Plazhet nudiste të Almerias që duhet të vizitoni

Plazhet nudiste për të vizituar në Almería

Almería ka qenë një vendpushim veror për dekada dhe në brigjet e saj ne gjejmë disa nga plazhet më të mira në të gjithë Spanjën. Nuk është për t'u habitur që mes tyre ka disa plazhe nudo që janë të preferuarat e vizitorëve. Ka 250 kilometra vijë bregdetare dhe për disa vite ka qenë një nga destinacionet më të njohura për natyristët, jo vetëm në Spanjë, por në të gjithë Evropën. Nudizmi erdhi nga Gjermania dhe qëndroi në brigjet tona, duke qenë sot diçka shumë e natyrshme, aq sa ka plazhe ekskluzive për të.

Le të flasim për disa nga plazhet më të mira nudiste që mund të gjenden në Almeria. Nëse dëshironi të filloni në botën e nudizmit, mund të vizitoni disa nga këto parajsë që janë gjithashtu zona të shkëlqyera me rërë ku mund të argëtoheni dhe të bëni banja dielli. Mos harroni të shijoni këtë përvojë në brigjet e Almerisë.

Plazhi i Veras

Plazhi i Vera-s në Almería është nudist

Nëse shkojmë te flasim për nudizmin në Almería pa dyshim që duhet të flasësh për Plazhin e Veras. Në shumë plazhe lejohet të bëjë nudizëm ose të përdorë një rroba banje, por në të tjera lejohet të bëjë naturizëm vetëm sepse ato janë ekskluzive për të. Plazhi i Vera-s është një nga ato plazhet naturiste ku nuk lejohen rrobat e banjës, prandaj është bërë një nga vendet më të vizituara për nudizëm. Në fakt, afër plazhit ka urbanizime nudiste në të cilat banorët mund të bëjnë një jetë krejtësisht normale jashtë plazhit ndërsa praktikojnë nudizëm. Ky plazh është i gjatë një kilometër dhe në këtë zonë mund të gjejmë hotelin e vetëm natyrist në Spanjë, Vera Playa Club.

Plazhi i të Vdekurve

Plazhi i të Vdekurve në Almería

Ky plazh Ndodhet në Parkun Natyror të Cabo de Gata dhe është një nga më të njohurit në Almería. Shtë në komunën e Carboneros në një distancë të caktuar, pasi plazhi 1600 metra është në mes të zonës natyrore, në një vend me bukuri të madhe që duket i paprishur. Ka disa shtigje që të çojnë në plazh, por për të arritur tek ai do të duhet të ecim, prandaj rekomandohet të mos mbani shumë gjëra. Nuk rekomandohet për njerëzit me pak lëvizshmëri, por sigurisht që ia vlen të udhëtoni. Shtë një plazh ku mund të bësh nudizëm por edhe sporte të tilla si snorkeling falë ujërave të tij të kristalta.

Plazhi i Genoveses

Plazhi i njohur Genoveses

Ky është një tjetër nga plazhet që janë në parkun natyror dhe që është i njohur mirë nga turistët nga e gjithë bota. Ajo është e vendosur në një gji dhe ka me një rërë të hollë të artë që i jep asaj një pamje idilike, pasi ka një zonë me duna të vogla. Në veri ka një pyll të vogël për tu mbrojtur nga dielli, duke e bërë atë një plazh ideal për të kaluar gjithë ditën. Përveç kësaj, ujërat e saj janë mjaft të qetë. Ka një zënie mjaft të lartë dhe ishte e zakonshme që njerëzit të shiheshin duke bërë nudizëm në të gjithë plazhin, megjithëse nuk është i detyrueshëm dhe në ditët e sotme zakonisht është më në veri.

Plazhi Mónsul

Ky plazh është i njohur mirë për të duke qenë në një nga filmat 'Indiana Jones', por është gjithashtu një nga zonat më të bukura me rërë në Almeria ku mund të bëni edhe nudizëm. Isshtë e gjatë vetëm 400 metra, kështu që zakonisht është e mbushur me njerëz në sezonin e lartë. Ajo shquhet për formacionet e saj shkëmbore me origjinë vullkanike dhe për zonën e dunës së madhe.

Plazhi Barronal

Shijoni plazhin e bukur Barronal

Nga plazhi Mónsul mund të vizitoni plazhin Barronal përgjatë bregdetit. Nga zona e tij lindore do të ecim përgjatë bregdetit derisa së pari të arrijmë në limanin Barronal dhe më pas në plazh. Kjo zonë me rërë është dy herë më e madhe se Mónsul dhe është një plazh i njohur nudist. Ka qasje të lehtë dhe duke qenë ndër plazhet më të njohura është e lehtë për t’u vizituar. Isshtë më mirë i njohur për nudizmin sesa të tjerët si Mónsul ose Los Genoveses në rast se duam të kërkojmë një vend me një atmosferë më nudiste.

Kovi i Plumbit

La Cala del Plomo në Almería

Për ata që gjeni një vend më diskret për të bërë nudizëm dhe ndoshta jo aq popullor sa plazhet e tjera është Cala del Plomo. Një liman i vogël që ndodhet midis zonave shkëmbore dhe larg popullsisë. Ky liman është i gjatë vetëm dyqind metra, kështu që nuk na ofron shumë hapësirë, por është i rrethuar nga formacione shkëmbore vullkanike, gjë që i jep asaj një intimitet të privatësisë që të tjerët nuk e kanë. Nga ana tjetër, është një plazh i bukur me rërë të artë dhe ujëra të pabesueshëm kristal të pastër që ju ftojnë të zhyteni dhe të notoni për orë të tëra. Nga ky liman mund të kemi qasje në ato të tjera të afërta si Cala de En Medio, ku mund të bëni edhe nudizëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*