Faedo nga Ciñera

Faedo nga Ciñera

El Faedo de Ciñera është emri që i është dhënë një pylli të bukur ahu ndodhet në komunitetin e León, midis qyteteve Villar del Puerto dhe Ciñera de Gordón. Ky pyll përfshihet në zonën e mbrojtur të Rezervatit të Biosferës Alto Bernesga. Disa vjet më parë Ministria e Mjedisit i dha çmimin për pyllin më të ruajtur në Spanjë, i cili na jep një ide për pasurinë dhe bukurinë natyrore.

Një të vogël largim në vende simpatike të tilla si Faedo de Ciñera Ajo na mëson se udhëtimet nuk duhet të përqendrohen vetëm në zbulimin e qyteteve të mëdha ose destinacione të njohura, por edhe kërkimin midis destinacioneve të vogla. Ky pyll na ofron një largim të bukur në fundjavë me një rrugë hiking në një zonë natyrore.

Këshilla për të parë Faedo de Ciñera

Faedo nga Ciñera

Kjo zonë e pylli ka shtigje shëtitjeje se ato nuk janë shumë të gjera dhe as nuk përfshijnë shumë vështirësi. Kjo është arsyeja pse ju me të vërtetë nuk keni nevojë të bëni shumë përgatitje. Sido që të jetë, kur shkojmë në disa rrugë është gjithmonë e këshillueshme që të mbajmë një çantë shpine me pak ushqim dhe ujë, veçanërisht nëse shkojmë me fëmijë. Për më tepër, ne mund të mbajmë një qese për të shmangur lënien e ndonjë sendi ose mbeturinash në zonë. Shtë e rëndësishme të vishni rroba të përshtatshme për shëtitje. Duhet të mbahet mend se edhe nëse shkojmë me mot të mirë në zona të harlisura të pyjeve me lagështi si këto, mund të ftohet pak. Pra, është gjithmonë mirë të sjellësh diçka të ngrohtë për çdo rast. Këpucët e rehatshme me kapje të mirë janë thelbësore, sepse këto pyje me zonat e tyre të lagështa mund të kenë vende që kanë qasje më të keqe ose ku mund të rrëshqasësh. Gjithmonë duke respektuar mjedisin dhe duke marrë parasysh motin dhe orët e dritës, ne do të duhet të përgatitemi vetëm për të shijuar një përvojë unike. Nëse sjellim ushqimin mund të kemi edhe një piknik të këndshëm në zonë me tavolina afër pyllit.

Rrugë shëtitjeje

Nëse ajo që dëshironi është të bëni rrugën hiking përmes Faedo de Ciñera, ju keni disa alternativa. Këto rrugë fillojnë në qytetin e Ciñera de Gordón, një qytet që është rreth XNUMX kilometra nga León. Nga këtu rrugët mund të jenë të vogla, prej disa kilometrash ose më të mëdha, prej deri në 11 kilometra, në varësi të asaj që duam të bëjmë. Rruga e gjatë është ajo e përdorur nga minatorët e Villar del Puerto për të hyrë në minierat e Ciñera. Në fillim, lehtë mund të arrini një zonë me tavolina dhe stola që është një zonë pikniku ku mund të ndaleni për të ngrënë. Ju kaloni nëpër këtë zonë gjatë kthimit, kështu që ka shumë që rezervojnë ushqim për kur të përfundojë rruga.

Nëse vazhdojmë me itinerarin, vazhdojmë përmes një livadhi dhe kur kalojmë një urë dhe disa zona me ujë arrijmë në pyllin e ahut, i cili është një nga zonat më të bukura. Rruga më e vogël përfundon këtu, edhe pse nëse na pëlqen mund të vazhdojmë të eksplorojmë zonën sepse rruga vazhdon. Gjithashtu, më vonë do të jemi në gjendje të shohim gjëra të tjera interesante në pyll. Një prej tyre është Arroyo del Villar që përshkon pyllin dhe mbush gjithçka me tingullin e ujit e cila është magjike. Duhet të keni kujdes me zonat e lagura për të shmangur aksidentet. Ekziston edhe një zonë më pak e arritshme dhe shkëmbore ku duhet të keni kujdes por kjo pjesë e pyllit është shumë e bukur dhe ia vlen të bëni të gjithë rrugën. Nga ana tjetër, ne gjithashtu mund të shohim ahun më të vjetër në pyll që gjithashtu konsiderohet si një nga më të vjetrit në të gjithë Spanjën. Kjo ahu është quajtur Fagus dhe besohet të jetë rreth 500 vjeç.

Kur të vizitoni Faedo de Ciñera

Faedo nga Ciñera

Ky pyll ahu na siguron një peizazh të ndryshueshëm gjatë gjithë vitit. Edhe pse vera është një kohë e shkëlqyer për shkak të motit të mirë që do të na lejojë të kemi një piknik, ka raste të tjera kur mund të jetë edhe interesante. Autumnshtë vjeshtë koha kur kjo pylli i ahut duhet të veshë fytyrën e tij më të mirë  dhe kur ka më shumë vizitorë për të zbuluar bukurinë natyrore të këtij vendi. Ngjyrat që mund të shihen në këto pemë në vjeshtë e bëjnë zonën të duket si një vend përrallë, një vend krejtësisht magjik që gjithashtu na ofron një kohë të mirë për të bërë shtigje shëtitjeje. Bettershtë më mirë të shmangni vizitat në dimër sepse mund të bjerë shi dhe të ketë më shumë lagështi dhe të jetë më pak i arritshëm, përveç të ftohtit. Kjo është arsyeja pse kohët më të mira janë pranvera, kur pyjet janë me gjithë shkëlqimin e tyre, ose vjeshta, kur ato kanë ngjyra shumë të veçanta.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*