Ryanair shtrin fluturimet e anuluara deri në Mars 2018

Fluturimet u anuluan deri në Mars 2018

Disa ditë më parë me trishtim komunikuam se Linja ajrore Ryanair kishte anuluar një numër të madh fluturimesh të planifikuara deri më 28 tetor. Epo, sot e dimë që Ryanair i shtrin fluturimet e anuluara jo më pak se deri në mars 2018. Çfarë do të thotë kjo? Cilat do të jenë të tjerët 400.000 pasagjerë më të prekur që nga nëntori, duke shtuar shumën tashmë të madhe të anulimeve për shtator dhe tetor.

Kjo u bë e ditur nga një njoftim i gjerë për shtyp që mund të lexoni këtu E njëjta gjë në të cilën ata përmbledhin arsyen e anulimeve të përmendura dhe aeroportet që do të preken më shumë nga këto anulime.

Sot, Ryanair ka një total prej 400 avionësh, nga të cilët 25 do të pushojë së punuari deri në datën e treguar. Kjo supozon se gjatë dimrit që vjen, do të anulojë gjithsej 34 itinerare, dy prej tyre me aeroportet Spanjolle të përfshira. Kjo nuk është më vetëm për pasagjerët që blenë këto bileta fluturimi, por edhe për kompaninë irlandeze me kosto të ulët, pasi ajo ka ulur ndjeshëm parashikimet e saj të rritjes.

Për verën e vitit 2018, Ryanair planifikon të ketë një flotë prej 445 avionësh në total dhe ata tashmë paralajmërojnë se prej tyre, 10 prej tyre do të mbeten të papunë për shkak të së njëjtës çështje që i shqetëson sot: rrëmuja me pushimet e pilotëve.

Por le të shkojmë te gjëja më e rëndësishme: Cilat fluturime ose itinerare Spanjolle janë përfshirë deri më tani në këto anulime? Sipas vetë linjës ajrore, ato janë Glasgow-Las Palmas dhe Sofje-Castellón. Ryanair gjithashtu ka siguruar që udhëtarët e tillë tashmë janë njoftuar me email "duke u ofruar atyre fluturime alternative ose rimbursime" të biletave të tyre. Dhe të gjithë ata janë kompensuar me kupona prej 40 eurosh (80 në rastin e fluturimeve vajtje-ardhje) në mënyrë që të mund të fluturojnë me kompaninë midis tetorit dhe marsit. Pasagjerët që zgjedhin këtë mundësi të fundit duhet të rezervojnë biletën në tetor.

Linjat e anuluara të fluturimit

Si për lexuesit spanjollë që na ndjekin, ashtu edhe për ata që na ndjekin nga jashtë kufijve tanë, këtu janë të gjitha rrugët e anuluara nga nëntori në mars 2018:

 1. Bukuresht - Palermo
 2. Sofje - Castellón
 3. Chania - Athinë
 4. Sofje - Memmingen
 5. Chania - Paphos
 6. Sofje - Pisa
 7. Chania - Selanik
 8. Sofje - Stokholm (NYO)
 9. Këln - Berlin (SXF)
 10. Sofje - Venecia (TSF)
 11. Edinburg - Szczecin
 12. Selanik - Bratislavë
 13. Glasgow - Las Palmas
 14. Selanik - Paris BVA
 15. Hamburg - Edinburg
 16. Selanik - Varshavë (WMI)
 17. Hamburg - Katowice
 18. Trapani - Baden Baden
 19. Hamburg - Oslo (TRF)
 20. Trapani - Frankfurt (HHN)
 21. Hamburg - Selanik
 22. Trapani - Genova
 23. Hamburg - Venecia (TSF)
 24. Trapani - Krakov
 25. Londër (LGW) - Belfast
 26. Trapani - Parma
 27. Londër (STN) - Edinburg
 28. Trapani - FIU Romë
 29. Londër (STN) - Glasgow
 30. Trapani - Triestë
 31. Newcastle - Faro
 32. Wroclaw - Varshavë
 33. Newcastle - Gdansk
 34. Gdansk - Varshavë

Pyetjet e përgjigjura nga Ryanair

Tjetra, ju lëmë me disa nga pyetjet më të shpeshta që i janë bërë Ryanair javët e fundit me anulimet:

 • A do të përsëritet ky problem i rreshtimit të A / L në 2018?
  Jo sepse A / L do të caktohet për një periudhë të plotë 12-mujore në 2018.
 • A janë informuar të gjithë klientët e prekur për këto ndryshime në kohën e dimrit?
  Po, të gjithë klientët e prekur kanë marrë njoftime me email sot.
 • A kanë të drejtë këta klientë të ndryshimit të kohës në kompensim nga EU261?
  Jo, pasi që këto ndryshime të orarit janë bërë 5 javë deri në 5 muaj më parë, kompensimi EU261 nuk lind.
 • A do të rriten normat si rezultat i kësaj rritjeje më të ngadaltë?
  Ryanair do të vazhdojë të ulë tarifat. Një seri e shitjeve të vendeve do të fillojë në muajt e ardhshëm duke filluar me një shitje prej 1 milion vendesh këtë fundjavë me tarifa prej 9,99 € në një drejtim.
 • A do të ketë më shumë anulime?
  Kjo rritje më e ngadaltë do të thotë që ne do të kemi aeroplanë rezervë dhe pilotë të mbetur gjatë dimrit dhe deri në verën e vitit 2018. Javën e fundit kemi kryer më shumë se 16.000 fluturime me vetëm 3 anulime, 1 për shkak të mbylljes së pistës dhe 2 për shkak të dëmtimeve devijimet.
 • Si mund ta di nëse fluturimi im është prekur?
  Ju do të keni marrë një email për ndryshimin e fluturimit nga Ryanair ose të hënën, 18 shtator ose sot, të mërkurën, 27 shtator.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*