Belmond Royal Scotsman, treni luksoz i Skocisë

 

Treni Skocez Mbretëror Belmond

Skoci Shtë një nga destinacionet më të rekomanduara në Mbretërinë e Bashkuar. Ka peisazhe të pabesueshme dhe megjithëse është e mundur që të kemi më shumë ditë shi sesa dëshirojmë, nuk ka asnjë mënyrë të mos shijojmë një udhëtim nëpër tokat Skoceze.

Trenat luksozë janë shndërruar në hotele me pesë yje. Të vogla, me rrugë jo shumë të gjera, me disa përjashtime, ato shoqërohen gjithmonë me traditën, historinë dhe trashëgiminë. Ka trena luksoze në të pesë kontinentet. Disa përshkojnë shumë vende, të tjerët thjesht kujdesen të ofrojnë një shëtitje të këndshme brenda gjeografisë së tyre. Isshtë rasti i Belmond Royal Scotsman, treni luksoz i Skocisë.

Trena luksoze

Dhoma e ngrënies Belmond Royal Scotsman

Siç thashë, trenat luksoze Ata janë në pesë kontinentet dhe ata ofrojnë, secili prej tyre, një përvojë të mrekullueshme qoftë brenda të njëjtit vend, midis dy ose tre vendeve fqinje ose duke kaluar një pjesë të një kontinenti. Nuk ishte gjithmonë e rehatshme ose e këndshme për të udhëtuar me tren, por në mes të shekullit të XNUMX-të dikujt i shkoi në mendje t'u jepte ngushëllim vagonëve dhe të prezantonte fjetje vagonësh. Ky ishte fillimi i të gjithave.

Ka shumë operatorë ndërkombëtarë, kompani që administrojnë trena të ndryshëm në vende të ndryshme, dhe megjithëse ka trena me të vërtetë të famshëm, të tjerët nuk janë aq të famshëm dhe duhet të jenë. Në Spanjë ka Al Andalús ose El Expreso de la Robla, në Indi Maharajas Express dhe Karrocën e Artë, në Australi ka The Ghan, në Afrikën e Jugut hekurudhën Rovos dhe lista mund të vazhdojë për disa emra të tjerë.

Në rastin e Skocisë, kompania është Belmond Ltd. dhe ofron ky tren luksoz skocez për vetëm 36 pasagjerë dhe i kushtohet shëtitjes nëpër peisazhet më të mira të Skocisë.

Tren luksoz Royal Scotsman

Darka në trenin Belmond

Treni duhen vetëm 36 persona kështu që është një përvojë që ne mund ta përcaktojmë si private. Kanë Kabina dyshe, dyshe dhe suite të vetme, të gjitha me banjo private. Ka dy makina ngrënieje dhe një e bukur makina vëzhguese me galeri te hapur.

Treni ka nëntë karroca dhe operon në rrugë të ndryshme marrja e pasagjerëve në turne me tema që përfshijnë kurse jeshile golfi, rezidenca historike dhe kopshte dhe bodrume uiski, pija tradicionale skoceze. Por në thelb është një udhëtim që lidh Edinburgun me Malësinë, duke kaluar livadhe, male të mbushura me pyje të gjelbërta dhe liqene të jashtëzakonshme.

Turne Mbretërore Skoceze Belmond

Një udhëtim tipik niset nga Edinburgh Waverley Station dhe mund të zgjasë dy, tre ose katër netë. Ekziston një turne në malësi 2-natëshe, një turne perëndimor 4-natë dhe një turne klasik në malësi XNUMX-natëshe. Udhëtimet janë gjithmonë midis prillit dhe tetorit, stina më e mirë për të kaluar këtë territor dhe për të qenë në gjendje ta admirojmë atë me gjithë shkëlqimin e pranverës dhe verës. E mira është që këto turne që prezantohen ndryshe mund të kombinohen dhe bëni turneun më të gjatë, midis pesë dhe shtatë netëve, për shembull (është Grand Tour i famshëm).

Sikur të ishte hotel gjithpërfshirëse tarifën e trenit Belmond Royal Scotman përfshin të gjitha vaktet në bord, të gjitha pijet alkoolike dhe joalkoolike, ekskursione, turne Udhëhiqeni në një fabrikë pijesh alkoolike për uiski, gjueti pëllumbash, vizita në një shtëpi tradicionale skoceze dhe një mulli klasik leshi Highland. Sapo të blini biletën, aventura fillon.

Udhëtoni në Belmond Royal Scotman

Turne trenash në Belmond

Ka tre turne kështu që pyetja është, cilën duhet të zgjedh? Rruga më skenike është ajo e Turne në Malësinë Perëndimore Pra, nëse doni peisazhe të lë pa frymë, ky është turneu juaj. Nëse doni diçka më të shkurtër mund ta zgjidhni Turne në Malësi Dy netë ndërsa ky udhëtim të çon nga Edinburgu në Perth përmes Inverness dhe është shumë bukur. Ai nuk është as i egër, as i largët dhe as të lë pa frymë, por është i bukur dhe kalon përmes Qafës spektakolare Druimuachdar në 452 metra lartësi, pika më e lartë në të gjithë rrjetin hekurudhor britanik, dhe gjithashtu përmes Findhorn Viaduct, në jug të Inverness.

Piper Skocez

Katër netët e Klasike e Malësisë Ai gjithashtu merr shumë duartrokitje sepse merr rrugën piktoreske dhe shkon më tej: kalon përmes Inverness drejt Kyle të Lochalsh, në ujin e Ishullit Skye. Më e bukur e pamundur. Biletat për këtë tren luksoz në Skoci mund të jenë për të blerë në internet. Pasi t’i keni, shkoni në stacionin Edinburg, katër orë me tren nga Londra, në Stacionin Waverley. Nuk është një dhomë e klasit të parë të pritjes me çaj dhe kafe dhe kur treni është tashmë në platformë gati për të hipur një njeri në një pled dhe duke luajtur gajde ju jep njoftim. Bëhet fjalë për Major daulle.

Banesa e Belmond Royal Scotsman

Një kabinë klasike (Pullman 60), ka dy shtretër, ka pak me një shtrat të vetëm, dhe të gjitha komoditetet e vendosura në një mënyrë praktike dhe kompakte: banjo, dush, tavolinë, dollap, tryezë, llamba, mbajtëse rrobash dhe komoditete të tilla si sapun, shampo, peshqirë, bathrobe dhe pantofla. Ju flini shumë mirë pasi treni është parkuar në platforma të qeta ose në një korsi të veçantë dhe më pas nuk ka lëvizje.

Treni luksoz i Skocisë ka dy makina ngrënieje. Njëra quhet Raven dhe ka një tryezë të gjatë, qendrore me 16 vende dhe një tjetër quhet Fitorja dhe është më tradicionale, me disa tavolina që ofrojnë 20 vende. Kjo makinë ngrënie daton nga viti 1945 dhe është më e vjetra në tren. Ushqimi gatuhet në bord dhe është i cilësisë më të lartë. Kuzhina do të jetë e vogël, por pjatat janë madhështore. Dhe po, darka është zyrtare kështu që ju duhet të vishni rroba të zgjuara, pa çanta shpine. Ju lutem.

Darkë e mirë në trenin Belmond

Treni ofron disa ekskursione dhe ato varen nga cili turne ka zgjedhur njëri. Ju mund të shkoni në gjueti pëllumbash dhe më pas të pini çaj në një rezidencë skoceze, për shembull, ose të vizitoni një fabrikë pijesh alkoolike dhe të ktheheni me një shishe uiski nën krahun tuaj. Udhëtimet janë të gjitha të mira dhe të veçanta, luksoze, por e vërteta është se vetëm rrugët e trenave janë të mjaftueshme për të thënë se është një udhëtim i frikshëm: male, liqene, lugina, lumenj, ura, viadukte, zona të betejave historike, fshat skocez, urat (Ura Tay shumë e gjatë, për shembull), me pak fjalë, një gamë e tërë skenarësh.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*