Kolombi, qyteti i arkitekturës

Kolombi, qyteti i arkitekturës

Kolombi, qyteti i arkitekturës, shkëlqen ndër qytetet e Shtetet e Bashkuara. A e njihni atë? Është kryeqyteti i shtetit të Ohios, një qytet i lulëzuar, ku jetojnë pothuajse një milion njerëz. Një qytet që u ofron vizitorëve të tij një sërë atraksionesh të larmishme, por ndër të cilat spikat profili urban, pra ndërtesat dhe ndërtimet e tjera.

Le të takohemi sot në Actualidad Viajes, Kolombi i shkëlqyer.

Kolombi

Kolombi

Ajo është emëruar pas Christopher Columbus, dhe u themelua në 1812. Është qyteti më i madh në botë ndër të gjithë ata që janë emëruar për nder të eksploruesit italian. Para mbërritjes së evropianëve në të njëjtën zonë, në brigjet e lumit Scioto, ekzistonte një vendbanim vendas.

Columbus u themelua në 1812 në bashkimin e lumit Scioto dhe Olentangy të jetë kryeqyteti i shtetit të ri të Ohajos. Me kaq shumë lumë aty pranë, pësoi shumë përmbytje dhe duke u bërë një qytet më industrial sesa bujqësor, pësoi edhe peripecitë e industrisë. ishte Pas Luftës së Dytë Botërore, rritja e saj u rrit shumë, në madhësi dhe në popullsi.

Çfarë duhet të shihni në Columbus

Muzeu i Veteranëve të Luftës, Columbus

E vërteta është se gjëja e parë që ju rekomandojmë të bëni është vizitoni faqen e internetit të qytetit për të pasur një pasqyrë të plotë të gjithçkaje që qyteti u ofron udhëtarëve të tij. Ka shumë rrugë të planifikuara paraprakisht që ju të eksploroni gastronominë lokale ose kulturën e trashëgimisë, të destinuara për udhëtarë të vetëm ose familjarë.

Ndër atraksionet e preferuara të njerëzve është Muzeu dhe Memoriali Kombëtar i Veteranëve të Luftës (NVMM). Ndodhet në qendër, përballë bregut të lumit dhe është hapur në tetor 2018. Është i vetmi vend në të gjithë Shtetet e Bashkuara i dedikuar për të treguar historitë e veteranëve të luftës nga të gjitha forcat e armatosura dhe të gjitha konfliktet.

Dhe këtu fillojmë me Arkitektura e Kolombit dhe pse njihet si Kolombi, qyteti i arkitekturës: ndërtesa e muzeut është një kryevepër dhe me Skeleti i tij prej betoni të armuar ka fituar shumë çmime. Është në formë spirale dhe përdoret gjithashtu për të treguar historitë e veteranëve.

Muzeu i Veteranëve, Columbus

Ajo ka një zonë të veçantë që është një vendkalim i madh rrethor, i cili kalon përmes a ekran gjigant me katër anë në të cilin janë parashikuar reflektimet e veteranëve. Në katin e sipërm ka një zonë pushimi me një galeri me fotografi të familjeve që marrin flamurin në funerale, për shembull, dhe në katin e poshtëm ka ekspozita rrotulluese. Ekziston edhe një tarracë në natyrë për të soditur qytetin dhe zonën përreth Park i madh me elma, ujëvara dhe një pellg.

El Kopshti Zoologjik dhe Akuariumi i Kolombit Është një tjetër atraksion popullor. Ka më shumë se 10 mijë kafshë që përfaqësojnë 600 lloje nga e gjithë bota, dhe mes tyre më shumë se 34 i përkasin specieve të rrezikuara. Institucioni është më shumë se 95 vjeç dhe ofron ngjarje gjatë gjithë vitit. Për shembull, në verë ka shfaqje muzikore live dhe në dimër ka ngjarje të lidhura me Krishtlindjet.

Kopshti Zoologjik i Kolombit

Dhe nëse ju pëlqen ideja e bëni një safari pa shkuar në Afrikë mund të afroheni Wilds, një zonë në periferi të qytetit që është një qendër e ruajtjes së kafshëve të egra, një nga më të mëdhenjtë në botë. Speciet e rrezikuara ose të rralla jetojnë këtu, jashtë, në habitatin e tyre natyror. E mira është se ju mund të bëni një safari, hipur mbi kalë, çiklizëm malor dhe kalimi i ditës në natyrë.

El Franklin Park dhe Kopshti Botanik Është në lindje të Franklin Park dhe është një vend i bukur për të mësuar rreth florës. Ajo strehon gjithashtu rezidencën e John F. Wolfe-it të vitit 1895, me çerdhet e saj, kopshtet dimërore dhe kopshtin botanik, dhe nëse shkoni në perëndim të diellit, mund të shihni një vepër arti të lehtë nga artisti James Turrel. Në verë dhe pranverë shkëlqejnë orkidet dhe fluturat, në vjeshtë gjithçka është lyer me okër dhe të kuqërremtë me kunguj, dhe në dimër dritat ndizen dhe ka instalime arti interaktive.

Kopshtet Botanik të Kolombit

Qendra e zbulimit Legoland Është në Easton dhe është fantastike të shkosh me fëmijët sepse atyre u pëlqen vërtet. Është një nga atraksionet më të reja në Columbus dhe është vendi më i mirë për të zhyt veten në histori, teknologji dhe mijëra mundësitë e lojës që Lego ofron. Ai përfshin një kinema 4D me programe 30-minutëshe në të cilat ju jepen syze të lezetshme 3D.

Dhe nuk ka qytet që nuk ka një muze arti, kështu që në këtë rast mund të vizitoni Muzeu i Artit Columbus, CMA, me një koleksion artistësh vendas dhe arti në përgjithësi nga shekujt 19 dhe 20, si arti amerikan dhe ai evropian: kubizmi, ekspresionizmi gjerman, arti bashkëkohor, fotografia, qelqi etj. Ajo gjithashtu ka një muze skulpture jashtë që është i bukur.

Franklin Park

Nëse ju pëlqen të dilni jashtë, të bëni pazar dhe të argëtoheni, atëherë Easton është destinacioni. Duket si një fshat, me hapësira publike të hapura, sheshe dhe shumë parkim falas. Ka të gjitha llojet e restoranteve dhe një kinema me 30 ekrane.

E vërteta është se Kolombi, qyteti i arkitekturës, është një qytet me shumë lagje dhe secili ka të tijën. Ju mund të vizitoni në qendër të qytetit që përqendron financat, Arena District, Short North, Grandviw, Franklinton, Easton, Near East Side, i ashtuquajturi Fshati Gjerman dhe distrikti i distilimit, Stadiumi Ohio State & Clintonville, Bridge Park dhe Dublin ose Polaris.

Easton

Nëse ju pëlqen të jeni të organizuar atëherë ju mund të blini leje: el Tërheqjet e Kolombit 1 ose 3 ditë, leja për Kopshtin Zoologjik dhe Akuariumi, leja e Kopshteve Botanik, leja e Muzeut të Artit ose e Muzeut të Veteranëve, për shembull. Nëse e bëni paraprakisht, keni zbritje. 

Ju gjithashtu mund të bëni një turne origjinal i qytetit në një seggAway, ose bëni një shëtitje me të njëjtin mjet përgjatë brigjeve të lumit dhe duke kaluar urat. Ju mund të regjistroheni për një turne në këmbë nëpër lagjen e distilierisë dhe ka edhe shëtitje nëpër të gjitha lagjet që përmenda më sipër. E verteta eshte Columbus ofron shumë turne për atraksionet dhe gjeografinë e tij, disa me udhëzues dhe të tjerë për t'i bërë vetë. Është vërtet e mrekullueshme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*