Porto dhe plazhet e tij të bukura

Plazhet e Portugalisë janë një nga destinacionet më të ngarkuara në verën Evropiane. Bregdeti i Atlantikut është plot me turistë që vijnë nga vendet më të ftohta në Evropë dhe oferta është e shumtë. Shumë udhëtarë ndalojnë në Oporto, Qyteti historik Portugez, i cili megjithëse nuk ka plazhet më të mira në vend, ka ende një grusht që e bën udhëtimin të vlefshëm.

L Plazhet e Portos ata dinë të kombinojnë bukurinë natyrore të bregdetit portugez me historinë dhe kulturën e këtij qyteti si askush tjetër, Porto, e cila është Trashëgimi Botërore. Ndërsa i ftohti dhe pandemia na shtyjnë përsëri në bllokim, ne mund të gjejmë kohë për të planifikuar pushimet e ardhshme të verës.

Indeks

Oporto

Është qyteti i dytë më i populluar pas kryeqytetit, Lisbona, dhe është në bregdet. Ka histori shekujsh dhe kështu qendra e saj historike është shpallur një Trashëgimi Botërore në vitin 1996. Në ansamblin e vlefshëm Pallati Episkopal, ndërtesa e Bashkisë, urat që kalojnë Duero, Katedralja, Kulla Clérigos ose Pallati i Bursës dallohen.

Klima është mesdhetare dhe në verë temperatura mund të rritet në 35 ºC. Kosta VerdeVendndodhja e tij i jep hijeshi shijimit të stinëve të bukura të verës dhe këtu ndodhen disa nga plazhet më të njohura të Atlantikut. Jo se më të mirët nga të gjithë janë afër Portos, por qyteti ofron disa që plotësojnë shumë mirë vizitën në qytet.

Plazhet e Portos

Një nga plazhet më të afërta në Porto, në grykëderdhjen e lumit Douro, është Praia do Carneiro. Ajo ka një kthesë të vjetër dhe një far, Feneri i Ferlgueiras, në skajin jugor të plazhit, në hyrje të lumit. Ju mund të shihni prapa Kalaja e Sao Joao da Foz, një ndërtesë elegante e shekullit të XNUMX-të.

Rëra e Carneiro është e trashë dhe uji nuk është i pastër nga deti, mbase në këto terma plazhet më të largëta janë më të mirët, por kartolina e farit dhe fortesës e bën atë mjaft tërheqëse. Ditë me diell dhe stuhi.

La Praia dos Ingleses Shtë një plazh i gjatë me rërë me disa kokat malore. Shtë në rrethin e Foz do Duero, shumë qendrore, me kafeneAto janë të hapura me orë të gjata. Ka statusin e Flamuri bluKa grykën e lumit afër, diçka nëse doni pak të pista, dhe disa kilometra larg ka një rafineri ... A është me të vërtetë Flamuri i Kaltër? Por gjithsesi, është një plazh popullor, qendror, me shumë jetë.

La Plazhi i Molhe Alsoshtë gjithashtu në këtë zonë të qytetit. Plazhi në vetvete është një përzierje e rërës së trashë dhe shkëmbinjve, me kafene që shikojnë në horizont dhe një bankinë prej guri që mbron plazhet nga rrymat. Gjithashtu ka një shëtitje në bord dhe kopshte që kufizohet me Avenida do Brasil, dhe e bukura Pergola da Foz, me shtyllat e saj të verdha dhe stilin e saj të viteve 30.

La Plazhi Castelo do Queijo, plazhi i kalasë së djathit, ka një fortesë që e mbron atë: Fortesa e San Francisco Javier, Ngjashëm me një djathë të fundit? Ndoshta Plazhi në vetvete është i shkurtër, me rërë dhe shkëmbinj që mbështillen rreth pemës së bordit dhe mjaft popullor në muajt e verës. Por mbase më i popullarizuar është fqinji i tij Plazhi Matonsinhos, plazhi kryesor i Portos.

Plazhi i Matonsinhos është i mbushur me ndërtesa apartamentesh, një rrugë dhe shumë kafene, kështu që në verë është një plazh me shumë aktivitet. Sot cilësia e ujit është shumë më e mirë se vitet e mëparshme, por ai ende nuk e ka arritur Flamurin e Kaltër. Dhe kuptohet, afër është porti, i stërmadh, dhe rafineria, por gjithsesi, siç thamë më lart Matosinhos është super e njohur.

Këtu surfing, sepse nuk ka aq shumë gurë në sy dhe muri i portit, në veri, i jep asaj njëfarë strehe nga era. Nëse dëshironi të shikoni surfim, ose ta praktikoni në çfarëdo niveli tuaj, shijoni pamjen dhe peshku dhe prodhimet e detit më të mirë, sepse Plazhi Matosinhos është për ju.

Ajo ndiqet nga Plazhi Leça da Palmeira, në skajin verior të qytetit, në anën tjetër të portit nga Matonsinhos. Ajo ka rërë të bardhë të imët dhe një skelë guri imponues që mbron portin e Leixoes, një nga portet më të mëdha detare në vend.

Këtu është e bukura Farol da Boa Nova, far i Portos, me 46 metra të lartë dhe të ndërtuar në 1926. Ka edhe të dy Pishina detare Marés, ndërtuar në shkëmbinjtë prej argjendi dhe ideal për të vegjlit. Konsiderohet gjithashtu një plazh i mirë për surfing.

Miramar është një plazh 10 kilometra nga Porto, në një qytet të vogël bregdetar i famshëm për kishëzën e tij të shekullit të XNUMX-të, Kapelën e Zojës sonë të Gurit. Do të ishte një lloj periferie e hijshme në Porto, me një fushë golfi nëntë vrima dhe disa pallate. Uji është zakonisht i qetë, në dimër ka surfers, ka kafene, AjroreAi është më i popullarizuari dhe kurrë nuk ka shumë turistë ndërkombëtarë, ai është më tepër vendas.

La Plazhi i Fuzelhas po kalon pishinat detare të Marés. Rreth këtu ka shumë shkëmbinj dhe rërë të artë dhe kur batica del jashtë ka pishina shkëmbore që bëhen destinacioni më i mirë për fëmijët. Shtë një plazh Flamuri blu dhe ka disa dyqane kafeje. Praia da Granja eshte pak me larg, 45 minuta nga Porto. Rëra dhe shkëmbinjtë përzihen sipas baticave në këtë plazh piktoresk të Flamurit të Kaltër që ishte në gjendje të tërheqë, në një moment në shekullin e XNUMX-të, më të pasurin.

Espinho, bri, është 20 kilometra në jug. Ujërat e ndyra, ndërtesa të larta dhe jo shumë piktoreske, plazhi i mbipopulluar në verë dhe i shkretë në dimër, por me një kazino, Casina Solverde. Ai ka ushqim të shkëlqyeshëm në det, një pishinë në skajin verior të bordit, me ujë deti dhe hotele përreth. Ata thonë se uji në pishinë është më i pastër se ai i plazhit.

Plazhet e tjera aty pranë janë Plazhi Aguda, nga i cili mund të ecni nga La Granja ose Miramar, plazhi Moreiró, Plazhi Leçca, Gondarém, plazhi Labruge, Al Sereias, Pedra do Corgo, Canide Sul, San Pedro da Maceda, San Jacinto, plazhi Memória, Ofir, plazhi Mindelo ose Homem do Leme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*