Site e Trashëgimisë Botërore në Amerikën Latine dhe Karaibet

Akullnajat në Argjentinë

Ne vazhdojmë në rishikimin tonë të atyre monumenteve ose vendeve natyrore që janë pjesë e Vend i Trashëgimisë Botërore të Unesco.

Çështja është se pasi kishte udhëtuar në Afrikë tani ne do të Amerika Latine dhe Karaibet për të vazhduar marrjen e këtyre llojeve të sugjerimeve të nivelit të lartë që mund të na ndihmojnë të strukturojmë udhëtimet tona hipotetike në të ardhmen nëpër kontinentet e ndryshme të botës:

ARGENTINA
Shpella e duarve të lumit PINTURAS 1999
GLACIERS 1981
Q STNDRIMET E MOLLIT DHE JEZUIT TÓ CÓRDOBA 2000
MISIONET JESUÍTIKE T THE GARANCS: SAN IGNACIO MINÍ, SANTA ANA, NUESTRA SEÑORA DE LORETO DHE SANTA MARÍA LA MAYOR (ARGENTINA), RUINS OF SAO MIGUEL DAS MISSOES (BRAZIL) 1983, 1984
IGUAZÚ PARKU KOMBTAR 1984
PARKET NATYRORE T IS ISCHIGUALASTO / TALAMPAYA 2000
PENSULA VALDÉS 1999
HUMAHUACA GREK 2003

BELIZE
RRJETI I REZERVAVE TEF BELIZE TAR BARRIERIT 1996

Bolivi
QYTETI I POTOSÍ 1987
QYTETI HISTORIK I SUKURES 1991
SAMAIPATA FORT 1998
MISIONET CHIQUITOS JESUIT 1990
TREGU NOEL KEMPFF PARKU KOMBTAR 2000
TIHUANACO: QENDRA SHPIRTARE DHE POLITIKE E KULTURS TIHUANACO 2000

BRASIL
PYLLI ATLANTIK - REZERVA JUGLINDORE 1999
BRASILIA 1987
QENDRA HISTORIKE E DIAMANTINA 1999
QENDRA HISTORIKE E QYTETIT GOIÁS 2001
QENDRA HISTORIKE E QYTETIT T O OLINDA 1982
QENDRA HISTORIKE E SAN SALVADOR DE BAHÍA 1985
QENDRA HISTORIKE E SAO LUIS 1997
QYTETI HISTORIK I PRETO TONA 1980
KOMPLEKSI QSNDRIMI I AMAZONIT QENDROR 2000, 2003
BREGDETI ZBULIMI - REZERVAT PYJE ATLINTIKE 1999
Ishujt Braziliane të Atlantikut - FERNANDO DE NORONHA DHE ATOLÓN DE LAS ROCAS REZERVAT 2001
MISIONET JESUÍTIKE T THE GARANCS: SAN IGNACIO MINÍ, SANTA ANA, NUESTRA SEÑORA DE LORETO DHE SANTA MARÍA LA MAYOR (ARGENTINA), RUINS OF SAO MIGUEL DAS MISSOES (BRAZIL) 1983, 1984
SIERRA DE CAPIVARA PARKU KOMBTAR 1991
IGUAZÚ PARKU KOMBTAR 1986
SANKTUARI I JEZUSIT TOOD MIR T CON CONGONHAS 1985
ZONA E RUAJTJES PANTANAL 2000
ZONAT E MBROJTURA TARK PARQEVE KOMBTARE CERRADO - CHAPADA DOS VEADEIROS AND EMAS 2001

Kili
Fqinjësia historike e qytetit port-VALPARAÍSO 2003
MINIERA QYTETI MINERAR 2006
KISHA E CHILOÉ 2000
ZYRAT SALITRERA T H HUMBERSTONE DHE SANTA LAURA 2005
RAPA NUI PARKU KOMBTAR 1995

Kolumbi
QENDRA HISTORIKE E SANTA CRUZ DE MOMPOX 1995
PARKU ARKEOLOGJIK I SAN AGUSTÍN 1995
TARKA KOMB PTARE ARKEOLOGJIKE TIERRADENTRO 1995
PARKU KOMBTAR LOS KATIOS 1994
PORTI, FORTESAT DHE KOMPLEKSI MONUMENTAL I KARTAZENENS 1984
SANTUARI I MALPELO FAUNA DHE FLORS 2006

Kosta Rika
COCO ISLAND PARKU KOMBTAR 1997, 2002
REZERVAT E CORDILLERA DE TALAMANCA - LA AMISTAD / PARQUE NACIONAL DE LA AMISTAD 1983, 1990
ZONA E RUAJTJES GUANACASTE 1999, 2004

Kubë
KALA E SAN PEDRO DE LA ROCA N SAN SANTIAGO DE CUBA 1997
QENDRA HISTORIKE E CAMAGÜEY 2008
QENDRA HISTORIKE URBANE E CIENFUEGOS 2005
HAVANA QYTETI I VJETR DHE SISTEMI I SAJ I FORTIFIKIMIT 1982
Peisazhi arkeologjik i mbjelljeve të para të kafesë në Kubën Juglindore 2000
ALEJANDRO DE HUMBOLDT PARKU KOMBTAR 2001
GRANMA TOKINGS PARKU KOMBTAR 1999
TRINIDAD DHE VALLE DE LOS INGENIOS 1988
LUGINA E VIÑALES 1999

Dominica
PORTE KOMBETARE MORNE TROIS 1997

Ekuadori
QENDRA HISTORIKE E SANTA ANA DE LOS RÍOS DE CUENCA 1999
QYTETI I KUITO-s 1978
Ishujt GALAPAGOS 1978, 2001
PARKU KOMBTAR SANGAY 1983

EL Salvador
SITA ARKEOLOGJIKE E JOYA DE CERÉN 1993

Guatemala
QYTETI I ANTIGUA 1979
PARKU ARKEOLOGJIK DHE Rrënojat e QUIRIGUÁ 1981
PARKU KOMBTAR TIKAL 1979

HAITI
PARKU KOMBALTAR HISTORIK - CIUDADELA, SANS SOUCI DHE RAMIERS 1982

Honduras
Rezervimi i biosferës RPO PLÁTANO 1982
SITA MAYAN E COPÁN 1980

MEXICO
QYTETI ANCIENT MAYAN I CALAKMUL (CAMPECHE) 2002
KAMPUSI QENDROR I UNIVERSITETIT QYTETI I UNIVERSITETIT KOMBALTAR AUTONOM T OF Meksikës 2007
PUNTORIA E SHT OFPIS E LUIS BARRAGÁN 2004
QENDRA HISTORIKE E MEXIKO DHE XOCHIMILCO 1987
QENDRA HISTORIKE E MORELIA 1991
QENDRA HISTORIKE E OAXACA DHE ZONA ARKEOLOGJIKE E MONTE ALBÁN 1987
QENDRA HISTORIKE E PUEBLA 1987
QENDRA HISTORIKE E ZACATECAS 1993
QYTETI HISTORIK I GUANAJUATO DHE MINIERAT P ADRFUNDUAR 1988
QYTETI HISTORIK I FORTIFIKUAR I KAMPECHES 1999
QYTETI PARHISPANIK I CHICHÉN-ITZÁ 1988
QYTETI PARHISPANIK I EL TAJÍN 1992
QYTETI PARHISPANIK I TEOTIHUACÁN 1987
QYTETI PARHISPANIK I UXMAL 1996
QYTETI PARHISPANIK DHE PARKU KOMBTAR I PALENQUES 1987
HOSPICIO CABAÑAS DE GUADALAJARA 1997
Ishujt dhe zonat e mbrojtura të gjirit të kalifornisë 2005
MISIONET FRANCISKANE T S SIERRA GORDA DE QUERÉTARO 2003
AGAVES PEJSCZIMIN DHE OBJEKTETET E VJETRA INDUSTRIALE TEQUILA 2006
PIKTURAT RUPESTRES T S SIERRA DE SAN FRANCISCO 1993
Manastiret e Shekullit të Parë të 1994 në shpatet e POPOCATEPETL XNUMX
REZERVA E BIOSFERERES MONARCH BUTTERFLY 2008
SANTKUARI I BILEVE T EL EL VIZCAÍNO 1993
SIAN KA'AN 1987
VILLA PROTECTORA DE SAN MIGUEL E MADHE DHE SANKTUARI I JESÚS NAZARENO DE ATOTONILCO 2008
ZONA ARKEOLOGJIKE E PAQUIMÉ (GRANDES CASAS) 1998
ZONA E MONUMENTEVE ARKEOLOGJIKE T X XOCHICALCO 1999
ZONA E MONUMENTEVE HISTORIKE T Q QUERÉTARO 1996
ZONA E MONUMENTEVE HISTORIKE TLACOTALPÁN 1998

Nikaragua
Rrënojat e Leonit të Vjetër 2000

PANAMA
FORTIFIKIMET E GREGUT T KARIBEVE T P PANAMAS: PORTOBELO DHE SAN LORENZO 1980
COIBA PARKU KOMB COTAR DHE ZONA E SAJ E MBROJTJES SE DETARIT 2005
DARIÉN PARKU KOMBÉTAR 1981
REZERVAT E CORDILLERA DE TALAMANCA - LA AMISTAD / PARQUE NACIONAL DE LA AMISTAD 1983, 1990
SITA ARKEOLOGJIKE E PANAMA VIEJO DHE RRETHIT HISTORIKAL T P PANAMAVE 1997, 2003

Paraguaj
MISIONET JEZUIT T OF TREINTS S SHENJT T OF PARANÁ 1993

PERU
QENDRA HISTORIKE E QYTETIT T A AREQUIPA 2000
QENDRA HISTORIKE E LIMA 1988, 1991
QYTETI CUSCO 1983
LINJET DHE GJEOGLIFIKA E NAZCA DHE PAMPAS DE JUMANA 1994
PARKU KOMBTAR HUASCARÁN 1985
MANÚ PARKU KOMBTAR 1987
PARKU KOMBTAR i lumit ABYSSEUS 1990, 1992
SANKTUARI HISTORIK I MACHU PICCHU 1983
SITA ARKEOLOGJIKE E CHAVÍN 1985
ZONA ARKEOLOGJIKE E CHAN CHAN 1986

REPUBLIKA DOMENIKANE
QYTETI kolonial i SANTO DOMINGO 1990

SHENT KITTS DHE NEVIS
BRIMSTONE HILL FORTRESS PARK KOMBILLTAR 1999

ST LUCIA
ZONA E MENAXHIMIT TY PITONAVE 2004

Surinami
QENDRA HISTORIKE E PARAMARIBO 2002
REZERVA NATYRORE QENDRORE SURINAME 2000

Uruguai
Fqinjësia historike e qytetit të kolonisë DEL SACRAMENTO 1995

VENEZUELA
UNIVERSITETI QYTETI I CARACAS 2000
KORI DHE PORTI I SAJ 1993
PARKU KOMBTAR CANAIMA 1994

Më shumë informacion - Çfarë është Trashëgimia Botërore?

Foto - Panoramio

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*