Kamakura, destinacioni në Japoni

 

Kamakura është një nga tipiket ekskursione që mund të bëhen nga Tokio, Kryeqyteti i Japonisë. Nëse bota nuk do të kalonte këtë pandemi, 2020 do të kishte qenë viti kulm i turizmit në Japoni, me Lojërat Olimpike dhe të gjitha, kështu që është një vend shumë i vizituar.

Ka shumë ekskursione të lehta për të bërë nga Tokio dhe Kamakura është më pak se një orë në jug të qytetit. Super afër dhe shumë e rekomanduar, sepse përveç kësaj, e famshme Kamakura Buda cfare shihni ne foto.

Kamakura

Është një qytet bregdetar që është një orë larg jugut nga Tokio. Në një moment ishte qendra politike e vendit, përsëri në shekullin e XNUMX-të, një qeveri që zgjati një shekull të tërë nën kontrollin e shogun Minamoto dhe regjentëve Hojo. Më vonë pushteti kaloi në qytetin e Kiotos, kur pasardhësi politik vendosi të vendoset atje.

Sot është thjesht një qytet i qetë i vogël me shumë faltore, monumente historike dhe tempuj. Dhe meqenëse është në bregdet, ka plazhe që zakonisht janë shumë të mbushur me njerëz gjatë verës. Si të shkoni në Kamakura?

Me tren ka tre mundësi. Ju mund të merrni Linja Odakyu e cila është mënyra më e lirë. Ju blini Enoshima Kamakura Free Pass dhe kjo përfshin udhëtimin vajtje-ardhje midis Shinjuku në Tokio dhe Kamakura. Përveç kësaj, ai përfshin përdorimin e Enoden, një tren tjetër por elektrik, për vetëm 1520 jen. Me këtë mjet transporti duhen rreth 90 minuta për të mbërritur, kështu që nëse dëshironi të merrni më pak kohë duhet të përdorni linjën JR.

JR ka Linja Shonan Shinjuku, e cila lidh Shinjuku dhe Kamakura në një orë dhe kushton 940 jen. Këshillohet të prisni për trenin për në Zushi, i cili është ai që ndalet në stacionin Kamakura (dy nisje në orë), përndryshe duhet të ndërroni në stacionin Ofuna. Një linjë tjetër është JR Yokosuka Line duke lidhur stacionin e Tokios me Kamakura. Udhëtimi zgjat më pak se një orë dhe kushton 940 jen.

Zona ka dy kalime: Enoshima Kamakura Pass Pa pagesë, me 1520 jen, që përfshin vajtjen e udhëtimit Shinjuku / Kamakura me përdorimin e Enoden; dhe Qafa e Hakone Kamakura, për 7000 jen), e cila lejon përdorimin e linjës Enoden dhe Odayu, por edhe transportin rreth Hakone në tre ditë rresht.

Çfarë mund të vizitoj në Kamakura? Atraksionet kryesore turistike në Kamakura janë shpërndarë në tre zona pranë stacioneve: pranë Stacionit Kita Kamakura, Stacionit Kamakura dhe Stacionit Hase. Si është me të vërtetë një qytet i vogël mund të lëvizësh në këmbë ose, për diçka më piktoreske, marr me qira një biçikletë. Ka edhe autobusë dhe taksi, nëse dëshironi të arrini në zona më të largëta.

Vizita jonë e parë është në Kamakura Buda i Madh, Kamakura Daibutsu. Isshtë një statujë prej bronzi e Amida Buda që është në oborrin e Tempullit Kotokuin. Ajo qëndron gati njëmbëdhjetë metra e gjysmë e gjatë dhe është statuja e dytë më e lartë e Budës prej bronzi në vend. Ajo daton nga viti 1252 dhe ishte fillimisht brenda në sallën kryesore të tempullit, por vendi pësoi disa tajfonë në shekujt XNUMX dhe XNUMX, kështu që më vonë u vendos që ta vendoste atë drejtpërdrejt në natyrë.

Buda e Madhe e Kamakura është vetëm një 10-minuta në këmbë ose më pak nga Stacioni Hase, stacioni i tretë në Linjën Enoden nga Kamakura. Stacioni Terminal Enoden është afër Stacionit JR Kamakura dhe ky tren i vogël elektrik lidh Kamakura me Enoshima dhe Fujisawa. Buda ishte i mbyllur deri në qershor për shkak të koronavirusit dhe sot ai është i hapur por orët e tij janë zvogëluar: nga 8 në 5 në pasdite. Pranimi është vetëm 300 jen, pak më pak se 3 dollarë.

El Tempulli Hokokuji është i vogël, i bukur dhe disi i largët. Ai i përket sektit Rinzai të Zen Budizmit dhe u themelua në periudhën e hershme Muromachi, duke qenë tempulli familjar i klanit Ashikaga. Duket ndërsa ngjitemi në kodër, duke kaluar një portik dhe një kopsht të vogël derisa të arrijmë në sallën kryesore që u rindërtua në fillim të shekullit të 1923-të pas Tërmetit të Madh Kanto të vitit XNUMX.

Statuja më e vlefshme në tempull është ajo e Budës, por ekziston edhe një kullë e vogël zile dhe thesari më i madh nga të gjithë: një e vogël e bukur kopsht bambu e cila është prapa sallës kryesore. Ka si 2000 bambu dhe shtigje të ngushta për të ecur midis, a çajtore ku të pini çaj matcha (çaj jeshil), duke soditur këtë bukuri. Ka edhe disa shpella që duket se mbajnë hirin e disa prej zotërve të klanit Ashikaga.

Si arrini në tempullin Hokokuji? Duke ecur nga stacioni i autobusit Jomyoji (kjo merret në stacionin Kamakura, zgjat 10 minuta me 200 jen). Mund të merrni 23, 24 ose 36. Nëse ju pëlqen të ecni, do të arrini në këmbë për gjysmë ore ose pak më shumë nga i njëjti stacion treni. Kopshti Bamboo hapet nga ora 9 e mëngjesit deri në ora 4 pasdite dhe mbyllet nga 29 Dhjetori deri më 3 Janar. Kushton 300 jen dhe nëse dëshironi shërbimin e çajit paguani edhe 600 jen shtesë.

Një tempull tjetër është Tempulli Hase, që i përkasin sektit Jodo dhe shumë i famshëm për lartësinë e tij njëmbëdhjetë statuja me kokë e Kannon, perëndesha e mëshirës. Salla është pothuajse dhjetë metra e lartë dhe statuja është bërë prej druri të praruar, një nga më të mëdhatë e këtij lloji në Japoni. Legjenda thotë se ky dru është i njëjti që është përdorur për të gdhendur statujën e Kannon të Nara. Tempulli ka një muze, i cili paguan hyrje shtesë, i cili mban më shumë statuja, vizatime dhe të tjerët. Në anën tjetër është Salla Amida-do me një statujë të artë dhjetë metra të Amida Budës.

Tempulli, për shkak se ndodhet buzë një kodre, ka një tarracë e bukur nga ku pamjet e qytetit të Kamakura janë të bukura. Ekziston edhe një restorant për të shijuar më qetësisht dhe do të shihni, pranë shkallëve që ngjiten e zbresin në shpat, qindra statuja të vogla të Jizo Bodhisattva, i cili ndihmon shpirtrat e fëmijëve për të arritur në parajsë.

Pikërisht në bazën e shpatit është hyrja në tempull, me kopshte dhe pellgje. Hasedera është vetëm pesë minuta nga Stacioni Hase. Hapet nga ora 8 e mëngjesit deri në 5:30 pasdite dhe deri në orën 5 të mëngjesit ndërmjet tetorit dhe shkurtit. Nuk mbyllet asnjë ditë dhe hyrja kushton 400 jen.

Tempulli më i rëndësishëm në Kamakura është Tsurugaoka Hachimangu. Ajo u themelua në 1603 dhe i kushtohet Hachiman, zot mbrojtës i familjes Minamoto dhe samurai në përgjithësi. Tempulli arrihet nga një shteg i gjatë që shkon nga pista e bordit Kamakura, duke kaluar të gjithë qytetin dhe duke kaluar nën disa toris. Dhoma kryesore është në një tarracë në majë të një shkalle. Brenda ka një muze me shpata, dokumente, maska ​​...

Në të djathtë të shkallëve, deri në vitin 2010, ishte një pemë xhinko që në një moment shërbeu si një vend i fshehur për të sulmuar shogun. E lashtë, e artë bukur në vjeshtë, nuk i mbijetoi një stuhie në mars 2010 dhe vdiq.

Në bazën e shkallëve ka një skenë ku zakonisht ka shfaqje muzikore dhe vallëzimi dhe ju mund të shihni një tjetër vend të shenjtë dhe ndërtesa ndihmëse aty pranë. Ju gjithashtu mund të shkoni në këtë tempull nga Stacioni Kamakura, ose me autobus ose në këmbë. Hyrja është falas.

Ne nuk mund ta përshkruajmë numrin e tempujve që ka Kamakura por mund t'i emërtojmë: Kenchoji, Zeniarai, Engakuji, Meigetsuin, Ankokuronji, Jomyoji, Zuisenji, Myohonji, Jochiji, Tokeiji dhe Jufukuji. Ata janë të gjithë të bukur, por është e vërtetë që nuk mund ta kaloni duke parë tempuj, herën e tretë janë të gjithë njësoj. Ajo që ne rekomandojmë është vizitoni Enoshima dhe plazhet e saj dhe bëj një shëtitje.

Enoshima është një ishull i vogël afër Tokios e cila është e lidhur me bregdetin me një urë që ju kaloni në këmbë. Ishulli ka një vend të shenjtë, një kullë vëzhgimi, shpella dhe kopshte. Kodra e pyllëzuar mund të eksplorohet në këmbë dhe do të shihni shumë faltore kushtuar Benten, perëndeshës së fatit të mirë, shëndetit dhe muzikës.

Ekziston edhe një akuarium dhe plazhet janë të shkëlqyera, me ujëra të ngrohtë, të qetë dhe gaforre! Nga Kamakura, Enoden zgjat 25 minuta, nga Shinjuku mund të shkoni atje dhe e njëjta gjë nga stacioni i Tokios.

Së fundi, Nëse ju pëlqen shëtitja në Kamakura ka tre rrugë: Tour Daibutsu, Tenen Tour dhe Gionyama Tour, sot u mbyllën për shkak të tajfunit të vitit të kaluar. Nëse shkoni vitin e ardhshëm, përpiquni të kontrolloni se cilat janë të hapura. Ato janë rrugë të shkëlqyera, të gjelbërta që përshkojnë kodrat që lidhin tempuj dhe faltore. Në përgjithësi, ato nuk zgjasin më shumë se gjysmë ore deri në 90 minuta, por nuk janë të asfaltuara prandaj kujdes për këpucë dhe shi.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*