Kultura aziatike

Kultura aziatike dhe lufta e ujit në Tajlandë

Kur mendoni për Azinë, Japonia dhe Kina ndoshta vijnë në mendje si vendet kryesore, por realiteti është se Azia përbëhet nga shumë më tepër vende dhe është e nevojshme të njihen të gjitha për të kuptuar Kultura aziatike dhe si mund të jenë kaq të ndryshme nga një vend në tjetrin.

Kontinenti aziatik përbëhet nga 48 vende: 41 siç duhet aziatike dhe 7 euroaziatike. Në çdo enciklopedi ju mund të gjeni emrat e të gjitha vendeve aktuale dhe ju mund të shihni se sa shtete përbëjnë këtë kontinent, por unë nuk do të flas me ju për zakonet dhe traditat e secilit prej vendeve, por unë jam do të flas me ju vetëm për disa prej tyre, ato që unë i konsideroj tradita të veçanta ose të paktën, që më tërheqin vëmendjen dhe që dua t'i ndaj me ju.

Kultura aziatike: traditat dhe zakonet

Në të gjithë botën ka shumë tradita dhe zakone, sepse në fund të fundit, ato janë ato që na bëjnë të kemi një ndjenjë të përkatësisë në një komunitet. Realiteti është se ne perëndimorët mund të befasohemi shumë nga kultura aziatike, sepse në disa gjëra ata na bëjnë të ndihemi të largët prej tyre, por në të tjerat madje mund të na mësojnë vlera që nuk i dinim ose nuk donim t'i shihnim. Azia është një kontinent që mund të na bëjë të shohim gjëra atipike në ndonjë nga vendet e saj. Por pa u zgjatur më tej, unë do t'ju tregoj për disa nga zakonet dhe traditat më të njohura të kulturës aziatike që mund t'ju interesojnë.

Kanamara matsuri

Festa e penisit

Kanamara Matsuri do të thotë diçka e ngjashme "Festivali i falusit metalik".  Quhet kështu sepse legjenda thotë që një demon me dhëmbë të mprehtë ishte fshehur brenda vaginës së një gruaje të re dhe gjatë natës së martesës së gruas demoni tastroi dy burra, kështu që një farkëtar ndërtoi një falus metalik për të thyer dhëmbët e djallit. Nga emri mund të supozoni se festivali ka të bëjë me pjellorinë dhe mbahet çdo pranverë në Kawasaki (Japoni). Edhe pse datat ndryshojnë, zakonisht është e diela e parë e prillit. Tema kryesore është nderimi i penisit, një simbol që është shumë i pranishëm në këtë parti, dhe telefonat mblidhen për kërkime kundër AIDS-it.

Festivali i fenerit

Festa e fenerëve

Festa e Fenerit shënon fundin e festimeve të Vitit të Ri Kinez dhe ato zhvillohen me hënën e parë të plotë të vitit. Shtë një natë e veçantë, magjike dhe plot drita që kinezët e bëjnë të vërtetë. Natën ka mijëra drita dhe fenerë që përmbytin shtëpitë dhe ndërtesat.

Ky festival jetohet me gëzim dhe ka parada, muzikë, daulle, valle, akrobate ... dhe fishekzjarre. Fëmijët mbajnë elektrik dore dhe familjet mblidhen për të ngrënë oriz dhe bëjnë thirrje për fat dhe bashkim familjar.

Lufta e ujit në Tajlandë

Lufta e ujit

Ky zakon i kulturës aziatike është i quajtur Festivali Songkran dhe është festa më e rëndësishme në Tajlandë. Songkran është Viti i Ri Budist, tradicionalisht njerëzit lagin figurat e tyre të Budës dhe u treguan atyre respekt në këtë mënyrë. Me kalimin e kohës, kjo traditë është transformuar dhe është bërë një luftë uji mes njerëzve, pasi në shumë parti të këtij lloji zakonisht ka edhe shumë alkool. Zhvillohet në rrugën Khao San në Bangkok.

Këpucët si një respekt

Këpucë larg shtëpisë

Një tjetër nga zakonet në kulturën aziatike përbëhet nga nxirr këpucët nga shtëpia është diçka e përhapur në të gjithë Azinë. Kjo bëhet në shenjë respekti ose sepse dyshemeja duhet të mbetet e pastër. Pra, nëse ndonjëherë vizitoni dikë nga Azia dhe po shkoni në shtëpinë e tij, do të jetë e rëndësishme për ta që t’i lini këpucët jashtë shtëpisë së tyre si një respekt.

Numri magjik i Kinës

Numri 8

A e dini se kinezët besojnë në një numër magjik? Po, ka të bëjë me Numri 8, i cili sipas besimit kinez është një numër fat shumë i mirë që ka të bëjë me paratë dhe pasurimin. Normalisht çiftet që duan prosperitet priren të martohen në 8 të çdo muaji, edhe më mirë nëse është në 8 Gusht. Sikur të mos mjaftonte kjo, do të jeni të interesuar të dini se astrologjia kineze përbëhet nga 8 shenja të zodiakut. Ata gjithashtu kanë 8 pikë kardinale, etj. Rastësi e thjeshtë apo 8 është vërtet një numër i veçantë?

Përshëndetje në Kinë

Përshëndetje në kulturën aziatike

Duhet ta dini këtë në Kinë nuk përshëndetet si në Perëndim, shmangni puthjet sepse mund të ofendoni dikë. Bestshtë më mirë të shtrëngoni duart për të dhënë një përshëndetje me respekt. Kjo mënyrë e përshëndetjes mund të përplaset shumë me përshëndetjet tona me dashuri për njerëzit që vlerësojmë dhe ata që sapo kemi takuar.

Kujdes nga boja e kuqe në Kinë

Nëse jeni në një takim biznesi dhe duhet të merrni disa shënime ose të dërgoni një shënim, mos e bëni kurrë me bojë të kuqe sepse hijet e asaj ngjyre përdoren për propozime dhe ankesa të pahijshme. Kështu që gjëja më e mirë që mund të bësh është të kesh një stilolaps me bojë të zezë ose blu në xhep, në atë mënyrë je i sigurt që të mos ofendosh askënd me ngjyrën e bojës.

Mos përdorni dorën e majtë në Indonezi

Shtrëngimi i duarve

Në rastin e Indonezi Për shembull, nuk duhet të përdorni kurrë dorën tuaj të majtë për t'i ofruar një objekt një personi tjetër pasi ky qëndrim është një simbol i mosrespektimit, në çdo rast përdorni dorën tuaj të djathtë. Dhe e njëjta gjë vlen për përshëndetjet ose çdo kontakt me një person tjetër, dora e majtë është më mirë të mos e përdorësh atë, do të jetë gjithmonë e dëshirueshme të kesh të drejtën falas.

Asnjë këshillë në Japoni

Këshilla

Nëse e gjeni veten në Japoni, në vendin e diellit që lind mos këshillo kurrë në një restorant. Isshtë një zakon me shije të keqe dhe mund të ofendoni personin që ju ka trajtuar.

Po në lidhje me Kultura aziatike? Unë ju kam thënë për disa prej tyre nga disa nga vendet e tyre, a doni të na tregoni më shumë se dini?

Ishulli Jeju
Artikulli i lidhur:
Vendet më të vizituara në Azi
Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   Lufta e Arsenit dijo

    Isshtë pak informacion, por nëse nuk dini asgjë, është mirë. diçka është diçka dhe çdo ditë mëson pak më shumë