Mbytet Machu Pichu

Machu Pichu

Një nga fotografitë që nuk mungon kurrë në një agjenci turistike është ajo e Machu Pichu, kalaja Inka në Peru e ndërtuar nga 2445 metra lartësi. Qindra njerëz bëjnë pelegrinazhe çdo vit për të parë këto rrënoja fantastike dhe njerëz nga e gjithë bota përzihen mes maleve.

Por ju e dini se çfarë Mbytet Machu Pichu? Kështu thonë disa ekspertë. A është kështu? Dhe nëse po, cilat janë arsyet?

Machu Pichu

Machu Pichu

L Andeve Është vargmali amerikan që përshkon shumë nga vendet e atij kontinenti. Gjatë kalimit të tyre nëpër Peru, inkasit ndërtuan një kështjellë të shenjtë, në agimin e mbërritjes së spanjollëve në Amerikë.

Arkeologët vlerësojnë ndërtimin e saj rreth vitit 1450.. Është në majë të një mali dhe krijimi i tij ishte padyshim i madh kryevepër e inxhinierisë dhe arkitekturës të këtij qyteti të lashtë. Funksionet e tij nuk janë plotësisht të qarta: Ishte një qendër administrative dhe bujqësore apo ishte një mauzoleum i madh për Inca Pachacutec? Apo ishte një shtëpi pushimi? Mund të mos dihet kurrë me siguri, por është ende aty, teoritë sfiduese dhe në të njëjtën kohë.

Ajo u zbulua në vitin 1911, ose më mirë, rizbuluar, nga amerikani Hiram Bingham. Profesori mori mbështetjen e Universitetit të Yale dhe të Shoqatës Kombëtare Gjeografike dhe kaloi disa vjet duke gërmuar dhe gërmuar. Artikulli i parë gazetaresk për kështjellën u shfaq në revistën National Geographic, në vitin 1913.

Machu Pichu

Si është qyteti? Pjesa e ndërtuar e kalasë është 520 metra e gjatë dhe 200 metra e gjerë dhe ka më shumë se 70 rrethime. Atje dy sektorë të mëdhenj: një bujqësor, me tarracat e famshme të kultivimit dhe të tjera zonë urbane. Dy sektorët ndahen nga një mur, një shkallë dhe një hendek. Brenda këtij sektori ndodhet një ndërtesë që njihet si Rezidenca Mbretërore sepse është ndërtesa më e madhe dhe në dukje e rëndësishme: tarracë private, dhomë shërbimi me akses në një kanal kullimi...

Sot turistët kanë një hartë me 196 pika me interes turistik duke përfshirë sheshe, burime uji, tempuj, rezidenca dhe monumente të tjera. Ndërtimeve të njeriut i shtohen ato të natyrës me malet përreth, qiejt dhe florën e faunën që është shumë e larmishme. Ka dhelpra, puma, vikaçe, dreri dhe sigurisht, të famshmit Kondor i Andeve.

Mënyra më e mirë për të njohur Machu Pichu është të guxosh ta bësh atë Shtegu i Inkës e cila fillon në km 82 të hekurudhës që lidh Cusco me Machu Pichu. Janë katër ditë e një natë të ecjes duke ndjekur rrugën e rrugës së vjetër të gurit Inka. Bëhet në grupe prej të paktën 10 personash me guida të specializuara. Nëse nuk dëshironi të ecni shumë, mund të zgjidhni versionin më të shkurtër prej dy ditësh dhe një nate që fillon më vonë, në km 104.

A po fundoset Machu Pichu?

Machu Pichu

Duke ditur pak më shumë për Machu Pichu, pyetja tani është, a po fundoset Machu Pichu? Se Kjo është ajo që propozon një japonez i quajtur Kyoji Sassa nga Universiteti i Kiotos.. Sassa punon në Institutin e Kërkimit dhe Parandalimit të Fatkeqësive të universitetit në fjalë dhe ajo që ai propozon është se Toka në të cilën është ndërtuar kështjella është duke rrëshqitur, kështu që mund të ndodhë një rrëshqitje e madhe dheu që përfundon me shembjen e qytetit Inca.

Ekipi japonez ka bërë punë në terren dhe e beson këtë pjerrësia e pasme po zhvendoset me një shpejtësi prej një centimetër në muaj Pra, në planin afatgjatë, kjo do të gjenerojë shumë paqëndrueshmëri në struktura. Edhe pse duket pak, e vërteta është se një centimetër në muaj është një numër shqetësues, por japonezët Ai ende nuk guxon të thotë një datë dhe vazhdoni të hetoni.

Machu Pichu

Gjeologu japonez Ai e publikoi teorinë e tij në revistën prestigjioze New Scientist. Aty ai shtjellon qëndrueshmërinë e tokës dhe shton se tashmë brenda qytetit ka disa dëmtime në objekte të caktuara. Por a mund të bëhet diçka? Specialistët po mendojnë se si mund ta ruajnë këtë mrekulli. Dhe mund të pyesni veten, çfarë mendon qeveria peruane për përfundimet e japonezëve?

mirë Autoritetet peruane nuk pajtohen me teorinë, Pse Ata pajtohen se kalaja po përjeton shumë konsumim. për shkak të vizitës së vazhdueshme të turistëve dhe shfrytëzimit të vendit për fushata reklamuese dhe të tjera. Ky vit ka qenë i veçantë në këtë kuptim, sepse ka pasur disa greva nga Fredim (Fronti për mbrojtjen e interesave të Machu Pichu), për shkak të një proteste në lidhje me vizitorët në kështjellë.

Machu Pichu

UNESCO rekomandon një numër të caktuar vizitorësh në ditë dhe duket se punonjësit e sektorit të turizmit nuk e respektojnë atë, e cila ndikon në kushtet e kalasë. Nga ana tjetër, banorët kërkojnë që 50% e biletave të shiten në qytetin Aguas Calientes, porta për në Machu Pichu. parandaloni agjencitë nga grumbullimi dhe se disa turistë në fund nuk mund t'i shohin rrënojat. Banorët sigurojnë se shitja e 200 apo 300 biletave në Aguas Calientes nuk mjafton pasi çdo ditë më shumë se një mijë turistë përfundojnë të bllokuar në portat e rrënojave.

Për më tepër, duke u përpjekur për të gjetur një ekuilibër midis fitimeve të krijuara nga turizmi dhe ruajtjes së rrënojave, Janë zbatuar disa masa plus: pa taka apo këpucë të rënda, Instalimi i skara kulluese në vende të caktuara strategjike në mënyrë që toka të mos gërryhet dhe të kontrollojë rrjedhën e ujit në sezonin e shirave, p.sh.

E vërteta është se viti 2023 ka qenë një vit shumë i ngarkuar për Machu Pichu, mes grevave, protestave dhe mbylljes së rrënojave. Është e vështirë të jetosh nga turizmi dhe të mos lejosh të shkatërrohesh prej tij.

Informacion praktik rreth Machu Pichu

  • Se si të merrni: Mund të shkoni në Lima dhe prej andej merrni një fluturim për në Cusco që zgjat një orë e një çerek. Nga Cusco në Ollantaytambo mund të shkoni me autobus ose makinë për një orë e gjysmë udhëtim. Dhe prej andej merrni trenin për në Machu Pichu dhe mbërrini për dy orë.
  • Orar: Rrënojat janë të hapura nga 6 e mëngjesit deri në 5:30.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*