Spa-të më luksoze në Evropë që duhet të dini

amanzoe

Ndërkohë që vala e të nxehtit shkrin hemisferën veriore dhe të gjithë flasim për verat e përgjakshme që na presin për shkak të ndryshimeve klimatike, duhet të mendojmë edhe se ku do t'i kalojmë ato. Në shtëpi, në mal, në plazh?

Çdo vit miliona turistë dalin për të shijuar diellin dhe detin, veçanërisht në rajonet e Detit Mesdhe ku ndodhen resortet më të mira. Mesdheu fsheh vendpushimet më të mira bregdetare, Spa-të më luksoze në Evropë që duhet të dini. Merrni shënjestër!

Amanzoe, në Greqi

Hotel Amanzoe

Ky resort ndodhet mbi një kodër me ullinj, me një pamje e peloponezit vërtetë e bukur. Ajo u projektua nga arkitekti Ed Tuttle për t'u dhënë të pushojnë hapësirave të pasura private dhe paqësore. Resorti e ka këtë vila private me tarraca individuale dhe një shtëpi klubi, një nga më ekskluzivet në kontinent, me katër pishina.

Nga Athina mund të mbërrini me makinë në vetëm dy orë ose me një fluturim 20 minuta. Aty pranë ka edhe shumë objekte arkeologjike dhe siç thamë, nga tarracat, pamjet e detit dhe perëndimit të diellit janë të mrekullueshme. I gjithë resorti ka një stil grek por modern, të bardhë, harmonik me natyrën, me kolona dhe ambiente të brendshme minimaliste.

Hotel Amanzoe

Ki parasysh, është një sajt i madh në shikim të parë, por sapo ta kaloni atë është mjaft i përshtatshëm. Ka 38 dhoma të ftuar, por më shumë se sa dhoma, ato janë pavijone që klasifikohen në katër kategori: ka nga ato me pamje nga Peloponezi ose fshati, me pishina private më të mëdha ose më të vogla. Më i madhi është një kompleks një hektar e gjysmë me gjashtë nivele dhe kapacitet për grupe prej 20 personash.

One & Only Portonovic, në Mal të Zi

Një vendpushim i vetëm

Ky resort luksoz ndodhet në Mal të Zi, në detin Adriatik, në hyrje të gjiri i bokës, një lloj fjordi i Adriatikut, gjithashtu i Trashëgimisë Botërore. Mali i Zi është një vend i bukur, ende mezi i njohur, në kufirin midis Lindjes dhe Perëndimit, dhe për këtë arsye i ndikuar nga shumë kultura.

Vija bregdetare e Malit të Zi është e mrekullueshme, me kështjella dhe manastire që vështrojnë nga malet mbi ujërat blu. Në këtë rast, hoteli One&Only Ndodhet vetëm një orë me makinë nga Aeroporti i Dubrovnikut, në Kroaci, ose Aeroporti Tivat, në Mal të Zi. 

La gjiri i bokës Është një nga vendet me diell në Adriatik gjatë gjithë vitit dhe i gjithë gjiri është aq i bukur sa UNESCO e ka mbrojtur atë që nga viti 1979, me lagunat dhe shpellat e saj, plazhet e saj të largëta dhe qytetet e saj të lashta.

Një vendpushim i vetëm

Arkitekti që qëndron pas resortit luksoz është Jean Michel Gathy, dhe ai dhe ekipi i tij janë frymëzuar nga historia dhe natyra lokale për t'i dhënë formë ndërtesës me çatitë e saj terrakote, pavionet neoklasike, kolonat madhështore dhe fasadat madhështore. Të kujton pak Pallat veneciane të dikurshme. Brendësia është projektuar nga firma Hirsch Bedner Associates, me dru, ngjyrë platini, mure dhe dysheme mermeri…

One&Only ka një total prej 113 dhoma banimi dhe suita. Ajo gjithashtu ofron një çift të vila me dy ose tre dhoma gjumi, të katërt me plazh privat dhe skelë. Ndërtesat kryesore kanë objektet publike, me 11 pishina dhe kopshte të gjera. Kompleksi kryesor i pishinave është i lidhur me një plazh privat dhe ka dy pishina infinity, një për të rritur dhe një për fëmijë.

Një vendpushim i vetëm

Së fundi, hoteli ofron restorante, njëri është Sabia, me kuzhinierin yll Michelin, Giorgio Locatelli. Çmimet? shtrenjtë, me tarifat që janë mbi një mijë euro për natë në sezonin e verës.

Callilo, në Greqi

Thirrni atë

Calilo është një resort luksoz i vendosur në ishullin Ios, Greqi. Duhet thënë se ka shumë vendpushime luksoze greke në listën tonë, dhe djalosh nuk e kuptojmë… Calilo ulet në një zonë të madhe toke të mbrojtur në bregun me rërë të artë. Ios është një ishull në zemër të ciklada dhe shumë afër ishujve më të famshëm të Mykonos dhe Santorini.

Thirrni atë Ajo ka 30 dhoma i largët, i rrethuar nga ullishte, por nëse doni të dilni dhe të argëtoheni pak, mund të shkoni në qytet dhe të përfitoni nga baret dhe restorantet e tij. Ios nuk ka aeroport pra është një ishull që ruan bukurinë e tij. Mysafirët mbërrijnë me traget të shpejtë nga Santorini, 45 minuta larg, nga Mykonos në dy orë, pak më shumë nga Kreta ose nga Athina në një udhëtim prej tre orësh e gjysmë.

Thirrni atë

Për të arritur në hotel duhet të udhëtoni me rrugë gjysmë ore nga porti. Kjo është arsyeja pse vendndodhja e saj është e mrekullueshme, në një gji privat të bukur, nga i cili pasqyrohen ujërat blu të Egjeut. Resorti u krijua nga familja Michalopoulous. Kryefamiljari punon në Wall Street dhe zotëron 30% të resortit që kanë zgjedhur ta dekorojnë si të ishte... përrallë?

Ne mund ta mendojmë këtë dekorimi është disi joreal ose surreal, me mure të lakuar, art kudo, ujëvara, vrima në tavan nëpër të cilat filtrohen rrezet e diellit, lule… Vërtet të veçanta. Sa dhoma ka Calilo? Ofertat 32 suita dhe shumica kanë një pishinë private. Natyrisht, hoteli ofron edhe një pishinë të përbashkët 50 metra, mes resortit dhe plazhit privat, Plazhit të Papas, me rërë të artë dhe ujëra të kristalta, me shkëmbinj dhe një skelë private.

Thirrni atë

Gjithashtu, në një pjesë më të veçuar të plazhit, ka pishina shkëmbore, të gdhendura nga shkëmbinj natyrorë, dy në formë zemre, me një banjo dhe kuzhinë private.

Mandarin Oriental Bodrum në Turqi

Hotel Mandarin Oriental

Ky resort luksoz është në Turqi dhe Është një nga banjat luksoze më ekskluzive në Evropë. Hoteli ofron 133 dhoma të rrethuara nga ullinj dhe me një plazh privat të lagur nga ujërat e detit Egje.

Hoteli ndodhet në gjiri i parajsës dhe ka jo një por dy plazhe private, restorante gustator dhe një banjë luksoze. Ka dhoma dhe vila dhe gjithçka është krijuar për të ofruar një eksperiencë të mrekullueshme pushimi. Kategoria me 6 yje. Gjashtë, jo pesë.

Hotel Mandarin Oriental

resorti është pesë minuta me makinë nga qyteti i Göltürkbükü dhe 20 nga qendra e Bodrumit. Është një kompleks ultra luksozeKjo është arsyeja pse yjet e kategorisë së gjashtë. Ka një dizajn minimalist, delikat dhe elegant. Lobi është hapësira më e mirë në hotel, pjesërisht jashtë, në një tarracë të rrethuar nga uji me pamje nga deti, dhe pjesërisht brenda me një shkallë që tërheq të gjithë sytë.

Hoteli ka dy plazhe, një i qetë dhe një tjetër më i lëvizur, me muzikë. Rëra nuk është nga këtu, është sjellë nga Deti i Zi dhe mbahet nga një varg guralecash midis ujit dhe vetë rërës, por ujërat janë të qeta dhe transparente. Përsa i përket akomodimit, ofron 59 dhoma, 27 suita me dy vila presidenciale dhe 23 apartamente. 

Mandarinë orientale

Pishina është në kodër midis hollit dhe plazhit, ka katër pishina të jashtme, me te gjitha komoditetet e mundshme per te kaluar nje dite te mrekullueshme. Natyrisht, ju mund të bëni shumë aktivitete dhe të shijoni shumë restorante fusion gustator.

Këto janë vetëm disa nga Spa-të më luksoze në Evropë që duhet të dini, sigurisht që ka shumë të tjera. Siç thamë edhe më parë, shumë janë në ishujt grekë, por mund t'i gjeni edhe në Portugali apo Itali. Dhe duhet të jetë e mrekullueshme të qëndrosh në ndonjë prej tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*