Plazhi Varadero, 140 kilometra nga Havana, Kubë

dok i thatë

 

Që kur Kuba u hap për turizëm në fillim të viteve 90, plazhet e saj janë bërë një nga destinacionet më të njohura të pushimeve në Karaibe.

Sigurisht Kuba është më shumë se plazhe, por ende nuk ka asgjë që i mund ato dhe një nga më të njohurat nga të gjithë është Varadero, vetëm 140 kilometra nga Havana.

Varadero

dok i thatë

Varadero nuk është vetëm një plazh, Shtë një qytet bregdetar e cila është në gadishullin Hicacos, provinca Matanzas.

Turizmi filloi të zhvillohej në mesin e shekullit të nëntëmbëdhjetë kur disa fqinjët ndërtuan shtëpi verore pranë plazheve me rërë të bardhë dhe ujërave të ngrohta, por sasia e mushkonjave dhe mushkonjave përfundoi duke i trembur ata larg.

dok i thatë në Kubë

Duket se ata insistuan aq shumë sa që përfunduan duke themeluar një shtëpi në fermë dhe duke u marrë me dëmtuesit e insekteve, Data e themelimit të Varadero është 15 dhjetori 1887.

Në atë kohë mbërritja nga kryeqyteti përfshinte diçka si shtatë orë udhëtim me tren, duke shkuar në Cárdenas dhe prej andej me kamionçinë në Varadero, por ia vlente për bukurinë e destinacionit.

Ishte në çmenduri Vitet 20 se të pasurit në Kubë dhe të pasurit në Shtetet e Bashkuara i vunë sytë Varaderos dhe filluan të ndërtonin pallatet dhe marinat e tyre këtu. Zona ishte e shënuar dhe pallate luksoze filluan të shfaqeshin dhe makina luksoze qarkullonin nëpër rrugë.

rezidencë-xanadu

Theshtë koha kur miliarderi amerikan Irenee Dupont, i përkushtuar ndaj industrisë kimike, ndërton rezidencën e tij, Rezidencë Xanadu: tetë kilometra plazhe të virgjër dhe një shtëpi katër katëshe me njëmbëdhjetë dhoma me banjo, tarraca, ballkone dhe pasuri të ndryshme. Sot është një hotel me një restorant dhe një kurs golfi, kështu që ju mund të shkoni ta vizitoni atë.

Hotelet e para u ndërtuan në vitet 50Pas Revolucionit dhe rritjes së turizmit, kësaj radhe ndërkombëtare, ndodhi, siç thashë më lart, me rënien e Bashkimit Sovjetik dhe nevojën urgjente të vendit për të ardhura.

Çfarë duhet të bëni në Varadero sot

dok i thatë

Ekzistojnë pesë plazhe kryesore: Playa Varadero, La Girón, Playa Larga, Karabelas dhe Kryetari i Playa-s. Plazhi Varadero është i gjatë 21 kilometra dhe ujërat e tij kanë temperatura midis 24 dhe 26 ºC. Rërë të bardhë, natyrisht.

dok i thatë Plazhi Girón është shumë afër të parës, në anën lindore të Gjirit të Derrave, dhe është një destinacion i mirë për zhytje dhe snorkelling sepse fsheh mbytjet e anijes. Playa Larga është gjithashtu në gji, por në veri të Girón dhe pasi ndodhet në qendër është një pikë fillestare për ekskursione ekoturistike që janë propozuar në Varadero.

Së fundi, la Karabelas është një plazh më i largët dhe i vetmuar.

shpella-e-bellamar

Ndër aventurat e ekoturizmit unë ju them se ju mund të regjistroheni për ekskursione për të njohur shpellat e Varadero: Shpella Bellamar janë më të famshmit por ka edhe Shpella e Ambrosios dhe ka nja dy rezervate natyrore, biosfera dhe parqe kombëtare ku shëtitja me varkë nëpër laguna, mes kopshteve dhe flamingove rozë është për t'u habitur.

snorkel-in-varadero

Ka njerëz që vijnë në Varadero për të peshkuar kështu që ju të regjistroheni ekskursione peshkimi që largohen nga tre marinat e tij speciale, e njëjta gjë nëse bëhet fjalë vetëm për shëtitje me varkë. Girón nuk është destinacioni i vetëm për zhytje ose snorkeling: zona më e mirë është midis Gjirit Matanzas dhe skajit perëndimor të Arkipelagut Jardines del Rey sepse ka shkëmbinj nënujorë koralesh dhe shumë peshq.

zhytja në varkë

Rreth këtu destinacionet janë Parku Nënujor Cayo Piedra, me rrënojat e lashta të anijeve të fshehura, dhe Laguna e Majës, në gjysmë të rrugës midis Varadero dhe Matanzas, e shkëlqyeshme për snorkelling. Nëse jeni të interesuar mund t'i afroheni Qendra e Zhytjes Barracuda, më i popullarizuari në banjë.

Edhe në Varadero ju mund të shkoni me parashutë, të bëni ekskursione përmes çelësave ose të shihni qytetin nga një helikopterose nga kompania Gaviota: anijet janë ruse dhe fluturimi kushton 199 CUC.

muze-bashkiak-i-varaderos

Ne tashmë kemi folur për plazhet, detin, lagunat dhe parqet kombëtare por Varadero është një qytet kështu që në ofertën e tij ka edhe galeri arti, kinema dhe muze. Ju mund të filloni me Muzeu Komunal i Varaderitose, për ardhjen e Plazhit, me pjesë të arkeologjisë dhe historinë e llixhave, të gjitha në një shtëpi elegante të vitit 1920.

Pastaj, përreth, mund të vizitoni Muzeu Komunal i Oscar María de Rojas, në Cárdenas (2 0 km larg), ose Muzeu Historik i Pallatit Junco në Matanzas dhe gjithashtu në atë qytet Teatër Sauto, për shembull. paladar-nonna-tina

Më në fund, në çështjet e ofertë gastronomike, nëse doni të hani jashtë hotelit, qyteti ofron një grup të palateve të mirë-ushqyer«Kështu quhen restorantet në Kubë. Ka publike dhe private, megjithëse për disa kohë tani këto të fundit po marrin forcë dhe spikasin.

Ju mund të shijoni shijshme të Salcë Suarez, në Calle 31, me çmime midis 8 dhe 12 CUC (kafe italiane, sushi dhe ushqim Kuban), Palate Nonna Tina, tek makaronat e pastra italiane, ose restoranti Meson del Quijote, në Reparto la Torre, të ushqimit spanjoll. Ata janë klasikë të vërtetë të Varadero por sigurisht që ka edhe shumë të tjerë.

ha-në-rezidencë-xanadu

Dhe nëse doni të ndiheni si një milioner i pasur për një moment, atëherë mund të shijoni një koktej në tarracën e Xanadú Mansion, tani i kthyer në një hotel luksoz me një kurs golfi me 18 vrima.

Ku të qëndroni në Varadero

hotel-udhëtim-gadishull-varadero Oferta e hotelit drejtohet nga zinxhirët më të mëdhenj si Sol Meliá, Barceló, Gran Caribe ose Grupo Kubanez.

Isshtë Hotel Meliá Varadero, i cili ka vreshtin e vet, për shembull, dhe Try Peninsula Varadero, një kategori me katër yje. Hotel Sirenat La Salina është këtu dhe është më e madhja në Kubë dhe është një kilometër i gjatë midis fillimit të kompleksit dhe fundit.

hotel-në-varadero

Ka shumë hotele që mund të flasin për të gjithë, përveç në qytet mund të kërkoni shtëpi private që janë më të lira dhe ata janë të autorizuar nga qeveria të funksionojnë si të tillë. Optionshtë një mundësi tjetër, megjithëse më lejoni t'ju them se hotele të gjithë ju përfshini ato rekomandohen shumë këtu.

Ka disa faqe në internet që merren me menaxhimin e qirave private dhe një veçanërisht e mirë është Living Cuba, për shembull.

E vërteta është se edhe pse Varadero është një vendpushim shumë i popullarizuar në këtë pikë, çelësat Kubanë po kërkohen më shumë: ata janë më të thyer, më të bukur dhe më të qetë.

Afërsia me Havana vazhdon të jetë një nga pikat më të forta të Varaderos, por kur kombinoni Havana me plazhe, duhet të zgjidhni: ose ato plazhe janë në Varadero ose janë në çelësat. Cfare zgjidhni ju

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   Edgar dijo

    Kuba ka plazhet më të mira në Karaibe! !!!