Udhëtim Krishtlindjesh në Lapland

Krishtlindjet në Lapland

territorin e Laponia është në Evropën Veriore dhe ndahet midis Rusisë, Finlandës, Suedisë dhe Norvegjisë. Rreth kësaj kohe ka filluar të jetë pak më popullor sepse ka nga ata që thonë se Babadimri i lë këto anë me sajën e tij dhe dhuratat e tij.

Asgjë nuk mungon për festat më të njohura të krishtera, pavarësisht nëse je apo jo i krishterë, në fakt, le të shohim sot se si mund të bëhet dhe nga çfarë përbëhet një festë. Udhëtim Krishtlindjesh në Lapland.

Laponia

Laponia

Siç thamë, është një territor i Evropës Veriore që është e ndarë në disa vende, dhe pikërisht këto vende kanë lënë gjurmët e tyre të pushtimit dhe shfrytëzimit me kalimin e kohës. Secili vend ka qytetet e tij në Lapland, por kur flasim për Krishtlindjet më duket se destinacioni që më vjen në mendje është Rovaniemi, qyteti i Krishtlindjeve nga përsosmëria, në Finlandë.

Vetëm për të shtuar më shumë informacion rreth Laplandës, duhet thënë se ata flasin a gjuhë i njohur si sami. Përkundrazi, ka disa gjuhë Sami dhe më e folura ka rreth 30 folës, ndërsa të tjerat nuk arrijnë njëqind. Ata rezultojnë, duke folur etimologjikisht, se kanë të njëjtën origjinë si hungareze, estoneze dhe finlandeze. Dhe megjithëse ata janë përpjekur shumë t'i konvertojnë ata në krishterim që nga shekulli i XNUMX-të, ata ende ata janë animistë.

Krishtlindjet në Lapland

Fshati Santa Claus

Si janë Krishtlindjet në Lapland finlandeze? Ajo zhvillohet në qytetin e Rovaniemi dhe eshte pranë Rrethit Arktikmes maleve dhe lumenjve. Është e konsideruar dera e laponisë dhe është vendi i Santa Claus ose Baba Krishtlindjeve.

Rovaniemi duhej të rindërtohej pas Luftës së Dytë Botërore sepse gjermanët e dogjën plotësisht kur u tërhoqën. Kryesisht ishte prej druri, kështu që u dogj plotësisht. Kështu, pas konfliktit, ajo u rindërtua sipas planeve të arkitektit Alvar Aalto, një tendencë moderniste finlandeze, në formën e një renë.

Pra, data e re e themelimit të qytetit është viti 1960.

Rovaniemi

Ndërsa bota priret të mbyllet me të ftohtin dhe dimrin e ardhshëm do të jetë ftohtë pa gaz, këtu në Rovaniemi njerëzit jetojnë: patinazh në akull, peshkim në akull, udhëtim me sajë me qen, safari në natyrë, vëzhgim i shpendëve të kafshëve të egra dhe shumë më tepër. Klasat e kolegjit nuk ndalen, kështu që ka njerëz kudo.

Dhe janë vetëm Krishtlindje, kështu që gjithçka merr një ton të paharrueshëm Krishtlindjesh. Në fakt, është koha më e mirë për të planifikuar një Udhëtim Krishtlindjesh në Lapland y vizitoni fshatin Santa Claus, rezidenca zyrtare e mikut tonë të dhuratave. Çfarë na ofron ky fat? park tematik i Krishtlindjeve cila është afër aeroportit?

Fshati i Santa Claus

Së pari, është Santa Claus/Papa ​​Noel kështu mund ta takoni personalisht. Kjo është falas, edhe pse nëse doni të bëni një foto për të përjetësuar momentin duhet të paguani. mund të jetë gjithashtu takoni renë dhe bëni shëtitje me sajë hedhur prej tyre. Nuk ka nevojë për rezervim, kështu që është shumë i përshtatshëm.

Por otro lado në malin Porovaara ka një fermë renë që ofron lloje të tjera safari më e plotë, ju mund të shkoni edhe të shihni Dritat e famshme Veriore me ta. Mali ndodhet rreth 20 kilometra në jug nga qendra e Rovaniemit dhe është një vend shumë i bukur.

Llogaritni se një aventurë me sajë prej një ore mund të jetë rreth 70 euro, një safari prej tre orësh 146 euro dhe Safari me dritat e veriut, po ashtu tre ore po ashtu 146 euro.

shëtitje me sajë me Santa Claus

Dhe akoma më e veçantë, Konsiderohet mjaft përvojë të kalosh Rrethin Arktik pra mbahet në një mbledhje jo më shumë se 30 minuta për 35 euro. Në qytetin e Rovaniemit Linja e Rrethit Arktik kalon fshatin Santa Claus, e vendosur nga ana tjetër rreth tetë kilometra nga qendra e qytetit. Është e shënuar mirë, kështu që vizitorët kalojnë vijën e shënuar dhe marrin një certifikatë të veçantë.

Kalimi i Rrethit Arktik

Nëse ju pëlqejnë përvojat e kafshëve, llama, alpaka, renë e kështu me radhë, edhe ju mundeni vizitoni fermën e kukudhëve për të bërë ecën dhe ecën. Kjo faqe është pikërisht përballë Parque de los Huskies dhe është e hapur çdo ditë nga ora 11 deri në 5 pasdite. Ju mund t'i blini biletat paraprakisht në internet ose t'i blini ato në vend. Gjithçka është rreth 30, 40 apo 50 euro. E njëjta gjë nëse ju pëlqejnë qentë tipikë të borës, huskitë e dashur.

fermë husky

Mund të shkoni t'i takoni dhe t'i prekni, mund të bëni foto ose mund të hipni në një sajë. Në tërësi Parku Husky Ka 106 qen dhe në ditët e dimrit, kur është shumë ftohtë, ata ecin vetëm 500 metra.

Nga ana tjetër, Fshati i Santa Claus ofron gjithashtu një park bore për të ngarë motoçikleta 4×4, burime të nxehta Dhe në çështjet e Krishtlindjeve, shumë më tepër. Si cfare? Ti duhet vizitoni Postën e Santa Claus, kafenetë dhe restorantet çfarë është në fshat dhe Akademia e Elfit. Nuk ka të barabartë sepse këtu është ajo që mësohet vepra artizanale dhe disa magji të lashta.

Kukudhët e librave lexojnë dhe organizojnë libra të të gjitha madhësive, kukudhët e lodrave studiojnë se si të bëjnë lodra, kukudhët e saunës mësojnë sekretet e saunave rituale dhe Kukudhët e Babagjyshit më në fund bëjnë gjithçka gati për natën e Krishtlindjes.

akademia e kukudhëve

Ata janë të gjithë miqësorë dhe të gjithë janë argëtues. Ideja është të jesh me ta, të shohësh se si ata jetojnë dhe të marrin pjesë në jetën e përditshme të një kukudhi të Krishtlindjeve në akademi, ndërsa përgatitjet e Krishtlindjeve zhvillohen në Rrethin Arktik. sapo u diplomua nxënësit marrin një notë që simbolizon mençurinë e mësuar dhe sigurisht diplomën në përputhje me rrethanat.

Së fundi, duhet thënë se mund të shqetësohet për pasojat mjedisore që gjeneron kaq shumë turizëm, por... Fshati i Santa Claus përpiqet të bëjë një zhvillimi i qëndrueshëm dhe luftojnë ndryshimet klimatike. Duke qenë se fshati bashkëpunues përbën 50% të turizmit brenda dhe përreth Rrethit Arktik, ai e merr çështjen shumë seriozisht.

Harta e fshatit Santa Claus

 

Pothuajse të gjitha akomodimet në fshat janë ndërtuar midis 2010 dhe 2020 kështu emetimet e karbonit janë të ulëta. Ka gota speciale dhe kaldajat përdorin atë që quhet energjia elektrike e gjelbër. Ngrohja e kabinave të reja, për shembull, ngrohet me energjia gjeotermale dhe më i vjetri me sisteme të tjera që përpiqen të minimizojnë çdo dëmtim.

Për të përfunduar me artikullin tonë në Udhëtim Krishtlindjesh në Lapland Unë ju lë disa këshilla:

  • Organizoni mirë udhëtimin. Është një destinacion shumë popullor dhe duhet të organizoni gjithçka paraprakisht. Çmimet në dhjetor janë të larta, nëse mundeni, nëntori është më i mirë. Bora e madhe fillon në dhjetor dhe pamjet janë më të mira, por varet nga ju.
  • Shikoni buxhetin tuaj. Nëse nuk mund të përballoni dhjetorin ose nëntorin, Janari dhe shkurti janë gjithashtu opsione të mira. Nëse ju pëlqen të organizoni, bëjeni vetë në vend të një agjencie sepse do të kurseni shumë para.
  • Vendosni mirë sa kohë do të qëndroni. Unë nuk mendoj se do të ktheheni, kështu që mendoni të bëni gjithçka dhe të kaloni një kohë vërtet të mirë. Gozhdë pesë netë më duken të mjaftueshme, mes kostos dhe përfitimit. Më pak se katër netë nuk ia vlen, do të rezultojë se keni bërë gjithçka shumë shpejt.
  • Vendosni mirë se ku do të qëndroni. Natyrisht qyteti kryesor në Lapland të Finlandës, Destinacioni më popullor është Rovaniemi, por destinacione të tjera të rekomanduara i saj Salla, Pyhä, Levi, Inari dhe Saariselka. Dy të fundit janë më në veri dhe ju mbërrini duke përdorur aeroportin Ivalo. Levi është në veriperëndim dhe arrihet përmes aeroportit Kittilä, Pyhä dhe Salla arrihen nga Rovaniemi. Dhe një perlë e vërtetë është Ranua, një qytet i vogël vërtetë finlandez me 4 mijë banorë dhe vetëm një orë nga aeroporti i Rovaniemit.
  • Mos kurseni në pallto. Temperaturat mund të bien në minus 50ºC dhe janë gjithmonë rreth minus 20ºC, kështu që është shumë ftohtë.
  • Zgjidhni aktivitetet tuaja të preferuara të Krishtlindjeve: vizitoni Santa Claus, shkoni në një sauna, hipni në një sajë...
Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*