Çfarë të shohësh në Gijón

Gijón

Gijón është një nga qytetet në Spanjën veriore që viziton më shumë. Dhe nuk është për më pak, sepse është një qytet me një trashëgimi të bukur historike, me peisazhe natyrore aty pranë dhe që gjithashtu na ofron një gastronomi e shijshme për ta provuar. Ky qytet gjithashtu ofron shumë kohë të lirë dhe gjithashtu plazhe aty pranë nëse e vizitojmë në sezonin e verës, kështu që ai ka të gjitha llojet e argëtimit.

Le të shohim se cilat janë kryesore duke vizituar pikat në qytetin e Gijón, në rast se bëni një ikje të merituar. Nëse udhëtoni në këtë qytet, duhet të shihni disa vende emblematike si lagjja Cimadevilla dhe të provoni gastronominë e saj të famshme.

Shëtisni nëpër lagjen Cimadevilla

Cimadevilla Gijón

Një nga vendet më emblematike në qytetin Gijón është padyshim rrethi i vjetër i peshkimit i quajtur Cimadevilla, i cili ishte vendi ku u krijua vendbanimi i parë Romak në zonë. Kjo lagje është e vendosur në kodrën e Santa Catalina. Kur u krijua porti tregtar, kjo baltë u mbush me detarë, prandaj është lagje me personalitetin më të madh në qytet. Ky është një nga ato vendet ku duhet ta lehtësojmë, duke shijuar rrjetin e rrugëve dhe sa piktoreske eshte. Përveç kësaj, ka disa gjëra interesante në këtë lagje, të tilla si ndërtesa e Tregut të Vjetër të Peshkut, e cila aktualisht është një ndërtesë administrative por ende admirohet për fasadën e saj të bukur. Kisha e San Pedro Apóstol mund të shihet nga shëtitorja, duke krijuar një pamje të bukur, megjithëse është një kishë e shekullit të XNUMX-të, pasi që kisha e mëparshme u shkatërrua në një zjarr. Pranë kësaj kishe mund të shohim banjot romake të Campo Valdés, një nga disa gjurmët e mbetura të pranisë romake në këtë pjesë të qytetit. Në këtë lagje mund të shihni edhe Palacio de Revillagigedo të shekullit të XNUMX-të dhe Statujën e Don Pelayo në Plaza del Marqués.

Shikoni Eulogjinë e Horizontit

Lavdërim

El skulptori Chillida Ai është shumë i famshëm për veprat e tij dhe disa prej tyre mund të shihen jashtë. Në këtë rast ne po shikojmë një skulpturë të kthyer nga deti dhe me përmasa dhjetë metra të larta. Isshtë një skulpturë që u vendos në vitet '90 dhe që sot është tashmë një simbol i qytetit, i vendosur në kodrën Santa Catalina.

Shëtisni përgjatë plazhit San Lorenzo

Plazhi i San Lorenzo

Ky plazh ndodhet në lindje të lagjes Cimadevilla, kështu që ne mund të shohim një gjë pas tjetrës. Plazhi është një nga atraksionet kryesore për të vizituar këtë qytet në verë, sepse mund të shijojmë edhe pak diell. Por gjatë dimrit është gjithashtu një atraksion tjetër, pasi mund të ecni përgjatë tij dhe përgjatë shëtitores. Përveç kësaj, në Gijón ka plazhe të tjera, atë të Poniente dhe Arbeyal.

Ecni rreth portit

Zona e portit është shumë piktoreske dhe është bërë një tjetër e preferuar për turistët. Shtë një zonë ku mund të gjejmë ato letra madhështore që kemi parë në kaq shumë raste. Thonjtë shkronja të mëdha të kuqe që formojnë fjalën Gijón, ku të gjithë bëjnë fotografi pasi rezultati përfundimtar është i shkëlqyeshëm. Një suvenir ideal i qytetit me portin në sfond.

Gëzoni në periferi të Gijón

Punës

Jo vetëm në qendër të qytetit gjejmë vende për të vizituar. Nëse do të shkojmë në Xhixhon mund të shfrytëzojmë rastin për të parë disa vende në rrethinë. La Laboral de Gijón është një nga ato vende. Kjo është ndërtesa më e lartë prej guri në Spanjë dhe u konceptua si një punë që kërkonte të ishte një qytet më vete por nuk u përfundua përfundimisht. Për shembull, kisha e tij është e paplotë, megjithëse e gjithë ende ia vlen të vizitohet. Në të gjejmë gjithashtu kupolën më të madhe eliptike në botë, kështu që është e qartë se ishte një projekt i shkëlqyeshëm. Kjo ndërtesë vite më parë u ndërtua me tulla dhe filloi të përkeqësohej, por sot po përdoret, pasi ka disa kurse dhe ka zyra.

Gastronomi në Gijón

Fabada

Një nga gjërat që mund të shijohet në këtë qytet është gastronomia, e cila është shumë e famshme. Sideri është pije ekselencë, por ata gjithashtu kanë pjata që duhet t'i provoni, Si mund të jetë fabada e njohur?, e cila në dimër është një pjatë që është gjithashtu shumë e shijshme. Chopa a la musht është një tjetër nga pjatat e saj yll, një peshk tipik që gatuhet me musht dhe zakonisht shoqërohet me patate të pjekura. Një tjetër nga pjatat që janë vërtet të pëlqyera është zierja Gijonese që ndërthur peshkun dhe prodhimet e detit.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*