Chiang Mai, trëndafili i Tajlandës veriore

Chiang Mai, kryeqyteti verior i Tajlandës, është një largim nga nxitimi i Barngkok. Njihet si La Rosa del Norte për bukurinë e jashtëzakonshme të peisazheve që e rrethojnë si dhe për aktivitetin e saj të pasur kulturor.

Këtu ndodhen më shumë se 300 tempuj budistë, Parku Kombëtar Doi Inthanon, mali i shenjtë i Doi Suthep dhe parku i famshëm elefant Parku i Natyrës.

Nëse po konsideroni idenë për të bërë një udhëtim në Tajlandë në këtë 2017 të re, ne ju sugjerojmë Chiang Mai si destinacionin tuaj.

Vendndodhja Chiang Mai

Ndodhet në Tajlandën veriore, rreth 80 kilometra nga qyteti i Chiang Mai, i cili nga ana tjetër ndodhet 700 kilometra nga Bangkok.

Ajo u themelua në 1296 nga Mbreti Mengrau i cili urdhëroi ndërtimin e një hendek dhe një mur rreth qytetit për të mbrojtur veten nga ndërhyrjet e Birmanisë. Ky mur ekziston ende sot dhe përcakton qytetin e vjetër të Chiang Mai ku do të gjeni shumë gjëra për të bërë.

Eksplorimi i qendrës së qytetit Chiang Mai

Siç e theksova më herët, qyteti i vjetër i Chiang Mai është i rrethuar nga mure dhe një hendek për t'u mbrojtur nga Birmania. Qendra është një vend plot jetë dhe lëvizje, i përsosur për të kaluar një pjesë të ditës dhe për t'u njohur me Chiang Mai në këmbë ose me biçikletë.

Gjatë turneut me siguri do të shihni shumë tempuj budistë sepse në këtë vend ka më shumë se treqind. Sidoqoftë, më e bukura dhe e famshmja është ndoshta Wat Phra Singh e ndërtuar në 1345.

Aq shumë rrugë turistike ju hapin oreksin, prandaj ju rekomandojmë të shkoni në një nga restorantet e rrugës në Chiang Mai për të shijuar një tajlandë të shijshme, të provoni mish të pjekur në skarë dhe të pini një gotë freskuese gojëmjaltë me fruta.

Njohja e tregjeve lokale

Chiang Mai ka shumë tregje për t'u humbur, kështu që blerësit do të jenë në të për të. Nëse është koha të kërkoni një suvenir për të marrë me vete nga udhëtimi juaj në Tajlandë, ne ju këshillojmë që të merrni një pjesë të artizanatit.

Një nga më turistiket është Rruga e së Dielës në këmbë (Rruga Thanon Ratchadomnoen) e cila hapet të Dielën nga ora 16 e pasdites. deri ne mesnate. Një treg tjetër shumë interesant për t’u vizituar është Tregu Warorot, i vendosur në cep të rrugës Thanon Chiang Mai me Thanon Witchayanon.

Mësoni kulturën Thai në Chiang Mai

Për të pasuruar përvojat e jetuara gjatë udhëtimit tuaj në Tajlandë, ju këshillojmë të merrni një kurs në lidhje me kulturën Thai nëse keni kohë. Në Chiang Mai ka shkolla të shumë llojeve: gatim, gjuhë, masazhe ... Përveç kësaj, qyteti dhe rrethinat e tij janë të njohur për turizmin shpirtëror, kështu që ju gjithashtu mund të studioni disa Budizëm.

Duke vizituar Parkun Kombëtar Doi Inthanon

Përafërsisht 65 kilometra nga Chiang Mai ndodhet Parku Kombëtar i mrekullueshëm Doi Inthanon që strehon malin më të lartë në Tajlandë me 2565 metrat e tij që është pjesë e Himalajeve. Hyrja kushton rreth 300 Baht për të huajt dhe 50 për vendasit.

Ky Park Kombëtar Thai ka marrë emrin nga Inthanon, princi i shtatë në pushtet i Chiang Mai, mbetjet e tij mortore prehen pranë majës.

Midis maleve të tij të gjelbërta, Parku Kombëtar Doi Inthanon fsheh ujëvara të bukura të tilla si ato të Wachirathan ose Sirithan, shtigje të rrethuara nga bimësi të harlisura dhe fusha tipike orizi si dhe faltore të bukura King dhe Queen që u ndërtuan në 1987 dhe 1992 për të festuar Monarkët. 60 vjetori i lindjes. Të vendosura në zemër të Doi Inthanon, ata janë shumë të vizituar dhe fotografuar pasi janë të rrethuar nga kopshte të bukura, ujëvara dhe pellgje dhe kanë pamje spektakolare.

gjithashtu, Në Parkun Kombëtar Doi Inthanon mund të gjejmë gjithashtu dy komunitete që jetojnë brenda tij: Karen dhe Hmong. Të dy fiset jetojnë në shtëpi të thjeshta dhe i janë kushtuar bujqësisë dhe zanateve. Në fakt, Hmong organizojnë çdo ditë një treg tradicional për të shitur prodhimet e tyre vizitorëve me kostumet e tyre shumëngjyrëshe tradicionale.

Mënyra më e mirë për të vizituar Parkun Kombëtar Doi Inthanon është duke punësuar një turne me çdo agjenci në Chiang Mai. Çmimi është zakonisht rreth 900 banja për person edhe pse mund të ndryshojë në varësi të agjencisë. Këto lloj turnesh përfshijnë një vizitë në park, tarifat e hyrjes dhe ushqimin. Sidoqoftë, mund të vizitohet edhe vetë, me një tarifë hyrëse prej 300 baht për të huajt plus 40 baht nëse doni të vizitoni mbylljen e faltoreve. Çmimi i ushqimit dhe transportit është i veçantë.

Parku natyror elefant

Shtë një nga vendet e shenjta më të popullarizuara në Tajlandë. Isshtë e njohur për të qenë një kamp kushtuar kujdesit për elefantët (megjithëse ata gjithashtu mirëpresin qen dhe mace të shpëtuar nga rrugët, si dhe buall) të pajisur me të gjitha komoditetet në mënyrë që ata të mund të shërohen.

Parku i Natyrës Elefant ka lindur për këtë qëllim në vitin 1990 dhe që atëherë ka marrë çmime të shumta për punën e tij. Cfare ka me shume, Ata kanë vendosur të jenë jo vetëm një strehë për kafshët e abuzuara, por edhe një qendër për rritjen e ndërgjegjësimit për problemet e tjera të tilla si shpyllëzimi i pyjeve ose ruajtjen e kulturave lokale, duke favorizuar punësimin dhe konsumimin e produkteve vendore.

Për ata që duan të njohin Parkun e Natyrës së Elefantëve, ata duhet ta dinë se ata mund ta bëjnë atë përmes modaliteteve të ndryshme, kryesisht vizitorë ose vullnetarë, dhe secili prej tyre ka karakteristikat e veta.

Ka vizita për orë të tëra, për një ditë, për disa ditë ose për një javë dhe secila prej tyre ka një çmim të ndryshëm. Ndër aktivitetet që mund të kryhen janë të shohësh elefantët që lahen, t'i ushqejnë ata, të bëjnë një shëtitje nëpër rezervat, të takojnë komunitetet lokale ose të mësojnë për natyrën dhe bujqësinë, ndër të tjera.

Turneu në malin Doi Suthep nga Chiang Mai

Parku Kombëtar Doi Suthep-Pui përbëhet nga dy male të quajtura Doi Suthep dhe Doi Pui. Në të parin është një tempull i bukur i quajtur Wat Phrathat Doi Suthep, i cili është i dukshëm nga Chiang Mai.

Thuhet se është ndërtuar rreth vitit 1393 gjatë mbretërisë së Lanna dhe legjenda thotë se vendi ku u ndërtua u zgjodh nga një elefant banke që mbante një relike të Budës.

Koha më e mirë për të njohur këtë vend është në perëndim të diellit, e cila është kur ka më pak turistë dhe ju mund të shijoni ekskursionin në heshtje. Përveç kësaj, tempulli është i ndriçuar në mënyrë të përsosur gjë që e bën atë edhe më të bukur nëse është e mundur. Për ekskursion ju mund të zgjidhni një turne ose ta bëni vetë. Hyrja kushton 30 banja.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*