Disa destinacione verore në Uruguaj

Uruguay është një vend i vogël në Amerikën e Jugut. Ajo është e rrethuar nga dy gjigandë, Brazili dhe Argjentina, dhe megjithëse është i vogël kur mbërrin vera, shumë nga fqinjët e saj kalojnë kufijtë për të shijuar plazhe te mrekullueshme.

Uruguaji ka një vijë bregdetare në Río de la Plata, lumin Uruguaj dhe Atlantikun Jugor. Vija bregdetare e Río de la Plata është shumë e bukur, por plazhet më të mira janë oqeanike, kështu që nëse po mendoni të udhëtoni nëpër këto toka, mendoni për Uruguaj dhe destinacionet e saj verore.

Punta del Este

Shtë e sigurt spa më e lartë në Amerikën e Jugut Epo, midis janarit dhe shkurtit turistë vijnë nga e gjithë bota. Edhe pse shumica janë njerëz të pasur nga Brazili dhe Argjentina të cilët madje kanë pallatet e tyre të verës në dhe përreth qytetit, ka disa të famshëm ndërkombëtarë në sezon.

Ndodhet në një gadishull, një pështymë toke që ndan ujërat kafe të Río de la Plata nga ujërat oqeanike dhe megjithëse është e banuar në një mënyrë të qëndrueshme nga rreth 13 mijë njerëz, në verë shifra rritet në më shumë se 40 mijë. Shndërrimi nga një vendbanim në një banjë të stilit Biarritz filloi ngadalë në shekullin e 80-të dhe shpërtheu, për sa i përket zhvillimit urban, në vitet 'XNUMX.

Rruga kryesore, rruga për të parë dhe parë, është rruga Gorlero. Markat ndërkombëtare janë të pranishme dhe kur bëhet fjalë për të dalë, nata fillon këtu. Ka shume restorante, bare, një kazino dhe një panair i çuditshëm artizanal. Qyteti ka një port që vizitohet nga anijet e lundrimit dhe varkat me vela dhe ka një aeroport, Aeroportin Ndërkombëtar Laguna del Sauce, rreth 20 kilometra nga qendra.

Nëse jeni në Brazil, mund të mbërrini edhe nga toka, dhe nëse jeni në Buenos Aires dhe doni ta vizitoni, mund të kaloni me aeroplan ose me anije, megjithëse më pas duhet të shtoni një turne me autobus. Ju mund të pyesni veten se çfarë mund të shijoni përveç a qytet shumë i shtrenjtë kudo që ta shikoni, ku gjithçka ka çmime ndërkombëtare, nga Coca-Cola te marrja me qira e një çadre.

E pra, Punta del Este është e njohur për plazhet e saj të bukura. Ka dy shumë të njohura, Plazhi Mansa dhe Plazhi Brava. Meek dhe Brava për agjitacionin e ujërave të saj. Miq, familje, të gjithë vijnë së bashku në të dy plazhet nga mëngjesi në mbrëmje. Ata kanë restorante për të ngrënë dhe gjithçka, por nëse thjesht po kërkoni privatësi ose më pak zhurmë ose më pak shfaqje mund të largoheni rreth 30 kilometra dhe të ndaloni në Jose Ignacio.

Nuk është se José Ignacio është bosh por është shumë më e qetë se dy plazhet e tjera. Është gjithashtu Playa Montoya, Manantiales ose Laguna de José Ignacio i cili është ujë i freskët. Në bregdetin e Punta del Este ka dy ishuj, Isla de Lobos, me koloninë e saj të shumta të luanëve të detit, dhe Ishulli Gorriti, më e vogël edhe pse me dy plazhe të bukura. Nëse keni pak velë, është mirë ta vizitoni.

La pedrera

Shtë një banjë që 230shtë XNUMX kilometra nga kryeqyteti uruguajan, Montevideo, dhe nëntë kilometra nga La Paloma. Ajo ka një qytet të vjetër me shtëpi mbi njëqind vjeçare dhe një bulevard të bukur në anët e të cilit ka dy plazhe Plazhi Barco dhe El Desplayado. E para është për familjet dhe e dyta është për të rinjtë që duan të takojnë të rinj.

Rruga kryesore është e mbyllur për trafik natën dhe është ngritur një panair artizanal në të cilin artistët e rrugës nuk mungojnë. Pranë tij janë të vendosura shtëpi çaji, restorante dhe bare. Nëse shkoni në sezonin e lartë, nga dhjetori në mars, do të përjetoni një verë me ekuilibër i përsosur midis paqes dhe aktivitetit. Oferta e hotelit është e larmishme, ka shtëpi me qira turistike, hotele, bujtina dhe kabina. Dhe gjithashtu një hotel për ata me një buxhet të kufizuar.

Nuk është një vend për të qëndruar për më shumë se katër ose pesë ditë, por ia vlen. Të ecësh përgjatë këtyre plazheve të gjera është e shkëlqyeshme sepse pamjet janë të bukura dhe deti që përplaset me shkëmbinjtë është gjithmonë një spektakël. Dhe nëse doni të kaloni shumë afër, ka një pjesë të vogël të qyteteve të tjera ku mund të arrini me autobus ose makinë. Bëni kujdes duke shkuar në shkurt, muajin e karnavalit, sepse ajo bëhet e mbushur me njerëz.

Çuy

Chuy është një qytet kufitar pasi kufizohet me Brazilin. Commonshtë e zakonshme të shohësh argjentinas në Chuy duke kaluar kufirin për të bërë dyqan. Qyteti është në brigjet e përroit Chuy dhe emri është Guaraní. Në anën tjetër të kufirit, qyteti brazilian quhet Chuí. Shume te ngjashme! Midis të dy qyteteve qarkullon një rrugë e quajtur Avenida Internacional dhe ajo është një arterie e rrethuar nga lokale tregtare Duty Free ose Pa Tax.

Oferta e akomodimit në Chuy është e përqendruar në qira e kabinës mundësisht, por disa nuk mungojnë hotele ose kampe. Nga Chuy mund të vizitoni shumë destinacione bregdetare. Bar Chuy është vetëm 14 kilometra nga qyteti dhe është një vendpushim oqeanik. Plazhi është i gjerë dhe ende ka duna të mëdha. Gryka e përroit Chuy e ndan atë nga Brazili dhe për këtë arsye është dyfish piktoreske, shoqërisht dhe natyrshëm.

La Barra de Chuy ka dy hapësira për kampe, një kompleks kabina, shtëpi me qira dhe një hotel. Në të vërtetë është një vend super i qetë dhe i sigurt kështu që është ai i zgjedhur nga grupe miqsh dhe familjarësh. Me autobus ose taksi mund të shkoni nga Chuy në Alvorada, një tjetër vendpushim piktoresk dhe turistik që është rritur dorë për dore me interesin e Brazilit dhe Uruguajit.

Pika e Djallit

Ky është një tjetër destinacion veror në Uruguai që është rritur shumë për ca kohë tani. Vija bregdetare është e mbushur me shkëmbinj shumë të pikturuar të gërryer që duket se zbukurojnë, si bizhuteritë, plazhet. Plazhi Brava Ka ujëra mes jeshile dhe blu, me shumë shkumë me dëborë, dhe Plazhi Mansa është ai i një gjiri të madh të mbrojtur nga era.

Isshtë një vend gastronomia e të cilit bazohet në peshk dhe ushqim deti kështu që, atje ku shkoni për të ngrënë, cilësia është e jashtëzakonshme. Plazhet shpërndajnë alga në sasi, kështu që një fillestar i mirë është pjekjet e algave, që duhen ngrënë pa pushim, ashtu si pjatat me argjend ose krap. Si një tipik fshat peshkimi lëvizja e trapave është e pandërprerë në një kohë të caktuar të ditës dhe për syrin e turistit është detyrim ta ndalojë dhe vëzhgojë atë.

Ndër vizitat e rekomanduara është Shtëpia e Detit duke shfaqur kafka balenash ose Kodra e ve me shkëmbinjtë e saj fantazmë. Dhe në mbrëmje, po ose po, duhet të bëni një udhëtim me një karrocë me kuaj.

Sigurisht, këto nuk janë destinacionet e vetme verore në Uruguaj, por ato janë ndër më të rekomanduarat dhe më të njohurat. Nëse i shpëtoni dimrit në hemisferën veriore dhe mbërrini në jug, Uruguaji dhe llixhat e saj mund të jenë duke pritur për ju.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*