Lundrim nëpër fjordet norvegjeze

Lundrim me fiord

Bëni një Lundrimi i fiordeve norvegjeze Është një alternativë e mrekullueshme nëse doni të shijoni peizazhet e mrekullueshme të akullnajat, malet me borë dhe ujëvarat e pamundura. Por edhe nëse doni të përjetoni vizionin e Aurora borealis ose del mesnate Dielli.

Pak udhëtime janë aq mbresëlënëse sa duke lundruar nëpër fjorde të heshtura në mes të një natyre mbresëlënëse. Në fakt, është një nga më të preferuarit për pasagjerët e lundrimit, të cilët ose e kanë bërë tashmë ose e kanë planifikuar. Për t'ju inkurajuar të përjetoni një lundrim nëpër fjordet norvegjeze, ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për këtë lloj udhëtimi.

Sa kohë zgjat një lundrim i kësaj klase?

Lundrim në Bergen

Një anije lundrimi në Bergen, e quajtur porta për në fjordet norvegjeze

Zakonisht udhëtimi zgjat ndërmjet shtatë dhe tetë ditësh. Është koha minimale për të njohur mirë këto mrekulli të natyrës. Megjithatë, ka lundrime pesë ditë. Dhe, anasjelltas, ekziston mundësia e zinxhir dy itinerare që bashkojnë katërmbëdhjetë ditë udhëtimi.

Gjithashtu, ka lundrime që përfshijnë portet e tjera nordike, përveç norvegjezëve. Për shembull, Kopenhagen o Stokholm. Këto do t'ju lejojnë të njihni kryeqytete të tjera të bukura. Por këshilla jonë është që të paktën një peshore gjashtëdhjetë për qind ndodhen në portet norvegjeze.

Ne gjithashtu rekomandojmë që ato të përfshijnë Oslo, kryeqyteti i vendit. Pothuajse të gjitha këto lundrime e bëjnë këtë, por më mirë sigurohuni. Është një qytet i bukur që, siç do ta shohim, ju ofron shumë për të vizituar.

Cilat janë datat më të mira për një lundrim me fiord norvegjeze?

Naeroyfjord

Pamje e fjordit nga Naeroyfjord

Koha e përkryer për ju për të marrë një nga këto lundrime është ai që shkon nga maji në shtator. Sezoni i lartë përbëhet nga muajt e Qershor, Korrik dhe Gusht, kur temperaturat janë më të ngrohta dhe ditët janë më të gjata. Kjo është kur ju mund të shijoni natyrën më mbresëlënëse norvegjeze. Përveç kësaj, dielli i mesnatës vlerësohet në shkëlqimin e tij 21 Qershor.

Gjithashtu muajt e maj dhe shtator Këto janë data të mira për lundrimin tuaj nëpër fjordet norvegjeze. Temperaturat janë po aq të këndshme, edhe pse nuk duhet t'i besoni vetes. Moti në ato zona është gjithashtu i paqëndrueshëm, kështu që mund të ftohet brenda pak minutash. Përveç kësaj, në këto muaj zhvillohet stina e ulët, pra çmimet janë më të lira. Megjithatë, mos prisni marrëveshje të mëdha. Një lundrim nëpër fjordet norvegjeze është i shtrenjtë.

Pasi t'ju kemi shpjeguar se kur duhet të bëni një lundrim të këtij lloji dhe sa duhet të zgjasë, ka ardhur koha të fokusoheni në atë që ju ofron kjo përvojë e mrekullueshme. Domethënë, cilat fjorde dhe ndalesa nuk mund të mungojnë në lundrimin tuaj.

Fjordet thelbësore në lundrimin tuaj

Sognefjord

Sognefjord, i quajtur mbreti i fjordeve

Aksidenti i mrekullueshëm natyror i fjordit nuk është gjë tjetër veçse një luginë bregdetare e gdhendur nga një akullnajë në të cilin ka hyrë deti duke krijuar një lloj liqeni. Rezultati është, pikërisht, një lloj laguna e rrethuar nga shkëmbinj spektakolar. Disa prej tyre arrijnë thellësi të madhe, gjë që lejon lundrimin e anijeve turistike.

Atje mbi një mijë fjorde në brigjet jugperëndimore të Norvegjisë, në brigjet e Detit të Veriut. Konkretisht, ato ndahen në katër zona. E para nga këto është rogaland dhe përfshin thirrjen Shkëmb i foltores ose Preikestolen, që konsiderohet si një nga këndvështrimet më spektakolare në botë. E dyta është ajo e Hordalandku është qyteti i Bergeni rrethuar nga thirrje shtatë male, për të cilën do të flasim më vonë. Nga ana e saj, zona e tretë është Kënga e Fjordanes dhe e katërta ajo e Më shumë dhe Romsdal, me male dhe ujëvara mbresëlënëse.

Por më e rëndësishme është që ne të flasim me ju për fjordet kryesore që duhet të shihni. Mbreti i tyre është Sognefjord, e cila është në zonën e tretë të atyre të përmendura. Dhe ne i japim këtë titull sepse është më i madhi në Norvegji dhe i dyti në botë më pas atë të Scoresby në Grenlandë. Ai shtrihet jo më pak se 204 kilometra në brendësi të gadishullit skandinav, drejt qytetit të Skjolden, tashmë në Parku Kombëtar Jotunheimen. Ky fjord mbresëlënës ka shkëmbinj që janë mbi një mijë metra të lartë dhe krahu i tij i detit ka një gjerësi mesatare prej gati pesë kilometrash. Për sa i përket thellësisë së ujërave, ajo arrin në 1308 metra në pjesën më të brendshme.

Jo më pak mbresëlënës është fiord i Naeroyfjord, e cila ndodhet në njërën anë të asaj të mëparshme. Por është shumë më e vogël se kjo, me gjatësi rreth shtatëmbëdhjetë kilometra. Megjithatë, ju ofron edhe peizazhe të mrekullueshme. Bashkë me këtë është deklaruar Trashëgimia Botërore fjordi i Geiranger, e cila është e famshme për ujëvarat e saj. Mes këtyre, ato të shtatë motrave, të vendosura përballë njëri-tjetrit në secilën anë të fjordit, dhe ai i Velit, mbresëlënëse kur ndriçohet nga dielli.

Së fundi, është thelbësore që lundrimi juaj nëpër fjordet norvegjeze të përfshijë storfjord, i cili ndodhet në rajonin e diellore. Me njëqind e dhjetë kilometra gjatësi, është i pesti në Norvegji dhe karakterizohet nga ishujt dhe brigjet e tij të pjerrëta.

Qytetet kryesore në një lundrim nëpër fjordet norvegjeze

Lundrim në Oslo

Një anije lundrimi në Oslo, përballë Kështjellës Akershus

Por një lundrim nëpër fjordet norvegjeze jo vetëm që ju lejon të shijoni peizazhe të mrekullueshme dhe unike. Gjithashtu ju jep mundësinë për t'u takuar qytete dhe qyteza të bukura, shumë tipike të bregdetit të vendit. Ne do t'ju tregojmë disa nga ato që nuk mund të mungojnë në udhëtimin tuaj. Mes tyre është Oslo, nga ku nisen shumë nga këto kroçera, por edhe Bergen o Alesund.

Oslo, pika e nisjes për lundrime

Storting Palace

Ndërtesa e ruajtjes në Oslo

Kryeqyteti i bukur i Norvegjisë u themelua në shekullin e XNUMX-të nga Mbreti Harold Hardrade, megjithëse nuk ishte kryeqytet deri në shekullin XIV. Për shekuj u quajt Christiania dhe simboli i saj i madh është Kalaja e Kalasë Akershus. E ndërtuar rreth shtatëqind vjet më parë, ajo u rinovua në shekullin e XNUMX-të pas kanoneve të Rilindjes. Aktualisht, ai funksionon si një mauzoleum për mbretërit e Norvegjisë dhe gjithashtu si shtëpi dy muze: ajo e Rezistencës dhe ajo e Forcave të Armatosura.

Jo më pak e bukur është Pallati Mbretëror, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të me linja klasike. Në brendësi bie në sy Dhoma e Zogjve, e quajtur kështu sepse në muret e saj ka piktura zogjsh. Të njëjtës periudhë i përket edhe Ndërtesa Storting, i cili strehon parlamentin norvegjez dhe ka një gjysmërreth të madh në pjesën e përparme.

Për sa i përket trashëgimisë fetare, vlen të theksohet Katedralet e Shpëtimtarit dhe Shën Olaf, i pari barok dhe i dyti neogotik. Nga ana e saj, Kisha romane e Gamle Aker Është ndërtesa më e vjetër në qytet, pasi është ndërtuar në shekullin e XNUMX-të, dhe atë të trinitetit, po aq neo-gotike nga shekulli i XNUMX-të, është më i madhi në Oslo.

Sa i përket muzeumeve, ai bie në sy atë të popullit norvegjez, me njëqind e pesëdhjetë shtëpi tradicionale dhe goli stave kishë, e cila daton në vitin 1200. Por ndoshta e Muzeu i Anijeve Viking y Kon-Tiki, e cila strehon trapin e famshme të aventurierit Thor Heyerdahl. Megjithatë, dy galeri arti janë më të vlefshme: Muzeu Munch dhe Galeria Kombëtare.

Bergen, portë për në fjordet norvegjeze

Kalaja Bergenhus

kalaja e Bergenhus

Kryeqyteti i provincës së Hordaland, është një ndalesë e detyrueshme në çdo lundrim nëpër fjordet norvegjeze. Në të duhet të vizitoni briggen ose qyteti i vjetër, me shtëpitë e tij tipike prej druri të shekullit të XNUMX-të që imitojnë ato mesjetare të shkatërruara nga zjarri. Megjithatë, ndërtesa më e vjetër në qytet është Kisha romane e Santa Maria, e cila daton nga shekulli XII.

Është gjithashtu mesjetar Katedralja e Shën Olafit, megjithëse u reformua gjerësisht në shekullin e XNUMX-të. Por një tjetër nga simbolet e qytetit është imponues kalaja bergenhus, disa prej ndërtesave të së cilës datojnë në shekullin e XNUMX-të. Nga ana tjetër, në lagje si nygardshoyden mund të shihni shtëpi neoklasike të shekullit XIX dhe të tjera të stilit art deco.

Megjithatë, gjëja më piktoreske në lidhje me Bergen është e saj të tregut të hapur, e cila mbahet në port. Dhe gjithashtu teleferiku që ngjitet në malin Floyen, në atë kohë një nga shtatë malet e famshme që rrethojnë qytetin. Në krye të saj ka një pamje që ju ofron pamje të mrekullueshme të bregdetit norvegjez.

Alesund, xhevahir i arti i ri

Alesund

Pamje e portit të Alesund

Ky qytet konsiderohet gjithashtu një pikë aksesi në fjord të Geiranger. Mund ta përkufizojmë si qyteti i arti i ri. Në fillim të shekullit të XNUMX-të, ajo pësoi një zjarr shkatërrues që e la në gërmadha. Gjatë rindërtimit të tij, ai stil arkitekturor u ndoq në shumicën e ndërtesave të tij. Prandaj, Alesund është një monument në tërësi.

Megjithatë, qyteti ka edhe shtëpi prej druri që u shpëtuan nga zjarri. Megjithatë, simboli i saj i madh është këndvështrimi i malit alaska, të cilin mund ta ngjitësh nëpër më shumë se katërqind shkallë, por edhe me makinë. Pamjet e qytetit, të ulur në shtatë ishuj, janë spektakolare.

Geiranger

Geiranger

Geiranger me mjedisin e tij mbresëlënës natyror

Duke vazhduar drejt fjordit të Geiranger do të gjeni qytetin me të njëjtin emër, të listuar si Trashëgimia Botërore. Gjithashtu, u konsiderua destinacioni më i mirë turistik në Skandinavi nga guida prestigjioze Lonely Planet. Është një fshat tradicional norvegjez me shtëpitë e tij prej druri dhe kishën e tij të vogël. Megjithatë, rrethinat e saj janë të mrekullueshme, me vende si mali dalsnibba. Nuk është rastësi që ka pesë hotele apo që çdo vit merr më shumë se njëqind e pesëdhjetë anije lundrimi.

Si përfundim, ne ju kemi treguar gjithçka që ju duhet të dini për të bërë një Lundrimi i fiordeve norvegjeze. Duam vetëm t'ju kujtojmë se mrekullitë natyrore mbresëlënëse të këtij lloji keni edhe në vende të tjera si p.sh Islandë, Skoci dhe madje edhe NZ y Kanadë. Guxoni të njihni këto vende unike.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*