Një kështjellë për provincën Andaluziane (II)

Dje ju sollëm artikullin e parë në lidhje me kështjellat në Andaluzi. Në të kemi trajtuar 4 kështjella të Andaluzisë më perëndimore: Huelva, Sevilja, Cádiz dhe Córdoba. Sot ne ju sjellim një kështjellë për provincën Andaluziane, por këtë herë të zgjedhurit nga provincat e Malaga, Jaén, Granada dhe Almería. Si ose më të bukur se ato që janë parë deri më tani, ato kanë shumë për të ofruar.

Mos e humb atë! Dhe nëse doni të lexoni artikullin e parë, shihni këtu.

Alcazaba e Malaga

Pikërisht në shpatet e Malagës, në malin Gibralfaro, qëndron kjo fortesë e mrekullueshme e bërë nga njeriu që nga kohërat e Fenikasve. Alcazaba në ditët e sotme ruan ndërtime nga shumë prej fazave të jetuara në Al-Andalusin antik: nga Kalifati, në mbretëritë Taifa, nëpër kohërat e Almoravidëve dhe Almohadëve. Pas gjithë këtyre fazave, Alcazaba e Malaga është rikthyer në mënyrë progresive ndërsa dëmi i shkaktuar nga kalimi i kohës doli në dritë.

Por pse kjo ndërtim në Malaga? Ajo strehoi guvernatorët e qytetit për shumë shekuj dhe shërbeu si një strehë dhe shtëpi për Fernando el Católico, gjatë një periudhe të luftës në Granada. Nga zona më e lartë e Alcazaba, ne mund të mendojmë për një nga pamjet më të mira të qytetit të Malaga.

Kalaja e Bury al-Hammam në Baños de la Encina, Jaén

Kalaja Bury al-Hamman është e njohur edhe si Kalaja e Burgalimarit dhe kjo është një kështjellë Umejade e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të, e ngritur në një kodër të vogël, duke dominuar kështu tërë peisazhin e qytetit të Baños.

Muri i saj ka një total prej katërmbëdhjetë kulla, plus një Kulla e nderuar e krishterë. Isshtë kompleksi i fortifikuar më i ruajtur nga koha e Kalifatit Umajad të Kordoba dhe një nga kështjellat myslimane më të ruajtura në të gjithë Spanjën. Wasshtë klasifikuar një Monument Kombëtar në 1931, dhe një Zonë Historiko-Artistike në 1969.

Si të dhëna për të nxjerrë në pah ne duhet të themi se ajo është kalaja e dytë më e vjetër në Evropë dhe, që nga viti 1969, Kulla e saj e Homazheve mund të valojë flamurin e Komunitetit Evropian, një privilegj i dhënë nga Këshilli i Evropës, dhe i ndarë vetëm me Kështjellën e Firences.

Nuk është më e bukura nga jashtë dhe nuk ka imazhin tipik të një kështjelle përrallore, por sigurisht që është mjaft mbresëlënëse të jesh në këmbët e saj.

Kalaja e La Calahorra, në Granada

Kjo kështjellë kurioze ndodhet në mes të malësisë së Granadës, e vetme dhe në një rajon me bukuri natyrore mbresëlënëse dhe të mirëfilltë. Ishte ndërtimi i familjes Mendoza Në kohën e Rilindjes, një kohë e kështjellave por në të cilën kjo ndërtim spikati sepse frymëzimi i saj erdhi nga Italia. Kjo vepër e parë e Rilindjes Andaluziane ishte vepër e shumë vetave por morën pjesë disa arkitektë italianë.

Muret dhe kullat e saj janë mjaft të forta, por brendësia e tij është disi më “delikate”: mund të gjejmë një Patio elegante dhe te sofistikuar, e ngjashme me kështjellën e Canena dhe kështjellën e Vélez-Blanco, e cila sot ruhet e paprekur në Muzeun Metropolitan të Artit në New York.

Kompleksi Monumental i Alcazaba-s së Almerisë

La Alcazaba i Almería mund të shihet nga kudo në qytetin e Almería, duke qenë më e madhja nga kështjellat e ndërtuara nga arabët në të gjithë Spanjën. Muret e saj shkojnë lart e poshtë Kodra e San Cristóbal dhe vizatoni pamje të lë pa frymë, duke rezultuar në fotografi të pabesueshme nga fotografë profesionistë dhe amatorë.

Nga maja e mureve të tij mund të shihni pamje të mrekullueshme, si nga qyteti ashtu edhe nga porti, duke i bërë këto një nga kujtimet më të mira që mund të merrni nga qyteti i Almerisë.

Brenda, e cila ka më shumë se një mijë vjet histori, ne gjejmë nga mbrojtjet e hollësishme muslimane në një fabrikë të re që u shtua pas Ripushtimit, e ndërtuar me urdhër të Mbretër katolikë. Në total ekzistojnë 3 rrethime me mure që e përbëjnë atë.

Çfarë mendoni për këto 4 kështjella? A ka të tjerë që ju pëlqejnë më shumë sesa këta që kemi vendosur t’i tregojmë këtu? Nëse është kështu, na tregoni në seksionin tonë të komenteve.

 

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*