Plazhi i Penarronda në Asturias

Plazhi i Penarronda në Asturias

Megjithëse zakonisht shkojmë shumë larg shijoni plazhet parajsoreShtë e vërtetë që disa hapa larg kemi hapësira vërtet të shkëlqyera. Në mënyrë të veçantë në veri, ne zakonisht gjejmë plazhe që përkryer përzihen peizazhe të gjelbra dhe të harlisura me shkëmbinjtë dhe plazhet e gjera me pamje të egër.

Këtë herë do të shkojmë në Plazhi Penarronda në Asturias, një zonë veriore. Shtë një zonë me rërë vërtet e bukur, si shumë që mund ta gjejmë në këtë bregdet, ku shkëmbinjtë plot gjelbërim janë një klasik. Përveç kësaj, është një plazh familjar, kështu që nëse udhëtoni me fëmijë do të jetë një zgjedhje e mirë për të kaluar ditën.

Ky plazh ndodhet midis qyteteve të Castropol dhe Tapia. Mund ta arrini me rrugë dhe ta lini makinën në një parking i madh. Nga atje mund të shkoni në plazh duke ecur përgjatë një vendkalimi prej druri. Më në fund, ju mbërrini në plazhin Penarronda, një zonë e gjerë dhe e gjerë me rërë.

Ky plazh është një hapësirë ​​plot hijeshi, e rrethuar nga fusha të gjelbërta dhe i rrethuar nga disa shkëmbinj shkëmbore që i japin asaj pamjen e egër. Përveç kësaj, në mes të plazhit ka disa gurë dhe shpella, edhe pse mënyra më e mirë për të shijuar të gjitha këto formacione është duke pritur baticën e ulët, e cila është kur ato mund të shihen dhe eksplorohen.

Nga ana tjetër, është një plazh mjaft i zënë në verë, pasi që është perfekt për familjet. Ujërat e tij janë mjaft të qetë dhe të përshtatshëm për larjen e fëmijëve. Përveç kësaj, ata do të kenë një hapësirë ​​të madhe rëre për të luajtur nëse dëshirojnë. Shtë gjithashtu një plazh ku mund të gjesh shërbime aty pranë, me zona pikniku, bare plazhi dhe madje edhe një shkollë surf. Kjo bën që shumë njerëz ta zgjedhin atë për të kaluar gjithë ditën, përveç peisazheve të saj të bukur të dunave dhe bimësisë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*