Udhëzuesi im për Tokion, çfarë të mos humbasësh

Ikebukuru 1

Me këtë udhëzues tokyo Unë përfundoj postimet e mia rreth një prej vendeve më të mrekullueshme në Azi. Stinët më të mira për të shkuar janë pranvera dhe vjeshta, për shkak të temperaturës dhe ngjyrave të peizazheve, por udhëtimi im i ardhshëm do të jetë vitin e ardhshëm në verë, kështu që më vonë do të tregoj se si ta kaloj verën në Japoni. Ndërkohë për të kënaqur veten me të çfarë mund dhe duhet të bëjmë në Tokio, kryeqyteti.

Ne nuk duhet ta lejojmë qytetin të na frikësojë nga madhësia, zhurma dhe miliona banorë. Ju duhet të ecni ngadalë, të mos hipni në lokomotivën japoneze dhe të lini ditët të kalojnë mes mrekullisë dhe çudisë. Shkruani këto këshilla dhe do të keni një pushim të paharrueshëm në Tokio:

Si të shkoni në Tokio

Trenat në Japoni

Tokyo ka një rrjet mbresëlënës të transportit. Për arsye praktike e përsëris atë për mua opsioni më i mirë është Pass Rail Rail, për sa kohë që planifikoni të vizitoni disa qytete të tjera. Ju lejon të përdorni trena plumbash dhe mesatarisht dy orë ose më shumë që të mund të ecni nëpër Kioto ose Osaka, për shembull, ose të vizitoni Nagoya, Yokohama dhe rrethina të tjera.

Nëse do të kaloni vetëm disa ditë në Tokio, atëherë ka mundësi të tjera të përdorin trenat, metrot dhe autobusët. Për të shkuar rreth qendrës, më të mirët janë trenat JR Este dhe metro. Linja YamanoteMe ngjyrë jeshile, është padyshim çelësi për gjithçka, sepse është një vijë rrethore që lidh shumë nga lagjet më të njohura: Ikebukuro, Akihabara, Shunjuku, Shibuya, Harajuku, Ueno, për shembull.

Stacione treni në Japoni

Atje dy kompani të metrosë, Tokyo Metro dhe Toei Subways. Në total ka nëntë linja që janë veçanërisht të përqendruara në rrethin e brendshëm që formon Linjën e Trenit Yamanote. ¿Ka kalime ditore? Po, por ato priren të jenë më të shtrenjta dhe nuk mbulojnë të gjithë Tokion, kështu që blerja e biletave individuale është opsioni më i mirë. Por nëse mendoni se një ditë do të udhëtoni shumë atëherë mund të blini:

  • Tokio Falas Kipuu- Kushton 1590 jen dhe mund të përdorni të pakufizuar të gjitha linjat dhe trenat e metrosë JR në qendër të Tokios, plus autobusët dhe tramvajet Toei. Nuk është i lirë dhe duhet ta mendoni shumë dhe të bëni llogari se sa do të udhëtoni para se ta blini.
  • Bileta e Tokyo Sybway: ka 24, 48 dhe 72 orë: 800, 1200 dhe 1500 jen. Nuk është e vlefshme për trenat JR dhe shitet në aeroportet Narita dhe Haneda dhe dyqanet Bic Camera duke paraqitur vetëm pasaportë.

Ekziston edhe Tokyo Metro 24 orë (600 jen), e cila ju lejon të përdorni nëntë linja metroje por jo trenat Toei ose JR, 1 ditë kalim Toei (700 jen), për metro, autobusë dhe tramvaj të kompanisë asgjë më shumë, Toe & Tokyo Metro Një ditë pasuri e ekonomisë (100 jen), por i dobishëm vetëm nëse jeni një metër përdorues i rëndë. Dhe së fundmi, Qafa e Tokunai Për 750 jen që ju lejon të përdorni trenat JR.

Kalim hekurudhor Japoneze

Merrni parasysh që leja 7-ditore e JRP kushton 29 jen. Ka edhe dy kartat e transportit që janë të ngarkuara. Eshte Suica dhe Mahnitja. Suica është blerë në stacionet JR (ndërmarrja shtetërore hekurudhore), dhe Pasmo në stacionet që nuk janë. Personalisht, unë kam lëvizur rreth Tokios shumë me Japoninë time Rail Pass. Unë kam marrë disa herë metronë, ndonjëherë nuk ka asnjë tjetër, por kam paguar 300 jen ose pak më pak në çdo drejtim.

Çfarë të shohësh në Tokio

Akihabara

Kjo është lista ime e asaj që po ose po ka për të parë në Tokio. E gjitha varet nga arsyet tuaja për të vizituar qytetin. Nëse ju pëlqen historia, nëse ju pëlqen manga dhe anime ose thjesht nëse kultura aziatike ju magjeps.

Dyqani Mandarake

Nëse ju pëlqen manga dhe anime (Komike dhe animacion japonez) nuk mund të humbasësh Akihabara, Harajuku dhe Muzeun Ghibli. Akihabara Shtë qendra e elektronikës por gjithashtu është e populluar me dyqane që shesin manga dhe anime. Ju gjeni gjithçka! Ka ndërtesa dhe ndërtesa me shumë kate dhe në secilën ka dyqane që duken si një supermarket manga / anime. Ka edhe kafe çupë, kafeteritë me personel të zonjave të reja të veshura si çupa apo personazhe të animuar. Tokyo Anime Center, Don Quijote, Radio Kaikan, Mandarake, Gamers, Gundam Café, janë disa nga dyqanet më të njohura.

Shibuya natën

Nëse ju pëlqen elektronika, keni gjithçka: kamera, celularë, kompjuterë, pajisje, pajisjet më të fundit, të përdorura, çmime të mira, çmime të shtrenjta. Yamanote Line ka një stacion të quajtur Akihabara kështu që është shumë e lehtë për të arritur atje. Në të njëjtën linjë ka disa stacione të rekomanduara, në anën tjetër të rrethit që formon rrugën e trenit: Shibuya, Shinjuku, Ikebukuru.

Shibuya Ka atë kryqin popullor dhe të mbushur me njerëz që shihni në YouTube. Ju mund ta vlerësoni atë nga Starbucks në një nga qoshet. Në anën tjetër është stacioni Yamanote Shibuya dhe i mirënjohuri statujë hachiko, qeni i vogël besnik. Shtë një lagje për adoleshentë të rinj, kështu që gumëzhinë nga njerëzit. Ka dyqane, bare dhe restorante kudo. Ju keni Uniqlo, H&M, Forever 21 dhe ndërtesën portreti Shibuya 109 për pazar.

Shibuya

Gjithashtu disa metra larg janë Hotelet e Dashurisë ose hotelet për të bërë seks, kështu që është e zakonshme të shohësh çifte që vijnë e shkojnë si ditën ashtu edhe natën. Dhe duhet ta vizitoni këtë zonë në ato dy kohë të ditës, pa dyshim. Unë qëndrova 500 metra larg stacionit dhe ishte shumë mirë. Gjithashtu, natën nuk është e zhurmshme, aq më mirë e pamundur! Një destinacion tjetër është Shinjuku, destinacioni më i mirë për të shijuar jetën e natës në Tokio. 

Pachinko

Asshtë po aq e njohur sa Shibuya por për mua është shumë më mirë. Rrokaqiejt, njerëzit, restorantet, baret kudo. Ketu eshte Rrethi i kuq më i madhi në vend dhe kjo tregon. Kabukicho është vendi i festës, makinave paçinko, hoteleve dhe diskotekave. Guxoni të futeni në një ashensor ose zbritni një shkallë për të zbuluar se festa në Tokio zhvillohet gjithashtu në dhomën e pasme, larg syve.

Pamje e ndërtesës Metropolitane

Dhe gjatë ditës duhet të vizitoni zonën e rrokaqiellit ku është ndërtesa e Qeverisë Metropolitane me këndvështrimin e saj të hyrjes falas. Vetëm për këtë vlen të shkohet gjatë ditës, por pamjet e mira janë falas dhe kjo është e rëndësishme për turistin. Harajuku Isshtë një destinacion tjetër i mundshëm, nëse ju pëlqen rroba shumë të rralla ose jeni në fillim të të 20-ave. Shtë midis stacioneve Shibuya dhe Shinjuku dhe Takeshita Dori është zemra e saj.

Dy orë ishin të mjaftueshme për të parë shumë rroba ekstravagante, shumë njerëz me kostum dhe hani një krep të shijshëm. Nëse ju pëlqen Hello Kitty ekziston Kiddy Land, në Rrugën Omotesando, dhe nëse punoni në televizion mund të jeni të interesuar të vizitoni studiot e NHK, televizionit shtetëror. Një ditë me diell është Parku YoyogiNjë tjetër vend i rekomanduar, veçanërisht nëse është e Diel sepse mbushet me ata djem të veshur si Elvis Presley që kërcejnë dhe janë shumë qesharakë.

Tokio Skytree 2

Ka dy kulla në Tokio që duhet të vizitoni: Kulla e Tokios dhe Tokyo Sky Pema. E para është kulla klasike portokalli e lartë 333 metra me dy vëzhgues. Nuk është aq i lartë sa i dyti, por është më klasiku. Kushton 1600 jen për të shkuar në të dy vëzhguesit. Tokio Skytreështë më e mira, një mrekulli. Unë ju këshilloj të shkoni pasdite, sepse pamjet ndërsa dielli perëndon janë më të mirat. Isshtë 634 metra e lartë dhe është ndërtesa më e lartë në vend, ka dy vëzhgues dhe është me dizajn të trillimeve shkencore.

Tokio Skytree

Për të arritur atje duhet të shkoni Asakusa me metro dhe ecje. Nëse jo me autobus. Asakusa dhe tempulli i saj gjithashtu ia vlen të vizitohen. Kulla kushton 2060 jen për observatorin e parë dhe nëse doni të shkoni më lart, shkoni për të! Ju paguani një shtesë prej 1030 jen. Për të arritur në kullë duhet të kaloni lumin Sumida dhe nga atje mund të merrni anijet që ju çojnë Odaiba, pjesa më e re e Tokios, u rikuperua nga deti.

Lundrim në Odaiba

Personalisht nuk është shumë interesante, por ia vlen për dy gjëra: udhëtimi me anije është simpatik (qoftë në të zakonshmen ose në Himiko të çuditshme), Madhësia e jetës gundam e cila është e mrekullueshme.

Gundam

Ju bëni kthimin në monorail dhe është një përvojë tjetër e re që ju jep peisazhe të reja të Tokios gjithmonë të mrekullueshme. Për mua këto janë vendet që nuk mund të humbasësh. Sigurisht Tokio ka shumë muze dhe galeri arti dhe nuk i kam emëruar, por Tokio është një qytet për të ecur, jetuar, ndjerë dhe mendoj se mënyra më e mirë është të jesh gjithmonë në rrugë.

Parku Ueno

Së fundmi, ka disa aktivitete ose vende që lidhen me sezonin e vitit ( Parku Ueno Greatshtë e mrekullueshme në pranverë, për shembull), kështu që do të varet edhe kur shkoni se çfarë do të bëni. Nga të gjitha ato që kam thënë, turnet më të shtrenjta janë ato të Odaiba dhe ngjitja në Tokyo Skytree, pjesa tjetër varet nga ajo që dëshironi të shpenzoni.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*