Disa kështjella të bukura dhe pak të njohura të Loire

kështjellë-villandri

Përgjatë Loire Valley, Francë, ka shumë qytete, fshatra dhe kështjella. Një shëtitje nëpër kështjellat e Loire-s Isshtë ekskursioni tipik që gjithmonë u ofrohet turistëve. Realiteti është se është e pamundur të njohësh të gjithë kalama në një turne të vetëm, kështu që vizitat priren të përqendrohen në disa, më të njohurat dhe ato që janë pak a shumë afër. Pa makinën tuaj nuk ka mundësi tjetër përveç regjistrimit në ekskursione, çmimi i të cilave është rreth 115 euro, por nëse merrni me qira, mundësitë tuaja zgjerohen.

Royal mbretëror francez zgjodhi luginën Loire për të formuar rezidencat e tyre, pak larg Parisit. Sot ata numërojnë rreth 300, por revolucioni shkatërroi edhe disa të tjerë. UNESCO ka deklaruar një pjesë të madhe përgjatë lumit Loire si Trashëgimia Botërore dhe këshilla jonë është që ju të guxoni të vizitoni ato kështjella që nuk janë në rrugët më të njohura. Ju do të habiteni. Duke menduar për këtë këtu janë disa Kështjellat pak të njohura të Loire për të vizituar:

Kalaja e Villandry

Castleshtë kalaja që kurorëzon shtyllën dhe hap dyert për botën e mrekullueshme të Kështjella Loire. Shtë një kështjellë e famshme për kopshtet e saj. Nëse jeni duke udhëtuar me fëmijë është një nga më të rekomanduarit sepse në kopshte ka një labirint argëtues kështu që ndërthur historinë, kulturën, arkitekturën dhe gjërat e fëmijëve. Wasshtë ndërtuar rreth vitit 1536 me urdhër të ministrit të financave të Françeskut I, Jean le Breton. Në vend të saj ekzistonte një fortesë nga e cila ka mbetur vetëm kulla, sot disi joproporcionale në raport me chateau. Pas Revolucionit Francez, ajo përfundoi në duart e vëllait të Napoleonit, José, në fillim të shekullit të 1906-të. Kopshtet e gjera, të gjelbërta dhe me lule janë një bukuri e krijuar më vonë, në vitin 10. Pranimi është 6,50 euro për të parë kështjellën dhe kopshtet dhe XNUMX nëse doni të shihni vetëm kopshtet. Hapet gjatë gjithë vitit dhe brenda është një tjetër bukuri.

Kalaja e Saumurit

Shtë kalaja e qytetit të Saumur, në brigjet e lumit. Isshtë ndërtuar në gur të bardhë në të verdhë kështu që reflekton dritën. Ai dominon peisazhin pasi ishte një fortesë e thjeshtë në shekullin e 1906-të. Një shekull më vonë u bë rezidenca e Dukës Rene d 'Anjou dhe madje ka shërbyer si burg. Që nga viti XNUMX ai ka qenë një atraksion turistik dhe strehon dy muze: njëri me sixhade dhe porcelani kinez dhe tjetri, në papafingo, i cili i kushtohet botës së kuajve. Pamjet e lumit dhe luginës e bëjnë atë një vlerë të vizitueshme.

kalaja e saumurit

Kalaja Brissac

Isshtë një kështjellë e rrumbullakët që është në departamentin e Maine-et-Loire. Në fillimet e saj ajo ishte një kështjellë e Kontëve të Anjou, shumë larg në shekullin e 1611-të. Në shekullin e XNUMX-të u ble nga një ministër i pasur i oborrit të mbretit Carlos VII dhe u restaurua dhe reformua. Në kohërat e trazuara të Luftërave Fetare Franceze, ajo pësoi aq shumë dëme sa u mendua për ta shkatërruar, por në fund ajo u shpëtua dhe mbreti i ri Henri ia dorëzoi një shërbëtori besnik të cilin e quajti Duka i Brissac në XNUMX. Sot është një kështjellë mbresëlënëse, me stil barok, e cila arriti të restaurohet në shekullin e XNUMX-të pas shkarkimit të revolucionarëve. Ju mund ta vizitoni dhe madje ta kaloni natën në të.

kështjella-brissac

Kalaja d 'Angers

Nën sundimin e Louis IX, ky filloi të ndërtohej, i cili për mua është një nga kështjellat e Loire-s më imponuese. Wasshtë ndërtuar me tufa, një gur midis të bardhës dhe të verdhës dhe nuk ka më shumë dhe as më pak se 17 kulla. Duket e padepërtueshme: ka ura tërheqëse, dy hyrje, disa hendekje dhe sot disa parqe të Rilindjes përreth saj. Kullat ishin më të larta por për shkak të peshës u zvogëluan. Gjëja më e mirë është që ju të mund të ecni përgjatë betejës dhe të shikoni peisazhin nga një lartësi e mirë. Hyrja kushton 8 euro nëse nuk jeni banor evropian.

kështjella-d'-anjers

Kalaja Le Grand Pressigny

Në Luginën e Loire ka shumë kështjellë të kthyer në një rezidencë, por mua më duket se kjo ka akoma ajra mesjetarë. Isshtë një fortesë që duket e padepërtueshme dhe është ndërtuar në fund të shekullit të XNUMX-të, megjithëse kullat janë më të vonshme. Në shekullin e XNUMX-të ajo u restaurua dhe u shtua një galeri kurioze me harqe përreth Patio, nën të cilën sot është e mrekullueshme të ecësh dhe të imagjinosh një udhëtim prapa në kohë.

kala-degrand-shtypje

Kalaja Montsoreau

Ndodhet në kryqëzimin e lumit Loire me Vjenën dhe për këtë arsye ka qenë gjithmonë e rëndësishme. Hendekët e tij ishin të mbushur me ujë nga lumenjtë dhe madje kishte një taksë që kur kalonin në rajonet e Poitou, Anjou dhe Touraine. Sot ka një turne udhërrëfyes dhe një ekspozitë audiovizive në lidhje me historinë e saj, atë të luginës dhe atë të lundrimit në Loire dhe vështirësitë e të jetuarit me një lumë të tillë. Historia e heroinës së Dame e Montseoreu, vepër e Aleksandër Dumas, dhe pranë kalasë është fshati me të njëjtin emër, një fshat piktoresk që çdo të diel të dytë të muajit organizon një treg pleshtash. Hyrja kushton 8,90 euro.

kala-montsoreau

Kalaja Sully sur Loire

Duket si kalaja e Bukuroshes së Fjetur dhe u ndërtua në fund të shekullit të 1962-të në një kryqëzim mbi lumin. Duka i parë i Sully projektoi kopshtet për të parandaluar përmbytjen nga lumi dhe ai ndryshoi duart vetëm në XNUMX kur shteti e bleu atë për të filluar restaurimin e tij. Natën gjithçka është ndriçuar dhe brenda është një botë sixhade, mobiljesh, pikturash, skulpturash dhe një Sallë e Madhe që është spektakolare.

kështjellë-marrëzi

Siç e shihni, ka edhe të tjerë kështjella në Loire përveç atyre më të njohura si Kalaja e Amboise, Chambord ose Chenonceau. Dhe e vërteta është se ka më pak turizëm dhe ju zbuloni qoshe që janë shumë të vështira për t’u harruar.

 

 

 

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*