, me të arritur në Cuzco-n e sotme, u gozhdua për tokë me vetëm një goditje. Kështu u vendos se cili do të ishte vendi i destinuar për të ngritur atë qytet të ri

Përtej çdo legjende, ajo që është një fakt historik i provuar është se Cuzco ishte qendra e pushtetit të Perandorisë Inca Edhe sot gjurmët e një prej civilizimeve më të rëndësishme dhe antike në Amerikën e Jugut ruhen akoma në qytet. Nëse dëshironi të njihni Cuzco, duhet të filloni me rrënjët e tij, prandaj dua të ndaj me ju disa nga vendet që do t'ju ndihmojnë të zbuloni thelbin Inca të Cuzco.

Qorikança

Manastiri Santo Domingo Qorikancha në Cuzco

Qorikancha ishte tempulli kryesor i Inkave i ndërtuar në Cuzco. Emri i saj vjen nga bashkimi i dy fjalëve Keçua: "quiri", ari dhe kancha, tempull. Në këtë "tempull të artë" Indi, zot i Diellit adhurohej. Struktura madhështore dhe dekorimi i saj i dukshëm ishin një haraç për hyjninë. Pjesa e përparme ishte e përbërë nga një mur guri dhe, sipas rrëfimeve të kohës, në krye me një lloj kufi i pastër prej ari.

Fatkeqësisht, me ardhjen e Spanjollëve, pamja origjinale e Qorikancha u zhduk dhe, duke ruajtur muret e tempullit, u ndërtua manastiri i Santo Domingo (1963), i pari i rendit Dominikan në Peru. Themelet e Inkave ishin të mbuluara me suva dhe piktura katolike, deri sa në 1650 një tërmet bëri që ndërtesa të shembet pjesërisht, duke rishfaqur mbetjet e tempullit të vjetër. Mos harroni të vizitoni Qorikancha, është një shembull i shkëlqyer i arkitektura hibride dhe një r livezgjedhja e fazave që formuan Cuzco aktuale.

Guri i 12 këndeve

Guri i 12 këndeve në qendër të Kuskos

Guri me 12 kënde, i vendosur në rrugën Hatum Rumiyoq, është një bllok guri "dioriti jeshil" që ishte pjesë e Pallati i Inca Roca. Guri qendror i murit ka 12 kënde, pra emri i saj, i gdhendur me saktësi ekstreme dhe se montoni në mënyrë të përkryer me pjesën tjetër të pjesëve. Ky lloj strukture, shumë i zakonshëm në kulturën Inca, lejoi që gurët të vendoseshin pa asnjë lloj llaçi. Që pallatet dhe tempujt e ndërtuar në këtë mënyrë janë ende në këmbë është prova e qëndrueshmërisë së tyre.

Pallati, i ndërtuar me urdhër të Inca Roca, ishte gjithashtu vendbanimi i pasardhësve të tij deri në mbërritjen e Spanjollëve (shek. XNUMX). Në periudhën koloniale ajo u plaçkit dhe, duke mbajtur murin e famshëm si një themel, Spanjollët ndërtuan Shtëpinë e Markezit të Buenavista dhe Pallatin e Markezit të Rocafuente. Më në fund, ndërtesa iu dhurua kishës dhe u bë Pallati i Kryepeshkopit. Aktualisht, ai është gjithashtu Muzeu i Artit Fetar të qytetit të Cuzco.

Edhe pse apriori mendoni se shikimi i një muri guri nuk është një aktivitet shumë tërheqës, unë ju rekomandoj që të mos e anashkaloni këtë ndalesë kur të bëni turneun tuaj në Cuzco. Dimensionet e gurit dhe përsosja e strukturës nuk do t'ju lënë indiferentë. Përveç kësaj, duke qenë në një rrugë publike, nuk do të duhet të paguani asgjë për ta vizituar atë dhe nuk do të duhet të jeni të vetëdijshëm për ndonjë orar, mund ta vizitoni në çdo kohë të ditës.

Rrënojat e Sacsayhuamán

Rrënojat e Ruinas de Sacsayhuamán

Kur flasim për mbetjet arkeologjike të Inkave, ne direkt mendojmë për Machu Pichu. Megjithatë, në Cuzco ka zona të tjera arkeologjike dhe rrënojat e qyteteve antike që ia vlen të vizitohen. Edhe pse janë vende më pak turistike, ato janë po aq interesante dhe pjesa që ju kushton qëndrimit tuaj në qytet për zbulimin e tyre është, pa dyshim, një sukses i madh.

Shumë afër Cuzco, rreth 30 minuta në këmbë nga Plaza de Armas, janë rrënojat e Sacsayhuamán. Kalaja antike Inca ndodhet në majë të një kodre të ngritur, në një peizazh spektakolar. Në fakt, nga rrënojat që mundesh shijoni një nga pamjet panoramike më mbresëlënëse të Kuskos. "Sacsayhuamán" është një fjalë që vjen nga Keçua dhe mund të përkthehet si: "vendi ku ngopet fajkonja", mbase emri është dhënë nga skifterët që fluturojnë mbi veprën e madhe arkitektonike.

Sacsayhumá ishte një qytet autentik, i pamasë, nga i cili ruhen vetëm x ha. Ajo strehonte të gjitha llojet e ndërtimeve: ndërtesa të shenjta dhe ceremoniale, banesa, kulla, ujësjellës ... Në qytetin Inca ka akoma tunele, porta, mure dhe kulla dhe, megjithëse shumica e tyre ka humbur, Easyshtë e lehtë të imagjinohet pafundësia dhe shkëlqimi që kishte në të kaluarën.

Rrugë përmes trashëgimisë së Fisnikërisë

Periudha koloniale ndryshoi plotësisht qytetin e Cuzco. Pas mbërritjes së Spanjollëve, shumë ndërtesa të Inkave u shkatërruan ose u transformuan, duke konsoliduar një qytet në të cilin stili Inca bashkëjeton me barokun e importuar nga kolonët. Pas tërmetit të vitit 1650, ndërtime të shumta u ndërtuan në qytet, duke krijuar një Monumental Cuzco karakterizohet nga prania e ndërtesave fetare. Arkitektura koloniale e Cuzco është mbresëlënëse dhe meriton të hulumtohet në detaje. Unë ndaj me ju ato që janë, të paktën për mua, pika thelbësore nëse doni të imagjinoni se sa donte të thoshte kryeqyteti i Inkave për Mëkëmbësinë e Perusë.

Lagja San Blas

Cuesta de San Blas në lagjen San Blas të Cuzco

Lagja San Blas u rinovua plotësisht me ardhjen e Spanjollëve, kështu që është një shembull i mirë i arkitekturës koloniale. Rrugët e saj të pjerrëta, dyshemetë prej guri dhe tezgat e ngritura në rrugë i japin kësaj lagjeje një jetë të veçantë dhe një interes të madh turistik.

Katedralja Cuzco

Katedralja Cuzco

E vendosur në Plaza de Armas, në atë që ishte Pallati i Inca Wiracocha, Katedralja e Cuzco është sot një nga shembujt më të dukshëm të barokut në Peru dhe është bërë tempulli më i rëndësishëm i krishterë në të gjithë qytetin.

Kishat e Kuzkos

Kisha mbërriti në vend me kolonët spanjollë dhe, me të, në qytet u ndërtuan shumë vende adhurimi katolike dhe manastire. Në 1973, Ministria e Arsimit shpalli Trashëgiminë Kulturore të Kombit në zonën monumentale të Cuzco, duke njohur bukurinë dhe vlerën historike të këtyre ndërtesave. Nëse ecni nëpër monumentin Cuzco, Kisha e Ndërmarrjes dhe Tempulli i Mëshirës duhet të shihen.

Njihuni me qytetin nga një këndvështrim tjetër

Vështrimi nuk është thjesht vizita në ndërtesa dhe monumente emblematike. Ndonjëherë, ne marrim imazhin më autentik të një qyteti që endet pa qëllim nëpër rrugët e tij ose duke vizituar tregjet lokale dhe duke vëzhguar aktivitetet më të përditshme.

Trashëgimia historike dhe monumentale e Cuzco është e padiskutueshme, por është gjithashtu qyteti është shumë autentik. Nëse po kërkoni të thithni kulturën peruane dhe dëshirën tuaj njihuni me këtë xhevahir të Perusë nga një këndvështrim tjetërKushtojini vëmendje vendeve që unë do t'ju propozoj më poshtë.

Tregu San Pedro

Tregu San Pedro Cuzco

E vendosur ngjitur me Calle Santa Clara, Mercado de San Pedro, themeluar në vitin 1925, vazhdon të jetë epiqendra e tregtisë lokale në Cuzco. Produkte të freskëta, zanate tradicionale, lule, erëza, ëmbëlsira tipike janë grumbulluar nga tezga në tezgë, duke krijuar një shpërthimi i ngjyrave dhe aromave që papritmas ju zhyt në kulturën peruan.

Ju do të dëgjoni njerëz që flasin në Keçua, shitës inteligjentë që ngrenë zërin për të vendosur ekzistencën e tyre të fundit dhe do të jeni pjesë e atyre turistëve pa asnjë ide që përzihen me njerëzit e Cuzco që shkojnë të bëjnë dyqane atje çdo ditë dhe që nuk janë më të entuziazmuar me detajet të secilës pozitë.

Provoni ëmbëlsirat, ushqimin tipik (me kujdes nëse keni një stomak delikat), bisedoni me dyqanxhinjtë dhe thithni gjithçka që ju kalon në sy. Nëse jeni të interesuar në gastronomi dhe doni të njihni kulturën peruan nga ana e parë, përfshini Mercado de San Blas në listën tuaj të "gjërave për të bërë në Cuzco".

pukamuqu

Pikëpamja e Pukamuqu Cristo Blanco Cuzco

Personalisht, një nga gjërat e para që më pëlqen të bëj kur arrij i ri në një qytet është të ngjitem në një këndvështrim, sa më lartë aq më mirë, për të vlerësuar dimensionet e tij. Pukamuqu, është vendi ideal për të soditur Cuzco nga lartësitë.

Ndodhet rreth 30 minuta në këmbë nga qendra historike, pranë statujës së Krishtit të Bardhë, Pukumaqu është një këndvështrim natyral që do t'ju ofrojë një pamje të paharrueshme të qytetit. Shtrirja e rrugëve, çatitë e kuqërremta, ndërtesat që grumbullohen së bashku në luginë dhe kodrat në distancë, përbëjnë një imazh panoramik të Cuzco-s, me të cilin nuk do të jeni në gjendje të shmangni dashurimin.

Çfarë ekskursione mund të bëni nga Cusco

Machu Picchu

Si të shkoni në Machu Picchu nga Cusco

Me lartësi 2.430 metra dhe në zemër të një pylli tropikal, ndodhet Machu Picchu. Qyteti antik i Inkave, i rrethuar nga malet, është bërë një nga vendet më të vizituara në botë dhe Konsiderohet si një nga 7 mrekullitë e botës moderne Unë nuk jam i befasuar! Mbetjet arkitektonike, muret, tarracat, janë zbuluar midis reve që i dhurojnë rrënojat me magji dhe një misticizëm shumë të veçantë.

Atje formula të shumta për të shkuar në Machu Pichu Nga Cuzco, ju mund të mbërrini falas (me tren, me makinë, ose me autobus) ose duke punësuar shërbimet e një agjencie. Ajo që duhet të mbani në mend nëse shkoni vetë është se, duke qenë një hapësirë ​​me vlerë kaq të lartë historike, rregulloret për të vizituar parkun janë mjaft të rrepta: mund të hyni vetëm i shoqëruar nga një udhëzues zyrtar dhe duhet të blini biletën tuaj. Mundohuni t'i bëni këto dy hapa paraprakisht, sapo të rezervoni udhëtimin tuaj, sepse duke qenë një vend kaq i zënë dhe ku kapaciteti është i kufizuar, mund të humbisni mundësinë për ta njohur atë.

Maras

Si të shkoni në minierat e kripës së Maras nga Cusco

Maras është një qyteti piktoresk i Perusë, ndodhet 3.300 metra mbi nivelin e detit dhe rreth 4 km nga Cusco. Qyteti i vogël është i njohur për vendet e kripura. Strukturuar në tarraca, më shumë se 3 mijë puse me kripë natyrore ato konfigurojnë një peizazh unik që nuk do t'ju lërë indiferentë. Përveç kësaj, brenda minierave të kripës, produktet e bëra nga kripa e nxjerrë janë shitur. Nëse doni t’i merrni një suvenir dikujt të veçantë, mund të përfitoni nga këto tezga, kështu që mund ta përfitoni nëse dëshironi të blini një dhuratë ose suvenir autentik.

Ajo mund shkoni në Maras me autobus nga Cuzco dhe më pas duke marrë një taksi nga Maras për të arritur në vendet e kripura. Një tjetër mundësi është që të punësoni disa nga turne të ofruara nga agjencitë e turizmit që përfshijnë transportin. Ka agjensi që ofrojnë mundësinë e arritjes së minierave të kripës me motor ose kuadrat. Përvoja është e pabesueshme, shumë e rekomanduar nëse udhëtoni në një grup.

Këshilla praktike për udhëtimin tuaj në Cusco

Si të ndryshoni para në Cusco

Thembra peruane si të ndryshosh para në Cusco

Ndryshimi i parave në Cuzco është mjaft i lehtë, ka shtëpi shkëmbimi kudo, veçanërisht në qendrën historike, dhe normat janë zakonisht të arsyeshme. Para se të ndryshoni, me llogaritësin tuaj bëni vetë llogaritë, kështu që do të dini se sa shumë duhet t'ju japin dhe nuk do të duhet të kaloni telashet e pretendimit të parave nëse ka ndonjë gabim dhe e zbuloni më vonë.

Në afërsi të shtëpive të këmbimit dhe në rrugë të zënë në qendër, ato zakonisht ju ofrojnë ndryshimi në të zezë. Megjithëse ndryshimi mund të duket më i favorshëm, Unë nuk e rekomandoj atë sepse ata mund të vjedhin fatura të rreme në ju, madje pa e vërejtur ju.

Si të shkoni rreth Cuzco

Taksi në sheshin kryesor si të qarkullojmë në Cuzco

Për fat të mirë, Cuzco është një qytet që është shumë mirë i mbuluar në këmbë. Sidoqoftë, mund t'ju duhet të udhëtoni pak nga qendra historike dhe mund të dëshironi të vizitoni vendet që janë më larg, kështu që unë do t'ju jap disa udhëzime në lidhje me transportin në Kusko.

Taksitë

Taksitë në Cuzco Ata janë shumë të lirë, një zhvendosje është rreth 10 thembra peruane (ekuivalenti i 2,28 euro). Nëse shkoni në një grup, është një mundësi e mirë dhe një shpenzim mjaft i përballueshëm.

Normalisht, njerëzit janë të sinqertë. Sidoqoftë, duke qenë turistë, ne gjithmonë rrezikojmë të kemi çmime të fryra ose të hipim në një taksi pirat pa e ditur (në Cuzco ka). Për të shmangur këtë lloj situate, është më mirë të ndaloni dikë atje në rrugë dhe të pyesni se sa zgjat udhëtimi. Kjo do t'ju japë një çmim që do t'ju ndihmojë të gjykoni nëse shoferi i taksisë po ju jep çmimet reale. Para se të hipni, përpiquni të bini dakord për tarifën me shoferin, ju do të shmangni problemet. Sidoqoftë, duhet të them se nuk hasa asnjë lloj problemi.

autobus

Autobusët në Cuzco Ato drejtohen nga kompani private. Çdo makinë mban një shenjë që tregon se ku po shkojnë. Çmimi i biletës është rreth 0,70 thembra, që është ekuivalente me afërsisht 15 cent euro dhe ju paguani brenda autobusit. Ato ndodhin mjaft shpesh, çdo dy ose tre minuta.  

Bileta turistike Cusco

Biletë turistike me gjëra për të parë në Cuzco

Bileta Turistike Cuzco është një çudi e vërtetë. Funksionon si një lloj kupon që lejon hyrjen në vendet me interes turistik në zonë. Ekzistojnë lloje të ndryshme të biletave: bileta integrale turistike, e cila ju lejon të vizitoni gjithsej 16 vende; dhe bileta të pjesshme, e cila lejon hyrjen në disa nga vendet në atë listë.

Nëse do të jesh në Cuzco për një kohë të gjatë, nuk do ta mendoja. Megjithëse BTC nuk përfshin hyrjen në Machu Picchu, ia vlen dhe paraqet një kursim të konsiderueshëm kur hyni në vendet më emblematike të qytetit.

Turne falas

Nuk është e njëjta gjë për të vizituar Cuzco vetëm sesa me ndihmën e një udhëzuesi. turne falas i saj rekomandohet shumë për udhëtarët që duan të dinë detajet historike nga çdo cep që ata zbulojnë në kryeqytetin antik të Perandorisë Inca.

Ka kompani të ndryshme që i organizojnë ato dhe, normalisht, ata largohen nga qendra historike e qytetit. Operacioni është shumë i thjeshtë, ju regjistroheni (mund ta bëni përmes internetit) dhe në fund të turneut i jepni udhëzuesit shumën që e konsideroni të përshtatshme.

Kini kujdes nga sëmundja e lartësisë!

Duke qenë kaq shumë metra mbi nivelin e detit, turisti që viziton Cuzco mund të përjetojë "sëmundjen e lartësisë" të tmerrshme. Edhe pse është mjaft e pakëndshme dhe ka nga ata që kalojnë vërtet keq Zakonisht ndodh kur keni qenë në qytet për disa ditë. Ashpërsia e simptomave varet nga secili rast, por zakonisht çon në marrje mendsh, të përzier dhe dhimbje koke.

Për të shmangur sëmundjen e lartësisë, është më së miri pushoni shumë, mos hani vakte shumë të mëdha dhe pini shumë ujë. Aty përtypin gjethe koka për ta luftuar. Nëse jeni një nga ata që vuajnë simptomat më serioze dhe "sëmundja e lartësisë" po shqetëson udhëtimin tuaj, mund të konsultoheni me një farmaci, ka disa ilaçe që e lehtësojnë atë.

Uji dhe ushqimi

Nëse jeni i huaj, nuk këshillohet të pini ujë çezme në Peru. Megjithëse disa peruanianë e marrin atë pa ndonjë problem, mund të ndodhë që ju, duke mos qenë mësuar me të, mund t’ju ​​bëjë të ndiheni keq. Bestshtë mirë që të mos rrezikoni dhe të pini vetëm ujë të filtruar ose në shishe.

Sa i përket ushqimit, e njëjta gjë ndodh. Nuk është se ushqimi në rrugë është i keq ose i prishur, por mund të jetë agresiv ndaj një stomaku të pamësuar. Bëni kujdes se çfarë provoni dhe mbani disa ilaçe antidiarre, për çdo rast.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*