Zakonet Chiclayo

Chiclayo

E vendosur brenda departamentit të Lambayeque mund të gjejmë qytetin Chiclayo, një zonë e bukur bregdetare në pjesën veriore të kombit peruan, duke u kërkuar dhe dëshiruar për plazhet e tij të bukura me mot të mirë për pjesën më të madhe të vitit. E mira për Chiclayo është se përveçse ka këtë mjedis të mrekullueshëm bregdetar, ai ka edhe tradita shumë të veçanta që e bëjnë atë një hapësirë ​​të paharrueshme brenda udhëtimeve tona.

Përveç kësaj, të kujtojmë se nuk është as më shumë e as më pak se "Kryeqyteti i Miqësisë", një emër i marrë nga mirësia e banorëve të saj.

Shumica e zakoneve të Chiclayo janë të lidhura me historinë dhe fenë e tij, Kështu, kishat dhe sheshet e saj që kanë qenë në fuqi që nga shekulli i XNUMX-të janë bërë shumë të rëndësishme për banorët e saj. Kështu, Katedralja e Chiclayo spikat si vendi për të kërkuar dhe vlerësuar pak histori të dy shekujve të fundit të qytetit.

Në rast të kërkimit të llojeve të tjera të zakoneve, shumë më të lidhura me artistike, le të shohim praninë e kuajve dhe chalanes paso, këta të fundit janë kalorësit që e bëjnë kalin paso të tregojë ecjen e tij të bukur.

Në Chiclayo, lufta me karin është gjithashtu shumë e popullarizuar., konsiderohet si një metodë argëtimi që ekziston për një kohë të gjatë. Gastronomia e zonës mund të quhet gjithashtu një pjesë e rëndësishme e hijeshisë së saj tradicionale.

Pas kësaj hyrjeje, nëse po mendoni të udhëtoni në Chiclayo për ndonjë nga pushimet tuaja ose thjesht jeni të interesuar për vendin, lexoni për ta njohur pak më mirë.

Chiclayo Malet Chiclayo

Chiclayo është qyteti i katërt më i madh në Peru, është kryeqyteti i rajonit Lambayeque që ndodhet në fushën bregdetare të Perusë veriore. Në vitin 2007 popullsia ishte 524.442 banorë, por që po rritet çdo vit. Ata kanë një klimë me diell dhe shumë të ngrohtë, me një fllad të këndshëm oqean të freskët që përfshin të gjithë gjeografinë që përfshin male të mëdha dhe plazhe të gjera me valë spektakolare. Shtë një vend i civilizimeve të lashta legjendare dhe një shoqërie e pasur koloniale që pasqyrohet në ndërtesat e saj madhështore tradicionale. Qyteti i Chiclayo është i njohur për arkitekturën e tij të bukur koloniale, specialitete të shkëlqyera të detit, ilaçe natyrore dhe është gjithashtu i njohur mirë për vendet e tij mbresëlënëse arkeologjike dhe rrënojat që janë me interes të madh turistik.

Njohja dhe respekti për historinë e tyre

Rrugët Chiclayo

Chiclayo u themelua në 1560 si një qytet rural në Indi nga një prift spanjoll. Deri në shekullin e 600-të ishte një qytet i vogël krahasuar me qytetin afër Lambayeque. Që atëherë, qyteti i Chiclayo është rritur shumë për t'u bërë një metropol i shkëlqyer modern. Rajoni Lambayeque i Perusë, në të cilin ndodhet Chiclayo në bregdet, i dha lindjen kulturës së madhe Mochica nga XNUMX pas Krishtit

Legjenda thotë se perëndia Naylamp po lundronte së bashku me një rrethim të madh mijëra vjet më parë për të themeluar perandorinë e tij. Disa civilizime antike panë strategjinë e kontrollit të rajonit, sepse është një vend i rëndësishëm në Peru. Ekziston një qendër tregtare në veri të Perusë ku shkojnë të gjithë sepse është shumë e rëndësishme.

Në Chiclayo, si në pjesën tjetër të Perusë, banorët e saj kanë njohje dhe respekt të madh për historinë e tyre. Kjo është e dukshme në festimet e zakonshme kulturore në të gjithë vendin. Në Chiclayo, për shembull, festohet "Java e Identitetit Muchik", është një festival vjetor ku festohet gjatë një jave. Kjo javë përfshin ngjarje të ndryshme si një konkurs bukurie për titullin Miss Lambayeque; prezantime në shkolla për punën e nxënësve, ekspozita fotografike të rajonit, etj. Çmimet që u jepen prezantimeve më të mira të shkollës dhe gjithashtu për fotot më të mira. Datat vendosen nga delegacionet lokale.

Festa dhe festime

Festimet në Chiclayo

Ka festime popullore në qytetin e Perusë dhe në rajonin Chiclayo ato nuk bëjnë përjashtim. Disa ngjarje të rëndësishme për të marrë pjesë nëse doni të udhëtoni në Chiclayo janë si më poshtë:

Pelegrinët dhe Kryqi i Kalponit

Isshtë një festival i Santísima Cruz de Chalpón në shkurt: (konsiderohet vera në hemisferën jugore), i festuar në qytetin Chiclayo, është gjithmonë një kënaqësi për publikun.

Kryqi i Shenjtë i Pelegrinazhit Motupe

Ajo mbahet çdo vit në fillim të gushtit në qytetet afër Chalpón dhe Motupe. Ngjarja përmban një pelegrinazh emocional (Santísima Cruz de Motupe) për nder të shenjtit mbrojtës të qytetit dhe që nga ajo kohë ai është bërë festa më e rëndësishme fetare në rajonin Lambayeque.

Festa zhvillohet për një periudhë disa ditore. Më 2 gusht, famullitari dhe një grup pasuesish besnikë fillojnë pelegrinazhin në Cerro de Chalpón, i cili është rreth 10 km larg. Diten tjeter, pelegrinët ngjiten në kodër deri në shpellën që strehon kryqin e shenjtë dhe sapo të mbërrijnë ata festojnë meshën. Pastaj ata do të mbajnë kryqin lart në kodër dhe pak nga pak ata do të kthehen në kishën në Motupe, duke arritur në 4 gusht përmes fshatrave të vegjël të El Salitral, El Zapote dhe Guayaquil. Undshtë padyshim një traditë dhe një zakon që shumë banorë e ndiejnë dhe që ata e kryejnë me përkushtim.

Poster Chiclayo

Dita kryesore e festivalit është 5 gushti, ku ata bëjnë kështjella fishekzjarresh në sheshin kryesor dhe bendet luajnë muzikë deri në agim. Pelegrinazhi ofron një mundësi të shkëlqyeshme për të dëshmuar përzierjen e zakoneve indigjene dhe të krishtera të përfshira në ceremonitë fetare lokale.

Pa dyshim Chiclayo është një vend që nuk mund ta humbni nëse do të vizitoni Perunë. Ju do të doni traditat e saj, njerëzit e saj, gastronominë e saj, peisazhet e saj të bukura, gjithçka që ka për ju të zbuloni në vende për t'u vizituar dhe arkeologjinë ... nuk mund ta humbisni! Sigurisht, mos harroni kamerën sepse do të doni të përjetësoni secilin nga momentet që mund të jetoni në këtë qytet të mrekullueshëm.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   Yuri castro dijo

    Bashkangjitni fotot e sakta, e para korrespondon me Katedralen e Trujillo dhe jo Chiclayo. Në të njëjtën mënyrë, i katërti nuk korrespondon me një rrugë Chiclayo.
    Kontrolloni mirë fotot tuaja para se t’i vendosni në mënyrë që të mos ngatërroni lexuesin