Doganat e Francës

Kulla Eifel

Kur përgatisim një udhëtim ka shumë gjëra për të cilat duhet të mendojmë në mënyrë që gjithçka të shkojë sipas planit: bileta aeroplani, rezervime hoteli, blerje biletash në muze dhe monumente, itinerar gjatë udhëtimit ... Sidoqoftë, një nga çështjet që vështirë se e vërejmë është njohja e zakoneve të vendit që do të vizitojmë. Kjo është shumë e rëndësishme nëse nuk duam të përjetojmë momente të pakëndshme.

Megjithëse Franca është një vend evropian, dhe është shumë afër nesh, ajo ka zakonet e veta që duhen mbajtur mend ose për një vizitë të shkurtër ose për një sezon të gjatë. Këtu kalojmë disa zakone interesante franceze. Mund të vini me ne?

Urimi

Në Francë përshëndetja përbëhet nga një shtrëngim duarsh i fortë dhe i shkurtër midis burrave dhe një puthje në faqe midis grave dhe midis grave dhe burrave. Kjo e fundit është shumë e ngjashme me mënyrën e përshëndetjes që kemi në Spanjë, por duke shtuar një puthje më shumë në faqen tjetër.

El idioma

Shtë e rëndësishme që ju të dini të bëni disa pyetje ose Dialogët themelorë në frëngjisht pasi vlerësojnë shumë që njerëzit që u drejtohen atyre bëjnë përpjekje për ta folur atë. Për më tepër, është gjithmonë pasurim për të mësuar gjuhë të reja dhe udhëtimi në Francë është një mundësi e mirë për ta zbatuar atë në praktikë.

Imazhi | Pixabay

kthese

Si funksionon informimi në Francë? Zakonisht nuk është zakon të lini këshilla të mëdha në Francë. Më së shumti, shifra është rrumbullakosur në tarracën e një kafeneje ose një sasi e vogël lihet nëse vëmendja ka qenë e mirë, por nuk është e detyrueshme.

Të mos thuash drejtpërdrejt se diçka nuk të pëlqen

Diplomacia i karakterizon shumë mirë francezët, kështu që nuk do t'i dëgjoni të pranojnë se diçka nuk u pëlqen atyre. Për shembull, nëse nuk u pëlqen një pjatë, ata jo vetëm që do ta thonë, por do të përmendin se nuk janë mësuar me atë aromë ose se pjata ka një aromë të veçantë.

Njoftoj vizitat

Francezëve u pëlqen të mbajnë formalitetet, kështu që para se të shfaqen papritmas në shtëpinë e dikujt tjetër, ata preferojnë ta shpallin atë paraprakisht. Customshtë zakon të paraqitet nikoqiri me një shishe verë nëse ai është duke përgatitur një vakt në shtëpi dhe ta përgëzojmë për vaktin.

Kohët e vaktit

Kur udhëtoni për në Francë, është e rëndësishme të dini se cilat janë kohët e vaktit pasi ato mund të ndryshojnë në lidhje me vendin tuaj të origjinës. Ata zakonisht hanë mëngjes rreth orës 7 të mëngjesit, hanë në mesditë dhe darkojnë rreth orës 7 të pasdites. Ata zakonisht nuk përgatisin meze të lehtë para vakteve në mënyrë që të mos prishin shijen.

Imazhi | Pixabay

Puntualiteti

Në Francë, të jesh vonë për një takim apo takim konsiderohet shumë i vrazhdë. Ata nuk i durojnë vonesat përtej 15 minutave dhe duke bërë përjashtime, 20 minuta.

Në heshtje

Për të mos shqetësuar pjesën tjetër të njerëzve përreth, francezët flasin me zë të ulët në vende publike. Ata kurrë nuk e ngrenë zërin.

Dita e të Pafajshmëve

Me 1 Prill festivali festohet në Francë le poisson d'avril (peshku i Prillit) që është Dita e tij e Veçantë e Prillit. Kjo parti konsiston në kapjen e dikujt me një shaka që konsiston në ngjitjen e siluetit të një peshku në shpinë të dikujt, prandaj dhe emri i partisë.

Luaj petanque

Petanque është një lojë që e ka zanafillën në jug të Francës por është përhapur me kalimin e kohës në disa vende evropiane, përfshirë Spanjën. Francezët janë shumë të dashur për të luajtur boules në çdo rast, qoftë në plazh apo në mes të një martese.

Imazhi | Pixabay

Rroftë krepat!

Në ditën e Candlemas, 2 shkurt, francezët përgatisin krepa të shijshme dhe i bëjnë ata të hidhen nga tigani për t'i kthyer me dorën e djathtë ndërsa mbajnë një monedhë me të majtën. Kështu prosperiteti garantohet gjatë gjithë vitit deri në ditën tjetër të Candlemas.

Jo një martesë pa supë me qepë

Franceshtë zakon në Francë të shërbehet supë me qepë në dasma, një pjatë me origjinë të përulur që u bë klasike në kuzhinën franceze kur, rastësisht, u zbulua nga anëtarët e gjykatës. Receta e tij shfaqet në një botim të Le Viandier, një libër gatimi i shekullit të XNUMX-të që ruhet në Bibliotekën Kombëtare të Francës.

Zambakë maji

Franceshtë zakon në Francë më 1 maj të jepni disa degë zambaku të luginës (muguet) në shenjë dashurie dhe dëshirash për prosperitet. Isshtë gjithashtu një mënyrë për të festuar ardhjen e pranverës.

Këto janë disa nga zakonet më kurioze të Francës. Cilat zakone apo tradita të tjera franceze keni njohur gjatë qëndrimit tuaj në Francë?

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*