Vizitoni Dampier, bregdeti i paprishur i Australisë

dampier-australia-cabo-leveque

Nëse ka një bregdet pak të njohur, por të bukur atje ku është, është pa dyshim Dampier, bregdeti i virgjër i Australisë. E pashë atë një ditë në një dokumentar dhe u dashurova me të ... Ajo është një nga ato vendet që i shihni në fotografi në një revistë dhe vraponi me shpejtësi për të shkruar emrin e saj në atë fletore që titullohet "Udhëtime të Premtuara" "

Unë nuk dija absolutisht asgjë për këtë bregdet dhe duke studiuar unë jo vetëm që kam parë imazhe të mrekullueshme, të cilat nuk do t'i ndaj me ju sot në këtë artikull, por kam gjetur edhe shumë arsye më shumë për ta vizituar atë. Nëse jeni të goditur ose keni qenë aq të dashuruar me të me imazhin e parë, siç bëra unë, lexoni më tej.

Arkipelagu Dampier

Dampier është një arkipelag formuar nga ishujt offshore të Australisë. Ndodhet afër qytetit me vetëm 1.372 banorë që mban të njëjtin emër, Dampier. Emri i tij u mor nga një studiues dhe studiues anglez i cili vizitoi këtë zonë në 1699, William Dampier.

dampier-australia-2

Ato janë në total Ishujt 31 emrat e të cilëve janë më origjinalët, dhe nëse nuk e gjykoni veten: Lindja e Mesme e Mesme, Perëndimi, e Mesme, e Keast, Kendrew, Lady Nora, Legendre, East Lewis, West Lewis, Malus, Mawby, Gabuar, Rosemary, Tidepole , Tozer dhe Wilcox, Angel, Brigadier, Cohen, Conzinc, Delambre, Dolphin, Eaglehawk, Enderby, Egret, Gidley, Goodwyn, Haycock, Huay, Marrëdhënia dhe së fundmi, Intercourse Lindore.

Vendet unike që duhen parë në rast të vizitës në këtë arkipelag të bukur australian, janë Broome, perla e zonës, dhe Kepi ​​Leveque, plot bukuri të egër, autentike dhe një peizazh mahnitës aborigjen.

Turizmi dhe akomodimi

pritës i lagësht

Nëse vizitoni zonën, duhet të dini se llojet e akomodimit janë shumë të përsëritura atje 'Shtrati dhe mëngjesi i mengjesit' Dhe megjithëse ka shumë të mrekullueshme, një nga ato që më pëlqeu më shumë në shikim të parë është 'Shtëpia Pinctada McAlpine ' në Brum. 

Ky strehim është i vendosur vetëm 5 minuta me makinë nga qendra e Broome dhe Plazhi i qytetit. Ajo ofron falas Wi-Fi, mëngjes falas dhe një pishinë të hapur. Kjo pronë historike u ndërtua në vitin 1910 dhe më vonë u shndërrua në strehim luksoze. Ajo ka suita elegante, të gjitha të pajisura me një minibar, një frigorifer dhe një seri të plotë çaji dhe kafeje. Disa kanë një oborr spanjol privat me pamje nga kopshti.

Për ata që pëlqejnë golfin, do të jeni të kënaqur të dini se kjo faqe është vetëm 5 minuta me makinë nga Galeria Monzón dhe kampo de golf të Brumit. Turne aventureske Broome Hovercraft Isshtë 9 minuta me makinë.

Aktivitete që mund të bëni

Nëse jemi me pushime ose pushojmë për disa ditë, jo gjithçka do të flejë dhe do të jemi në modalitetin "Të hënat në diell" ... Dampier është një vend për të shijuar dhe pasi nuk duam që ju të humbni mundësinë e duke zbuluar ishujt e saj në të gjithë thelbin e tyre, këtu Ne ju rekomandojmë disa aktivitete që mund t'i bëni nëse jeni me fat të vizitoni zonën e tyre:

  • Bëni një Udhëtim me anije përgjatë bregdetit të Australisë Perëndimore.
  • Larja në Edith Falls, një spektakolar ujëvarë e vendosur në Parkun Kombëtar Nitmiluk.
  • Vizitoni Parkun Kombëtar të Grykës Windjana, me një sipërfaqe prej 2.134 hektarë, i cili shfaq një kanion spektakolar të origjinës nga lumi Lennard. Një nga ato vendet që sado të udhëtosh nuk e sheh çdo ditë ...
  • Hyni me një jashtë rrugës përgjatë shpateve të Kepit të Leveque për të admiruar plazhet e saj të egra ... Ato janë të bukura!

dampier-australia-cabo-leveque

  • Udhëtim me deve nga pika të ndryshme të rajonit Australian. Këto deve janë sjellë nga India dhe Afganistani, dhe janë një nga mjetet e preferuara të transportit për turistët që vizitojnë zonën.
  • Shikoni perëndimin e diellit nga ndonjë prej plazheve të saj ... Ata kanë një ngjyrë të ndryshme nga sa shohim çdo ditë.
  • Dhe nëse keni shumë më shumë kohë, duhet të bëni anije lundrimi Willie Pearl Lugger, i cili kalon përgjatë gjithë bregdetit të paprishur të Australisë.

Shpresojmë dhe shpresojmë që Dampier, që nga sot, të bëhet një destinacion i dëshiruar për shumë prej jush falë artikullit tonë… Po sikur ta zgjedhim atë si një destinacion për pushimet tona të ardhshme? Do të shihemi atje!

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*