Cala Sa Tortuga në Lloret de Mar

Cala Sa Tortuga në Lloret de Mar

Në zonën e Lloret de Mar ka shumë plazhe të njohura, plot me njerëz dhe shërbime. Turistët pëlqejnë të kenë të gjitha shërbimet në dorë, por ndonjëherë është gjithashtu mirë të jesh në gjendje të zbulosh kënde të veçanta, plazhe të izoluara në vende të tilla turistike dhe nganjëherë të mbushura me njerëz. Kjo është arsyeja pse ne duam t'ju tregojmë për këtë plazh të vogël, i cili shpesh ka kaluar pa u vënë re.

Ky liman i vogël thirri Cala Sa Tortuga Shtë një vend me qasje të vështirë, veçanërisht sepse në një stuhi që ndodhi në 2006, një pjesë e madhe e shtegut dhe shkallët poshtë u shkatërruan. Në ditët e sotme është disi e vështirë dhe duhet të jesh në gjendje të mirë, por ata që jetojnë afër zakonisht shkojnë në të sepse është një nga ato pak hapësira ku ka ende qetësi dhe paqe, si në një ishull të shkretë në mes të Lloret de Mars

Ky liman është një orë në këmbë nga plazhi i Lloret, përgjatë Camino de Ronda. Ju kaloni Cala Frares dhe Cala Trons dhe arrini këtë liman. Itsshtë kaq shumë eskondida, dhe shtegu mund të mos shihet qartë, prandaj mund të duhet të pyesni vendasit që të mos humbni.

Ju duhet të bëni një shteg përmes bimësisë, dhe pastaj të shkoni poshtë a shteg mjaft i vështirë, ku ishin shkallët dhe se u prish. Duhet të jeni të kujdesshëm dhe në formë të mirë, dhe duhet të përmbaheni nga bartja e të gjitha llojeve të materialeve për të zbritur në plazh. Shtë më mirë të shkoni me një çantë shpine me një peshqir dhe diçka për të ngrënë.

Tashmë poshtë, është një liman shumë i vogël, i 15 metros e gjatë, por për shkak të sa e vështirë është arritja e saj, pothuajse askush nuk ndërmerr veprim. Përveç kësaj, ajo ka guralecë dhe është e rrethuar nga mure shkëmbore dhe bimësi. Nëse doni një ditë izolimi, është vendi ideal.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*