Salla e Famës

Imazhi | Pixabay

Dreamndrra e çdo adhuruesi të filmit është të udhëtojë në Los Anxhelos për të vizituar të gjitha cepat e Qytetit të Yjeve, ato vende që kanë parë shumë herë në film dhe televizion dhe ku janë filmuar disa nga skenat më të mira të kinemasë.

Një nga këto atraksione për të parë në Los Anxhelos është Ecja e Famës, trotuari më i popullarizuar në botë. Me më shumë se 2.500 yje kushtuar emrave më të mëdhenj në industrinë e argëtimit, çdo vit mijëra njerëz e vizitojnë atë në kërkim të emrit të artistëve të tyre të preferuar, për të nderuar ata që nuk janë më atje dhe për të bërë një foto suvenire në një vend të tillë ikonike si kjo.

A e dini kur u krijua Hollywood Walk of Fame? Dhe kush e mori yllin e parë në këtë kupë të veçantë? A e dini cila kategori ka më shumë yje dhe ajo me më pak? Tjetra, unë zbuloj të gjitha sekretet e Ecjes së Famës.

Origjina e Ecjes së Famës

Ekzistojnë dy teori rreth arsyes pse u vendos të krijohej ky bulevard emblematik në Hollywood. E para daton në vitin 1953 kur presidenti i atëhershëm i Dhomës së Tregtisë në Los Anxhelos, EM Stuart, donte t'i jepte haraç botës së kinemasë të frymëzuar nga dekorimi i restorantit Hollywood Hotel, nga tavani i të cilit vareshin yje me emra të artistëve të ndryshëm .

E dyta na çon në 1958 kur Hollywood punësoi artistin Oliver Weismuller për të ndihmuar në punën e rimodelimit të qytetit dhe për ta bërë atë më tërheqës për turistët dhe Angelenos. Thuhet se për të krijuar Walk of Fame në Hollywood ishte frymëzuar nga një fatkeqësi e vogël që kishte aktorja Constance Talmadge kur gabimisht shkeli në një zonë të sapo asfaltuar dhe la shenjën e gjuetisë së saj në tokë. Dhe kështu filloi tradita!

Cili ishte ylli i parë në Ecën e Famës?

Sido që të jetë, që nga vitet 50, më shumë se 2.000 yje janë depozituar në tokë dhe në mes të viteve 90 Walk of Fame duhej zgjeruar sepse ishte bërë shumë e vogël. Por ylli i parë nga të gjithë iu dha aktores Joanne Woodward në 1960.

Rënia e Ecjes së Famës

Për shkak të degradimit të lagjes midis 1960 dhe 1968, Ecja e Famës ra në harresë dhe nuk u shtuan yje të rinj. Sidoqoftë, pas riorganizimit të tij, asaj iu dha një shtysë e re dhe në mënyrë që ajo të rifitonte famën e saj, inaugurimi i secilit yll u shoqërua me një ceremoni në të cilën i nderuari duhej të ishte i pranishëm.

Imazhi | Owen Lloyd Wikipedia

Cila është pjesa më e famshme e Ecjes së Famës?

Shumica e tyre janë Bulevardi i kondensuar Hollywood, megjithëse ka edhe shumë yje që janë instaluar në Rrugën e Vinjës.

Çmimi i yjeve

Shtë e detyrueshme që laureatët të kujdesen për mirëmbajtjen e yjeve të Ecjes së Famës. Një shifër që është rreth 30.000 dollarë sot. Edhe pse çmimi mund të dekurajojë shumë prej të pasurit yllin e tyre, e vërteta është se është një bulevard shumë i popullarizuar midis artistëve, duke marrë rreth 200 nominime në vit për të shtuar personazhe të rinj në listën e gjerë. Vetëm rreth 10% e të nominuarve janë zgjedhur.

Për shkak të polemikave që ka ekzistuar ndonjëherë në lidhje me zgjedhjen e të nderuarve, aktualisht ekziston një komitet i ndarë në pesë kategori që zgjedh njerëzit që do të kenë një yll në tokë në Los Anxhelos.

Imazhi | PxFuel

Llojet e kategorive

  • Kamera: Kontribut në industrinë e filmit.
  • Televizioni: Kontributi në botën e televizionit.
  • Gramofoni: Kontribut në industrinë e muzikës.
  • Mikrofoni: Kontribut në botën e radios.
  • Maskë: Kontribut në industrinë e teatrit.

Cila kategori ka gjithnjë e më pak yje?

Deri më tani, 47% e yjeve në Walk of Fame i përkasin kategorisë së filmit dhe më pak se 2% janë dhënë për kontributin e tyre në industrinë e teatrit.

A ka spanjollë me një yll?

Kështu është. Në kategorinë e kinemasë Antonio Banderas, Javier Bardem dhe Penélope Cruz janë aktorët spanjollë që kanë yllin e tyre në Walk of Fame edhe pse I pari që mori një ishte Julio Iglesias në kategorinë e muzikës në 1985. Gjithashtu në këtë listë është tenori Plácido Domingo.

Dhe personazhi i parë i animuar që e mori atë?

Me rastin e pesëdhjetë vjetorit të saj, Mickey Mouse u bë karikatura e parë që mori një yll në 1978. Që nga ajo kohë, personazhe të tjerë për ta marrë atë kanë qenë Snow White, Bugs Bunny, The Simpsons, Donald Duck, Shrek, Crazy Bird dhe Kermit the Frog, ndër shumë të tjerë.

A ka dikush që përsërit yllin?

Sado e pabesueshme mund të duket, një person i përsëritur dhe i vetmi njeri i famshëm që ka pesë yje në Walk of Fame është këngëtari dhe aktori kauboj Gene Autry.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*