Destinacionet e preferuara për të udhëtuar në Krishtlindje

 

Tregu i Krishtlindjeve

Një Krishtlindje e re po vjen, pas disa Krishtlindjeve që kanë hyrë në histori për shkak të pandemisë. Është koha për të festuar vërtet, për të takuar familjen dhe për të ditur të vlerësojmë jetën.

Nëse dikush do të kishte para për të udhëtuar nëpër botë, çfarë do të ishte Destinacionet e preferuara për të udhëtuar në Krishtlindje?

Fshati i Santa Claus, Finlandë

Krishtlindjet në Finlandë

Kjo faqe është shumë e njohur. është brenda Rrethi Arktik, në Finlandë, dhe është një vend që merr frymë me të vërtetë Krishtlindjet. Vetë fshati është një vend i bukur, një lloj parku argëtues për Krishtlindje, por ofron më shumë.

këtu mundeni gjithashtu udhëtim me sajë me qen, ecje në dëborë, shikim i drerit dhe perëndimit të diellit spektakolare dhe madje, nëse jeni fëmijë, bëhuni ndihmësi i Babagjyshit kur vjen puna për të mbledhur dhurata dhe për të studiuar magjinë.

Nju Jork, SHBA

Nju Jork në Krishtlindje

Unë mendoj se Nju Jorku është bërë një klasik i Krishtlindjeve për shkak të filmave dhe serialeve televizive. Industria kulturore amerikane është shumë e fuqishme kur bëhet fjalë për instalimin e klasikëve, kështu që shumë njerëz dëshirojnë të kalojnë Krishtlindjet në këtë qytet.

Nju Jorku është i mbushur me drita shumëngjyrëshe, të vitrinat e dyqaneve të zbukuruara me motive Krishtlindjesh, me shesh patinazhi në akull dhe pemën e madhe të Krishtlindjeve të Rockefeller Center. Dhe nëse ju pëlqen baleti, mund të merrni pjesë në Nutcracker, të interpretuar nga NY Balet. Një bukuri.

Vatikan

Vatikani në Krishtlindje

Nëse jeni shumë katolik, mund t'ju pëlqejë ideja për të kaluar Krishtlindjet në Vatikan. Vatikani është magjik për këto hurma, me grazhdë kudo dhe me aromën e pagabueshme të gështenjave të pjekura në ajër.

La Sheshi i Shën Pjetrit, Piazza Navona apo e bukura skena e lindjes së Krishtit në kishën e Santa Maria në Aracoeli Janë më klasikët. Dhe sigurisht, në mesnatë mesha e mesnatës në Bazilikën e Shën Pjetrit dhe të nesërmen, në mesditë.

Dublin, Irlandë

dublin në Krishtlindje

Kryeqyteti i Irlandës është gjithashtu një vend që merr frymë nga katolicizmi dhe është një qytet i bukur për të kaluar pushimet. a Tregu i Krishtlindjeve që zgjat dymbëdhjetë ditë, në Docklands, ka drita në të gjithë qytetin, mund të bëni patina në akull dhe në zonën e Temple Bar vjen në një jetë të veçantë.

Në Dublin ju mund të shijoni Këngët e Krishtlindjeve nga Katedralja e Shën Patrikut dhe shfaqjen e ofruar nga trimat që hidhen në det mëngjesin e 25 dhjetorit në pishinën Dyzetkëmbësh.

Cyrih, Zvicër

Cyrih në Krishtlindje

E gjithë Zvicra është një kartolinë Krishtlindjesh, a nuk mendoni kështu? Malet, bora, liqenet, rrugët me kalldrëm dhe rregullsia e përsosur, çdo cep i Zvicrës mund të paraqitet në një revistë. Në Zurich për këto data a treg shumë i gjallë, ka edhe një brenda stacionit të trenit, ka shëtitje me guida dhe këngët e Krishtlindjeve dëgjohen kudo.

sidomos rreth Pema Werdmuhleplatz. Këtu është ngritur një skenë trekëndore e mbuluar me jeshile dhe shumë drita, dhe atje lart është vendosur një kor i ri që kalon kohën duke kënduar.

Tokio Japoni

tokio në Krishtlindje

Edhe pse Japonia është një vend budist, ka shumë pak të krishterë, Krishtlindjet jetohen me shumë ahengje. Qyteti është zbukuruar me një pafundësi dritash, Dhe madje i ndryshojnë ato midis Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri. Edhe pse japonezët festojnë më shumë kalimin e vitit, Krishtlindjet janë gjithashtu të pranishme ndaj ia vlen të vini dhe t'i shijoni.

Dritat dhe dekorimet që ftojnë më shumë romancë sesa festë fetare. Japonezët organizojnë gjithçka në mënyrë perfekte dhe, besoni apo jo, ushqimi tipik është pula e skuqur me pandispanje me luleshtrydhe dhe krem. Gjëja e pulës së skuqur vjen nga një traditë që zinxhiri amerikan i ushqimit të shpejtë, Kentucky Fried Chicken, arriti të instalonte.

San Juan, Porto Riko

Krishtlindjet në Porto Riko

A e dini se San Juan de Puerto Rico, kryeqyteti i këtij vendi, i feston Krishtlindjet me shumë personalitet? Është e drejtë, ishulli do të jetë i vogël, por di të festojë, si çdo vend i Karaibeve. Salca është e pranishme dhe pjata klasike është mish derri i pjekur në skarë.

Festimet këtu fillojnë shumë herët në dhjetor dhe zgjasin deri më 6 janar, Dita e Tre Mbretërve. Më vonë, që nga mesi i dhjetorit, kishat e qytetit ofrojnë meshë në perëndim të diellit me grupe njerëzish që këndojnë këngët e Krishtlindjeve nga shtëpia në shtëpi.

Festa është në prag të Krishtlindjes, e cila pasohet nga mesha e mesnatës. Dhe për të bërë foto dhe për të parë frymën e Krishtlindjeve të këtij vendi, duhet të ecni nëpër bashkinë që është në Plaza de Armas ose përgjatë shëtitores, Paseo de la Princesa.

Vjenë, Austri

Krishtlindjet në Vjenë

Një tjetër kryeqytet evropian, Krishtlindjet e të cilit janë magjike. Nëse dëshironi të përjetoni një Krishtlindje si vite më parë, me atë atmosferë magjike, atëherë Vjena është ideale. Gjithçka është e dekoruar dhe ka tre tregje në natyrë të Krishtlindjeve për të ngrënë dhe për të blerë.

Dhe sigurisht, ju duhet të dëgjoni Kori i Djemve të Vjenës.

Praga, Republika Czecheke

Pragë në Krishtlindje

Praga është një tjetër qytet i magjepsur për këto data. Arkitektura gotike dhe traditat folklorike e bëjnë atë absolutisht të veçantë. Ka, sigurisht, tregjet e Krishtlindjeve dekoruar bukur me tezga druri që shesin punime artizanale dhe ushqime të shijshme (mishra të ftohtë, ëmbëlsira dhe pasta çeke si trdelnik).

Në sheshin e vjetër të qytetit do të shihni një stallë të plotë duke u ngritur: me kafshë, dhi, gomarë e dele rreth grazhdit. Shtoni dritat dhe muzikën e Krishtlindjeve dhe keni një Krishtlindje a la Pragë.

Strasburg, Francë

Strasburg në Krishtlindje

Strasburgu është një nga destinacionet më të njohura të Krishtlindjeve në Evropë, sepse ofron shumë për këto data. Ka disa fshatra të Krishtlindjeve që e shndërrojnë qytetin në një botë të mrekullueshme dritash, aromash dhe kënaqësish gastronomike.

Fshati Fermë i AlsasPër shembull, vizitorët mund të provojnë kumbulla, ananas dhe të tjera foi gras specialet e Krishtlindjeve. Në një tjetër, Fshati Bredle, do të mund të provoni biskotat tipike të Krishtlindjeve nga Strasburgu, të marinuara me verën pikante të Alsas.

Dhe e gjithë kjo në kuadër të një programi të veçantë që bashkon qyteti, me koncerte dhe evente të ndryshme kulturore.

Barcelona, ​​España

Barcelona në Krishtlindje

Tjetër destinacioni i preferuar për të udhëtuar në Krishtlindje Është ky qytet spanjoll. Barcelona është një qytet i bukur gjatë gjithë vitit, por në këtë kohë ajo me të vërtetë gjallërohet. Ka shume tregje për të ecur, ngrënë dhe pazar. Për shembull, nuk është Fira de Santa Lucia, është më i vjetri nga të gjithë me më shumë se 200 vjet jetë. Është ngritur në Avenida de la Catedral dhe ka 175 tezga me pak nga të gjitha. Xhaxhai gjigant kryeson sheshin dhe pret fëmijët.

Barcelona në Krishtlindje

Ekziston edhe Tregu i Krishtlindjeve Sagrada Familia me rreth 50 tezga, me grazhd të përfshirë. Mund të provoni nugat, patate të ëmbla, gështenja dhe churros dhe ka seminare ku mund të merrni pjesë. Për koncerte, atraksione, drita dhe fishekzjarre mund të afroheni Nadal në Port, pasi nga 5 dhjetori deri më 6 janar këtu fryhet Krishtlindjet.

Së fundi, ju nuk mund të mos e dini skena klasike e lindjes së Sant Jaume dhe të tjerët që vendosen nëpër qytet, duke bërë një turne për t'i takuar të gjithë.

Deri më tani, disa nga destinacionet e preferuara për të udhëtuar në Krishtlindje. Duhet thënë se e gjithë bota fiton një atmosferë tjetër, por këto qytete, pa dyshim, janë ndër më të preferuarit për të kaluar këto takime të veçanta.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*