Algarve, një shëtitje nëpër plazhet e saj më të mira

Plazhet Algarve

Deri tani duhet të jemi duke menduar për destinacionin e pushimeve tona të rradhës, pasi Pashkët janë afër cepit. Meqenëse në këtë lloj largimesh të vogla nuk duam të shkojmë shumë larg, ne mund të zgjedhim të vizitojmë vendin fqinj, duke zbuluar bregdetin e Portugalisë, dhe posaçërisht një nga zonat e saj më turistike dhe të bukura, Algarve.

Portugeze Algarve ka deri në 240 kilometra vijë bregdetare, me plazhe spektakolare dhe shumë të larmishme. Nga plazhi plot shërbime dhe njerëz në sezonin e lartë deri në cepat më të izoluar dhe shumë më të qetë. Sidoqoftë, duhet të kihet parasysh se edhe pse disa dekada më parë ky vend ishte i virgjër për turizmin, sot është një destinacion shumë i zakonshëm. Kjo është arsyeja pse ne do t'ju tregojmë se cilat janë plazhet që nuk duhet të humbni.

Zonjusha Ana

Plazhet Algarve

Kjo është një nga plazhet më të njohura në zonën e Lagos, dhe është mjaft e gjerë, në një zonë ku plazhet janë të kufizuara për shkak të pranisë së shkëmbinjve. Kjo është një nga veçoritë e saj më të mëdha, dhe kjo është se zona me rërë është e vendosur midis formacioneve të bukura shkëmbore që i japin asaj një pamje unike.

Plazhet Algarve

Duhet të zbresësh disa shkallë, dhe e vërteta është se pavarësisht kësaj, në sezonin e lartë është shumë e mbushur me njerëz. Në të ka të gjitha llojet e shërbimeve, nga bare plazhi në hamak, megjithëse po rrethuar nga shkëmbinjtë atmosfera që merret është e qetë dhe shumë e natyrshme. Përveç kësaj, ujërat janë të qetë, diçka që shumë plazheve portugeze u mungon pasi janë të hapura në det, dhe ju mund të zhyteni dhe të zhyteni në det.

Ponta da Piedade

Plazhet Algarve

Afër kësaj Plazhi Dona Ana, në rajonin e Lagos, është ky plazh spektakolar. Epo, më shumë se një plazh, është një zonë e formacioneve shkëmbore që krijojnë harqe të arta prej guri në det. Gjëja interesante për këtë vend është të zbresësh shkallët e shkëmbit në një port të vogël ku merren me qira anije. Kështu ju mund të shihni formacionet shkëmbore nga shumë afër, duke mahnitur me këtë fenomen të natyrës të krijuar nga gërryerja e ujit dhe erës. Thuhet se edhe disa forma të tilla si një tortë ditëlindjeje mund të zbulohen.

Plazhi Beliche

Plazhet Algarve

Kjo e madhe plazhi është ngjitur me Sagres, pranë Cabo de San Vicente. Ajo arrihet nga shkallët që zbresin në shkëmb, nga parkingu. Ka dy limane, njëri prej tyre është i arritshëm vetëm në baticë, dhe që natyrisht është më i qetë, por duhet të kontrolloni baticën në mënyrë që të mos ngecni në anën tjetër të shkëmbit. Bar plazhi është në limanin kryesor. Këtu është thelbësore të qëndroni deri në perëndim të diellit, një nga më spektakolarët që mund të shihet.

Olhos de Agua

Plazhet Algarve

Ky plazh është ndodhet në lindje të Albufeira, dhe është në një fshat të vjetër peshkimi që jeton aktualisht nga turizmi. Ky plazh e merr këtë emër për shkak të burimeve të ujit të ëmbël që lindin në plazh dhe në ujë, dhe që mund të vlerësohen më mirë në baticë. Meqenëse është një plazh shumë turistik, ai gjithashtu ka të gjitha shërbimet, dhe një shëtitore në këmbët e plazhit, ku ka nga restorante në kafene dhe bare.

Plazhi Marinha

Plazhet Algarve

Ky është një tjetër nga ato plazhet spektakolarë në Algarve, të cilat Udhëzuesi Michelin i ka klasifikuar si një nga më të bukurat në Evropë, dhe nuk është për më pak. Isshtë një tjetër nga ato plazhet në këtë zonë ku ka disa formacione shkëmbore qesharake dhe origjinale me harqe. Në sezonin e lartë është plot me turistë që dëshirojnë të vizitojnë një nga plazhet më të famshme, kështu që është më mirë të shkoni në kohë të tjera si maji ose qershori, kur mund të shijoni plotësisht natyrën e egër të plazhit, shkëmbinjtë dhe ujërat bruz transparent.

Praia do Barril

Plazhet Algarve

kjo plazhi i bukur ndodhet në Tavira, një qytet i bukur me shumë histori, ku mund të shijojmë qytetin e tij të vjetër. Për më tepër, në këtë plazh e kaluara e saj si një fshat peshkimi kushtuar peshkimit të tonit është shumë e pranishme. Një nga gjërat që tërheq më shumë vëmendje kur mbërrin në plazh është varreza e madhe e spirancave të mëdha të vendosura në zonën e dunave, e cila gjeneron shumë pyetje tek turistët. Ata janë lënë si dëshmitarë të së kaluarës kushtuar peshkimit në atë plazh dhe i japin asaj një farë hijeshie fshatare dhe detare. Nga ana tjetër, shtëpitë e vjetra të peshkatarëve të vegjël tani janë rinovuar për të vendosur restorante dhe dyqane, për shkak të lulëzimit të turizmit. Në përgjithësi, ky plazh është shumë i gjerë dhe shquhet për rërën e tij të hollë, të pastër dhe ujërat e pastër.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*