Plazhet më të mira në Kankun

Plazhet e Kankunit përshtaten me përshkrimin e parajsës: ujërat bruz, rëra e bardhë dhe rrezet e diellit. Një vend i mrekullueshëm që çdokush do të dëshironte të humbte në mënyrë që të harronte botën. Një xhevahir i vërtetë i Karaibeve që ndodhet në shtetin Quintana Roo që qëndron si qendra më e rëndësishme turistike në Meksikë dhe një nga më të njohurat në kontinentin Amerikan.

Klima e saj ideale, gastronomia dhe jeta e saj argëtuese e natës e bëjnë Kankun një qytet të pabesueshëm në të cilin mund të shijoni një pushim të merituar. Por plazhet e saj janë atraksionet më të mëdha turistike dhe ato që i japin gjithë famën e saj. Cilat janë plazhet më të mira në Kankun?

Të gjitha plazhet e bukura në Kankun janë të hapura për vendasit dhe turistët pasi ato janë publike. Sidoqoftë, ka disa hotele që rezervojnë disa hyrje në mënyrë që nganjëherë, afrimi i disa pjesëve të plazhit do të thotë kalimi nëpër pronën e një institucioni, megjithëse pak do të vërejnë se po ecin përgjatë plazhit.

Plazhi i Ballenas

Imazhi | Zhytje

Hyrja në plazhin e Ballenas është publike, por gjetja e tij nuk është një detyrë e lehtë pasi sinjalistikat janë të pakta. Gjetja e tij është një çmim i shkëlqyeshëm pasi ka pamje spektakolare dhe ju mund të bëni banja dielli paqësisht. Lidhur me banjën, duhet të keni kujdes pasi rrymat këtu mund të jenë shumë të rrezikshme në çdo kohë të vitit dhe ka valë të forta. Plazhi Ballenas ndodhet në kilometrin 14 në zonën e hotelit midis Punta Nizuc dhe Punta Cancun.

Plazhi i Delfines

Ky plazh në Kankun njihet si "këndvështrimi" për pamjet e bukura të detit nga ai. Ashtu si ajo e mëparshme, ajo ka valë dhe rryma të forta që mund të jenë tradhtare, kështu që larja duhet të bëhet me kujdes.

Në plazhin Delfines ka stola guri për t'u ulur dhe për të soditur peisazhin, si dhe një belveder prej druri, zonë për fëmijë, dushe dhe banjo, palapas, një palestër në ajër të hapur dhe disa letra shumëngjyrëshe që thonë "Kankun" ku turistët bëjnë radhë për të pirë. Një foto. Playa Delfines ndodhet në kilometrin 18 në zonën e hotelit pranë Punta Nizuc dhe sitit arkeologjik El Rey.

Plazhi Las Perlas

Imazhi | Pinterest

Las Perlas është një nga plazhet më të vogla në Kankun dhe megjithatë një nga më të vlerësuarit sidomos nga familjet pasi ka zona për lojëra për fëmijë dhe ujërat e tij janë të qetë. në mënyrë që të vegjlit të mund të notojnë. Në fundjavë ajo mbushet me njerëz që bëjnë pikniqe buzë detit, ndërsa vështirë se ka ndonjë banjë gjatë ditëve të javës. Kjo është arsyeja pse këshillohet të shkoni herët në plazh për të marrë vendet më të mira në hijen e pemëve.

Ndër shërbimet e ofruara nga plazhi Las Perlas është zona për fëmijë, parkim falas, dushe, zona e plazhit, zona e palapave dhe banjë. Ky plazh ndodhet në kilometrin 2 të Bulevardit Kukulcán, në zonën e hotelit të Kankunit.

Plazhi Tortugas

Imazhi | Pinterest

Një nga plazhet më të njohura dhe të mbushura me njerëz në Kankun është plazhi publik i Tortugas, i cili ofron një atmosferë të shkëlqyeshme festive për një ditë argëtimi plazhi si për turistët ashtu edhe për vizitorët kombëtar. Përveç shërbimeve themelore të tilla si rojet e shpëtimit ose shërbimet sanitare, ai gjithashtu ka ushqim, mini-supermarkete dhe artizanat.

Valët janë të rregullta, kështu që është e përkryer për të praktikuar sporte ujore të tilla si not ose zhytje. Në tokë, ju mund të luani volejboll dhe të hidheni nga doku përpara se të relaksoheni me një koktej të shijshëm në ndonjë prej restoranteve në zonë. Pamjet nga plazhi Tortugas i lagunës së Kankunit janë të mrekullueshme dhe ka shezllone dhe karrige në dispozicion për t'ju lejuar të uleni dhe të admironi peisazhin e bukur.

Playa Tortugas ndodhet 8 kilometra nga qendra e qytetit dhe mund të arrihet qetë me autobus ose makinë private pasi ka parkim të paguar në dispozicion.

Plazhi Caracol

Imazhi | TripAdvisor

I vendosur në km 9 të bulevardit Kukulcan, në zonën e hotelit të Kankun, plazhi Caracol ka një valë pak më intensive sesa ato të mëparshmet, por pranë bregut mund të shihni pjesën e poshtme dhe peshqit. Pranë këtij plazhi ka disa restorante me prodhime deti ku mund të shijoni një festë të shijshme me pamje nga deti.

Plazhi Chac Mool

Imazhi | Pinterest

Ajo e mori emrin e saj nga një figurë guri para-kolumbiane shumë e njohur në shtetin e Jukatanit dhe në Meksikën qendrore, kuptimi i së cilës është i panjohur. Ky plazh i Kankunit është i famshëm në mesin e turistëve dhe vendasve për bukurinë e tij të shkëlqyeshme pasi paraqet tiparet tipike të plazheve parajsore të Karaibeve.

Ndërsa është përballë detit të hapur, është një plazh me valë të shkëlqyera, gjë që e bën atë sfiduese dhe argëtuese për më të guximshmit dhe për ata që duan sportet e ujit. Kur deti është i qetë, ju mund të notoni të qetë edhe pse gjithmonë duhet t'i kushtoni vëmendje rrymave të detit.

Lidhur me shërbimet e tij, Chac Mool ka banjo dhe dushe, rojet e shpëtimit, një parking të vogël dhe disa palapa. Ndodhet në Km 10 të zonës së hotelit.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*