Rruga e ujit Chelva, një nga më të bukurat në Spanjë

Rruga e Ujit

Nëse ju pëlqen rrugë turistike, udhëtoni në destinacione të ndryshme duke ndjekur një rrugë tashmë të tërhequr, mund të provoni simpatik Rruga e Ujit. Nuk është një rrugë që përfshin ditë e ditë ecjeje, aspak. Është një rrugë argëtuese që, maksimumi, zgjat katër orë.

Le të flasim për Rruga e ujit Chelva, Valencia.

Rruga e Ujit Chelva

Rruga e ujit në Valencia

Valencia Është një pjesë e Spanjës, e themeluar shekuj më parë nga romakët në rrugën e tyre nëpër gadishull. Qyteti qëndron në brigjet e lumit Turia por sot përveç që është qytet është krahinë dhe bashkësi. Nëse shkoni për të vizituar, mos ndaloni së ecuri qendra e saj historike, një nga më të mëdhatë në vend, e pasur me trashëgimi arkitekturore.

Por nëse natyra është gjithashtu gjëja juaj, mund të vishni këpucë të rehatshme dhe të bëni një shëtitje duke ndjekur Rruga e ujit të Çelvës, që mund ta bëni si nga Chelva ashtu edhe nga Calles. Eshte nje rrugë rrethore e cila kombinon edhe kulturën, kështu që ju vrisni dy zogj me një gur.

Pastaj, ju mund të filloni rrugën në Chelva, në Plaza Mayor, apo në rrugë, skaji tjetër i shtegut. Në çdo rast ju gjithmonë do të kaloni, duke ndjekur shenja turistike, përmes lagjes myslimane të Benacacira, lagjes së krishterë të Ollerías, Bajada al río, Molino Puerto, La Playeta, Tunel de Olinches, vetë Olinches, lumit, Fuente del Cuco, Mirador, Fábrica de la Luz, Arrabal , lagjja hebraike e Azoque, Kryetari i Bashkisë së Plazas…

Rruga e Ujit

Pse ka një rrugë uji? mirë uji Ka qenë gjithmonë një thesar i madh në Chelva, y kjo rrugë bashkon zona të ndryshme që lidhen me ujin, që kanë qenë gjithmonë vendtakime për banorët e qytetit: ose mblidheshin për të pirë ujë, ose për ta mbledhur, ose merrnin kafshët për të pirë, ose gratë lanin rrobat e tyre atje, flisnin dhe ndanin thashetheme dhe ngjarje të rëndësishme, ose pajisjet njerëzore e përdornin ujin për mullinj dhe ujitje.

Në rregull, duke filluar rrugën brenda Chelva mund të ecim pak përkrenare historike, duke ndjekur gjithmonë panelet e informacionit dhe tabelat sinjalizuese. Më vonë, të njëjtat shenja na bëjnë të zbresim drejt lumit Tuéjar, duke kaluar para një burimi dhe një devijim. Pranë shtratit të lumit Chelva, siç quhet edhe Túejar, ndodhet një zonë e veçantë që quhet Zona rekreative Molino Puerto.

Rruga e ujit në Valencia

Këtu ka lojëra për fëmijë, banjo, paelleros dhe një bar. Shumë prej tyre qëndrojnë këtu për një kohë dhe vendosin nëse do të ndjekin të gjithë rrugën dhe thjesht do të shkojnë në vijën bregdetare. Është një mënyrë për të shkurtuar paksa turneun dhe është gjithmonë një opsion nëse moti nuk është i mirë ose jeni me të vegjlit që nuk janë shumë bashkëpunues.

Nga këtu, edhe pse në anën tjetër të lumit, ka një shteg që na tregon rrugën në drejtim të plazhi, një vend i fshehur në një ngushtim të lumit me një pendë të vjetër me origjinë mesjetare. Penda është një mur, diçka si digë, por shumë më e vogël. Prej këtu shtegu fillon të ngjitet derisa të arrijë në Kalimi i Olinches, një tunel i gërmuar në shkëmb që kishte për funksion kanalizimin e ujërave të lumit nga diga e Olinçit në të ashtuquajturën Fabrika e Dritës.

Rruga e ujit në Çelvë

Tuneli errësohet sapo të futeni në shkëmb, kështu që nuk është ide e keqe të ndizni elektrik dore celular ose të merrni direkt një elektrik dore të veçantë. Do të jetë rreth 100 metra në male, prandaj. Më vonë, kur dalim në anën tjetër, shohim përsëri lumin dhe një kanal më të hapur. Shtegu në këtë pjesë të trasesë ka stola druri për t'u ulur për të pushuar pak si dhe kangjella. Mbërrin kështu deri Diga e Olinçes dhe prej andej kthehet në zonën rekreative Molino Puerto, përgjatë së njëjtës rrugë.

Nga kjo zonë shtegu shkon lart e lart derisa arrin a Pikëpamje e bukur që ka pamje të mrekullueshme të Chelva, Pico del Remedio, kullës së vrojtimit Torrecilla në sfond dhe shpellave Montecico. Nga këtu destinacioni ynë është fabrika e dritës, një destinacion ku arritëm duke kaluar nëpër një bimësi të gjelbër dhe të bukur (për shembull kallamishte, baladra dhe plepa), duke dëgjuar gjithmonë ujërat e rrjedhshëm, të njëjtat që përdor diga e Olinçit.

La Playa, në Chelva

Këtu rruga na detyron të kthehemi dhe të bëjmë të kundërtën deri në Shatërvani i qyqeve. Shenjat e verdha dhe të bardha do të na drejtojnë në një shteg të ri që, duke u ngjitur pjerrtas drejt Çelvës, na lë në portat e së vjetrës. Lagjja maure e Arrabal, me origjinë Mudejar. Arrabal filloi të merrte formë në shekullin e XNUMX-të, jashtë mureve, dhe ende ka shumë thesare arkitekturore si xhamia e vjetër e shekullit të XNUMX-të e Arrabal de Benaeca, vetmia e Santa Cruz-it, Këshilli i Qytetit ose Bashkia e Vjetër dhe vetmia barok e Desemparados, për shembull.

Chelva

Brenda viles ndodhet edhe Lagjja e krishterë mesjetare, e ndërtuar pas pushtimit të Jaime I. E vërteta është se të gjitha lagjet që u shfaqën e bënin këtë rreth Benacacira-s dhe pallatit, përballë lumit dhe gjithnjë duke e zgjeruar murin për t'i strehuar dhe në mënyrë që të mos ishin jashtë mureve. Ndërsa banorët e qytetit ndoqën modelin e ujit, sot ne mund të ndjekim këtë rrugë të bukur të ujit në Chelva.

Chelva

Nëse jeni me fëmijë dhe ju duket se kjo, edhe pse është një rrugë e shkurtër turistike, përfshin shumë ecje, zbritje lart e poshtë, ekziston një rrugë e shkurtër që mund ta bëni me fëmijët dhe ta shkurtoni udhëtimin: mbërrin me makinë në zonën rekreative të Molino Puerto dhe prej andej mbërrin në Plazh dhe Fuente del Cuco. Mund të përdorni edhe një karrocë për fëmijë.

Kujtojnë se itinerari është rrethor kështu që mund ta nisni si në Chelva ashtu edhe në Calles. Dhe sigurisht, përtej vegjetacionit të bukur dhe lagjeve historike të qyteteve, e vërteta është se në e gjithë zona do të habitet me veprat e kaluara. Molino Puerto na tregon mbetjet e një mulliri mesjetar; La Playeta ka një pishinë, ujëvara dhe ujëvara, tunelin Olinches 107 metra të gjatë, mekanizmin e ndërlikuar të portave për të rregulluar ujërat e lumit në digë dhe për të gjeneruar energji...

Ujësjellësi Peña Cortada

Së fundi, përreth, mund të mrekullohemi me vepra nga e kaluara, një nga më të rëndësishmet është ajo Ujësjellësi romak i Peña Cortada, një nga katër ujësjellësit kryesorë të Gadishullit Iberik. Është një thesar Valencias dhe vetë shtegu i Peña Cortada është një nga më të bukurat në Komunitet: mund të ecësh brenda një viadukti dhe të kalosh mbi një ujësjellës romak, diçka jashtëzakonisht unike dhe e veçantë.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*