Vendet e Amerikës Qendrore

Amerika është një kontinent shumë i madh që shkon nga një skaj në tjetrin të globit. Ka shumë vende, por pa dyshim që shumë janë të përqendruara në pjesën qendrore, atë që ne e dimë si Amerikën Qendrore.

Amerika Qendrore është pikërisht midis Amerikës së Veriut dhe Amerikës së Jugut dhe ajo është e rrethuar nga Oqeani Paqësor dhe Deti Karaibe. Sot do të shohim se cilat vende janë në Amerikën Qendrore dhe do të zbulojmë se edhe pse të vogla, të gjitha ato ofrojnë mrekulli turistike.

Amerikën Qendrore

Në kohën e mbërritjes së evropianëve kjo pjesë e Amerikës tashmë ishte shume e populluar, i sigurt më shumë se ekstremet jugore dhe veriore të kontinentit. Shumë kultura ishin zhvilluar me kalimin e kohës, nga ato ditë të largëta kur hapësira njerëzore erdhi në Amerikë duke kaluar ngushticën e Beringut. Nga të gjitha qytetërimet me siguri më i shquar ka qenë Maya, dhe ndikimi më i gjerë dhe i përhershëm.

Gjeopolitikisht Amerika Qendrore është e ndarë në shtatë vende: Belize, Guatemala, Nikaragua, El Salvador, Kosta Rika, Honduras dhe Panama. Zona ishte nën ndikimin spanjoll derisa filluan proceset e pavarësisë në 1821. Deri në vitin 1823 Provincat e Bashkuara të Amerikës Qendrore ekzistuan. Historia politike e zonës është e komplikuar dhe karakterizohet nga a lëvizja e vazhdueshme e kufijve.

Duke folur gjeografikisht, Amerika Qendrore shtrihet nga Isthmus i Tehuantepec në Isthmus të Panamasë. Përveç shtatë vendeve që e përbëjnë atë, ekzistojnë pesë shtete meksikane. Kështu, ekziston një pjesë kontinentale dhe një pjesë izolare. Ka shumë male, me një profil të pjerrët, që bashkohen me malet e jugut dhe veriut, dhe gjithashtu kanë shumë vullkaneDisa janë larg, por ata në bregdetin e Paqësorit janë kryesisht aktivë.

Po në lidhje me klimën në këtë pjesë të botës? Eshte klime tropikale kështu që lëkundjet midis ditës dhe natës nuk bien në sy. Por këto nxehtësi e kanë pajisur atë me një florë të egër dhe shumë të pasur, me pak nga jugu dhe pak nga veriu. Pothuajse të gjitha vendet e Amerikës Qendrore janë biodiversitet, por ndoshta disa janë më specifike se të tjerët në specie të caktuara.

Për shembull, pyjet e Hondurasit janë të bukura dhe e njëjta gjë është shkëmbi i saj koral, i stërmadh; ujërat e Nikaragua-s janë të bollshme në speciet detare dhe El Salvador ose Guatemala kanë zogj të hollë. Për fat të mirë zona ka shumë zona të mbrojtura.

Turizmi në Amerikën Qendrore

Edhe pse e gjithë zona ka një bukuri të madhe natyrore ka vende që përqendrohen më shumë në turizëm Çfarë të tjerët. Për shembull, Kosta Rika, Panama dhe Guatemala janë në krye të vizitave. Kosta Rika merr pjesën më të madhe të turistëve, por Panama është ai që fiton më shumë para nga vizitat e tyre. Në përgjithësi, vizitorët vijnë nga Shtetet e Bashkuara, Kanada, Spanjë dhe vende të tjera evropiane. Vizitat e njerëzve nga Amerika e Jugut nuk janë shumë.

Çfarë thesare turistike A po na presin në këto shtatë vende që përbëjnë Amerikën Qendrore? Në Panama ylli është Kanali i Panamasë, si një punë inxhinierike dhe një vend për të blerë pa taksa. Por ai gjithashtu ka një biodiversitet të madh dhe është e mundur të udhëtosh shumë mirë midis të dy brigjeve. Arkipelagu Gojët e demit Beautifulshtë e bukur, e njëjta është ajo e San Blas, i famshëm për plazhet e tij të bardha. Ka edhe delfinë dhe për turizmin malor, Boquete është destinacioni më i mirë.

Në anën e Paqësorit atje shikimi i balenave, midis korrikut dhe tetorit. Coiba Parku Kombëtar dhe Mbrojtja Detare është një rezervë e madhe dhe e bollshme. Ekziston edhe Zapatilla Caynë kuadër të Parku Kombëtar Detar Isla Bastimentos.

Kostarikë është i ngushtë dhe ka nderin të jetë vendi me më shumë biodiversitet për kilometër katror në planet. Malet janë me bollëk dhe ka bukuri si ajo Monteverde Pyll i reve, Kanalet e Torturego, Ishulli i Breshkave me plazhet e saj të ujërave bruz, Parku Kombëtar Chirripó, ai Parku Kombëtar Ishulli Cocos dhe për më shumë plazhe të bardha Parku Kombëtar Manuel Antonio.

Për shëtitje midis vullkaneve dhe fumaroleve, Parku Kombëtar Rincon de la Vieja ose ai i Vullkanit Tenorio.

Dhe sigurisht, Parku Kombëtar Corcovado. Nikaragua është në qendër të istmusit dhe ka vullkane dhe shumë jetë tropikale. Të njohësh të kaluarën koloniale është Qyteti i León, një vend i Trashëgimisë Botërore o Granada, për plazhet dhe detet bruz Ishulli i misrit, për kafe dhe historinë e saj matagalpa, për të lundruar midis ishujve Arkipelagu Solentiname, për vullkanet Parku Kombëtar i Vullkanit Masaya, Vullkani Cerro Negro ose Vullkani Cosigüina.

Honduras Isshtë drejt qendrës veriore të Amerikës Qendrore dhe kryeqyteti i saj është Tegugigalpa. Ka shumë male dhe lugina, lumenj të fuqishëm dhe kështu, një larmi të madhe të florës dhe faunës. Çelësat e saj janë nga një botë tjetër, Kallot e ndyra dhe gumë e saj koral, ose Ishujt e Gjirit Roatan ato janë një sharm. Ju gjithashtu mund të bëni Rruga Copan me rrënoja maja ose zhytje në Útila. Ju shikoni të kaluarën koloniale në Trujillo, Tegucigalpa, Santa Rosa de Copán, San Pedro de Zapaca ose San Pedro de Sula.

El Salvador është një vend i vogël, por shumë i populluar. Është Toka e Vullkaneve Supershtë super kulturore dhe një vend i mirë për të parë dëshminë e vazos së epokës koloniale. Për shembull, në Santa Ana ekziston një katedrale e stilit gotik, në La Joya de Cerén ju shihni gjurmën e Majave dhe në Panchimalco shihni kolonializëm. Për të shijuar peisazhet ka Parkun Kombëtar Cerro Verde, Parku Kombëtar i Vullkaneve, Liqeni Suchitlán, Liqeni Coatepeque ...

Nëse ju pëlqejnë rrënojat dhe arkeologjia mund të shtoni Zona Arkeologjike e San Andres, Shtëpia e Bardhë dhe Tazumal. La Rruga e Luleve Alsoshtë gjithashtu diçka e bukur, një itinerar që përshkon vargmalin Apaneca-Ilamatepeq. Dhe çfarë ka në Guatemala? Epo, shumë histori, maja dhe koloniale pasi është një tokë që ka marrë ndikime shumë të ndryshme.

Antigua Guatemala Shtë një Trashëgimi Kulturore e Njerëzimit, e bukur atje ku e shikon. Chichicastenango, me tregun e tij të madh dhe shumëngjyrësh, ia vlen të vizitohet, i njëjti është Castillo de San Felipe, i ndërtuar nga Spanjollët, por nëse ju pëlqen kultura e Majave, atëherë ekziston Parku Arkeologjik Uaxactún, Iximche, Kaminal Juyú, Parku Arkeologjik Quiriguá, Parku Kombëtar Tikal, me më shumë se pesë mijë ndërtesa, Yaxhá dhe Petén, me piramidat dhe tempujt e saj ...

Së fundi, Belice, një vend i vogël, i cili nuk arrin gjysmë milioni banorë, i vendosur në brigjet e Karaibeve. E vogel por super biodiversitet, si në det ashtu edhe në tokë. Përpara brigjeve të saj ndodhen tre nga katër shkëmbinj nënujorë koralesh më e rëndësishme në hemisferën perëndimore. Nëse të gjitha vendet e tjera të Amerikës Qendrore kanë Spanjishten si gjuhë zyrtare këtu në Belize  Flitet anglisht meqenëse ishte një koloni britanike.

Belize gjithashtu ka rrënoja arkeologjike: Altun Ha, shumë afër qytetit të Belize, Zona Arkeologjike e Karakolit, Vendi Arkeologjik Lamanai, në mes të xhunglës ose Faqja Xunantunich, në brigjet e lumit Mopán. Për plazhin, diellin dhe detin bruz është South Water Caye, gumë penguese Belice, e famshme Vrima blu, për zhytje, Shpella San Herman ose Rezerva Detare Gladden Spit dhe Silks Cays, me peshkaqenët e tyre të bukur balenë.

Siç mund ta shihni, për adhuruesit e arkeologjisë dhe natyrës, Amerika Qendrore ka shumë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*