Peru do të kufizojë hyrjen në Machu Picchu për ta mbrojtur atë nga turizmi masiv

Machu Picchu

Kohët e fundit kemi biseduar rreth asaj se si qeveria lokale në Venecia ka marrë një sërë masash për të mbrojtur Sheshin e Shën Markut nga turizmi masiv që nga viti 2018 dhe duket se shembulli i tyre do të ndiqet në pjesë të tjera të botës si Machu. Picchu në Peru .

Dhe është se kështjella më e famshme e Inkës është në prag të shembjes për shkak të radhëve të mëdha për të hipur e zbritur, për të blerë bileta ose thjesht për të shkuar në tualet. Fluksi i madh i turistëve që vizitojnë Machu Picchu çdo ditë ka bërë që autoritetet të rrisin kufizimet për të hyrë në vend.

Këto masa u miratuan pasi UNESCO paralajmëroi të shënonte Machu Picchu në listën botërore të trashëgimisë në rrezik nëse nuk merreshin masa. Për çfarë janë ata?

Pse u ndërmorën këto hapa?

Në 1983 Machu Picchu u shpall një Trashëgimi Botërore nga Unesco. Në ato vite të hershme, kështjella e Inkës mirëpriti pak më shumë se njëqind mijë vizitorë në vit. Por gjithçka ndryshoi në vitin 2007 kur u njoh si një nga 7 mrekullitë e reja të botës moderne nga kompania zvicerane New Open World Corporation. Tetëqind mijë bileta u shitën atë vit dhe gjithçka u përshpejtua deri vitin e kaluar kur priti 1.419.507 vizitorë. Një rritje spektakolare e vizitave të vështira për tu tretur.

Unesco i dha qeverisë peruan një periudhë dy vjeçare për të përmirësuar menaxhimin e ruajtjes së qytetit ose përndryshe ajo do të përfshinte Machu Picchu në listën botërore të vendeve të Trashëgimisë në rrezik. Para se të mbaronte kjo barazim, dhe për gëzimin e të gjithëve, masat e paraqitura ishin të mjaftueshme në sytë e Komitetit për të mos përfshirë monumentin në atë listë.

Top Machu Picchu

Këto janë rregullat e reja që hynë në fuqi më 1 korrik dhe përfshijnë:

  • Ndalohet hyrja në Machu Picchu pa udhëzues.
  • Secili udhëzues mund të marrë maksimumi 16 persona.
  • Krijohen dy orë vizite. Një grup i parë nga ora 6 e mëngjesit deri në 12 të mesditës dhe një grup i dytë nga ora 12 e drekës deri në 17:30 pasdite.
  • Bileta jep të drejtën për të qëndruar vetëm katër orë brenda sitit. Në atë kohë ju mund të largoheni dhe të keni hyrë përsëri një herë për të shkuar te shërbimet.
  • Essentialshtë thelbësore që të merret hyrja në Machu Picchu para vizitës përmes faqes zyrtare të internetit.
  • Hyrja falas për qytetarët e Cuzco është vetëm të Dielën.
  • Nuk lejohet hyrja në Machu Picchu me shkopa selfie, çadra, instrumente muzikorë, karroca për fëmijë, kafshë dhe ushqime dhe pije.

Çfarë është Machu Picchu?

Isshtë një qytet i Inkave emri i të cilit do të thotë mal i vjetër dhe e merr atë nga vendndodhja në të cilën ndodhet. Kompleksi arkitektonik i rrethuar nga kanale ujore, platforma dhe tempuj besohet të jetë ndërtuar në shekullin e XNUMX-të nga Inca Pachacutec. Në kohën e saj ishte një qendër e rëndësishme administrative, fetare dhe politike. Sot rrënojat e saj konsiderohen si Trashëgimi Kulturore e Njerëzimit nga Unesco.

Machu Picchu, Peru

Ku ndodhet?

E vendosur 112 kilometra në veriperëndim të Cuzco, në provincën e Urubamba, kështjella është e rrethuar nga kanale uji, tempuj dhe platforma.

Arkitektura dhe Historia

Machu Picchu është i ndarë në dy sektorë: ai bujqësor që përfshin rrjetin e platformave ose tarracave artificiale dhe ai urban që plotësonte funksionet administrative dhe përbëhej nga sheshe dhe ndërtesa të tilla si Tempulli i Diellit, Tempulli i Tre Dritareve , Tempulli Kryesor dhe Sektori i Kondorit.

Këto ndërtime kanë stilin klasik Inca: dyer dhe dritare trapezoidale ose mure guri me një formë drejtkëndëshe të bashkuar pa përdorimin e amalgameve.

Ndërtimet e tij ndjekin stilin klasik Inca: ndërtesa me mure guri të lëmuar në një formë drejtkëndëshe, të bashkuara së bashku pa përdorimin e amalgameve, dyerve dhe dritareve trapezoidale. Arkitektura e saj madhështore përfshin rreth 140 struktura në të gjithë kështjellën.

Machu Picchu u zbulua falë studiuesit Hiram Bingham III i cili po kërkonte kryeqytetin e fundit të Incas Vilcabamba. Vite më vonë seti do të shpallet "Shenjtërorja Historike e Perusë" në 1981.

Si të shkoni në Machu Picchu?

Për të shkuar në Machu Picchu mund të zgjidhni dy rrugë: përmes shtegut Inca ose me hekurudhë për në Aguas Calientes dhe prej andej duke marrë një makinë ose duke ecur derisa të arrini në malin ku ndodhet kala.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*