Benin

Imazhi | Pixabay

Pavarësisht se ka një të kaluar të trazuar, sot Benini është një shembull i stabilitetit në kontinent dhe përfaqëson historinë e një vendi afrikan të bërë vetë me një fund të lumtur. Nëse Benini është mbresëlënës për diçka, është për natyrën e tij të bollshme të përfaqësuar në Parkun Kombëtar Pendejari dhe në një bregdet plot me palma që i bën dashuruesit e detit dhe plazhit të dashurohen.

Sidoqoftë, ajo gjithashtu bën përshtypje për shtëpitë e saj të stilit, për trashëgiminë e saj afro-braziliane të Ouidah dhe Porto Novo, si dhe për kulturën e saj magjepsëse Somba. Benini është një aventurë për të jetuar. A do të jetë ky destinacioni juaj i radhës?

Kur të shkosh në Benin?

Koha më e mirë për të vizituar Benin është nga nëntori në shkurt kur koha është e thatë dhe e ngrohtë, ideale për të parë faunën e vendit. Koha më e nxehtë e vitit është nga marsi deri në maj, pasi erërat e harmattanit tërhiqen kur qielli është i pastër dhe ka shira të izoluar në jug. Muajt ​​qershor-tetor zakonisht janë sinonim i rreshjeve të shiut, të cilat bien nga mesi i korrikut deri në shtator në jug.

Si të shkoni në Benin?

Nuk ka fluturime të drejtpërdrejta midis kryeqytetit të Beninit (Cotonou) dhe Spanjës, kështu që për të shkuar në këtë vend ju duhet të paktën një ndalesë. Fluturimet për në Benin nisen nga Parisi, Brukseli, Stambolli ose Kazablanka.

A më duhet një vizë për të hyrë në Benin?

Në fakt, por marrja e tij është shumë e thjeshtë dhe e shpejtë, pasi ajo ka një sistem të shkathët të kërkesave në internet në faqen e saj zyrtare. Pasi dokumenti të jetë plotësuar dhe paguar, ai lëshohet brenda një periudhe prej afërsisht 48 orësh me një periudhë vlefshmërie që fillon nga momenti i lëshimit të vizës.

E vetmja gjë e nevojshme është të kesh një pasaportë të vlefshme për më shumë se 6 muaj nga hyrja e planifikuar në Benin dhe të zgjedhësh nëse është për 30 apo 90 ditë.

A ka vaksina të detyrueshme për të hyrë në Benin?

Për të udhëtuar në Benin, vaksina e etheve të verdha është e detyrueshme. Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme të mbani certifikatën ndërkombëtare të vaksinimit atje ku kjo vaksinë shfaqet në valixhen tuaj. Lidhur me vaksinat e rekomanduara, trajtimi i etheve tifoide dhe malaries, tetanozit, meningjitit dhe hepatitit A dhe B.

Çfarë të shohësh në Benin?

Parku Kombëtar Pendjari

I vendosur mes peizazhit madhështor të Maleve të thyer Atakora dhe savanës, Parku Kombëtar i Pendjari është një nga rezervatet më të mira natyrore në Afrikën Perëndimore, me një mori kafshësh të egra si luanët, cheetahs, babunët, hipopotamët, leopardët dhe elefantët, ndër speciet e tjera. Koha më e mirë për të parë këtë park 2750 km2 është në fund të sezonit të thatë, kur ata mblidhen në vrimat e ujitjes.

Ganvié

E njohur si 'Venecia Afrikane', 30.000 njerëz të grupit etnik Tofinu jetojnë në këtë qytet të mrekullueshëm të shtëpive të këmbëzave në kasolle bambu në liqenin Nokoué. Ata u vendosën brenda liqenit për t'i shpëtuar mbretërisë së Abomey, i cili i shiti ata si skllevër për evropianët. Tofinu e dinte frikën e armiqve të tyre nga uji dhe se ata kurrë nuk do të arrinin liqenin për t'i kapur. Sot ky qytet lundrues i quajtur Ganvié vazhdon të ekzistojë dhe mund të eksplorohet duke përdorur një anije.

Isshtë një vend thelbësor për t'u vizituar gjatë një udhëtimi në Benin sepse Ganvié është një pjesë e historisë dhe pjesë e kulturës dhe mënyrës së jetës së Tofinu.

Imazhi | Agjencia e Udhëtimeve Benin

Liqeni Ahémé

E vendosur në jugperëndim të Beninit, është një vend ku koha duket se qëndron ende. Brigjet e tij pjellore janë një vend i bukur për të kaluar disa ditë, veçanërisht në qytetin më të rëndësishëm: Possotomé.

Këtu mund të bëni ekskursione të ndryshme për të njohur mjedisin përreth, për të bërë një udhëtim me kanoe në liqen, për të notuar ose për të mësuar teknikat tradicionale të peshkimit. Pritja mikpritëse e vendasve është një dhuratë sepse ata i lejojnë udhëtarët t'i vëzhgojnë ata duke punuar në zanatet e tyre ose të bashkohen me një shëtitje të gjatë që do t'i kënaqë adhuruesit e natyrës ndërsa përshkruhen bimët endemike dhe pronat e tyre.

Shtegu i Skllevërve Ouidah

Vlerësohet se më shumë se dy milion njerëz të kapur nga mbretëria e Dahomey u shitën si skllevër për tregtarët për t'u transferuar në Amerikë. Në brigjet e Beninit, Ouidah, sheshi i ankandit ekziston akoma dhe ju mund të shihni një shteg që mbulon etapat e ndryshme të atyre që u privua nga liria për t'u shitur dhe transportuar në galeonat e destinuara për në Amerikë. Një kujtim i trishtuar i asaj që u ndodhi atyre njerëzve shekuj më parë.

Abomey Palace

Abomey ishte kryeqyteti i mbretërisë antike të Dahomey, mbretërit e të cilit përfituan nga shitja e skllevërve që morën nga fshatrat përreth. Pallatet e saj mbretërore datojnë nga shekujt XNUMX dhe XNUMX dhe konsiderohen si një vend i Trashëgimisë Botërore. Disa prej tyre si Ghezo ose Glelé mund të vizitohen dhe tregojnë fuqinë që kjo dinasti kishte në Benin.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*