Zakonet kanadeze

A po udhëtoni së shpejti në Kanada? A po planifikoni të studioni një sezon atje? Kanadaja është një nga vendet më të vlerësuara për mikpritjen e njerëzve të saj, bukurinë e peizazheve dhe qyteteve të saj moderne. Një përzierje e kulturave britanike, franceze dhe vendasve amerikanë, në këtë postim ju paraqesim disa nga zakonet më kurioze të Kanadasë, në mënyrë që të njihni pak më mirë vendin e shurupit të panjës. Mund të vini me ne?

përshëndetje

Në Kanada nuk është zakon të përshëndeteni me një puthje në faqe siç është në vendet e tjera. Përshëndetja si kjo mund të shihet si një veprim shumë i guximshëm, pasi njerëzit zakonisht përshëndesin njëri-tjetrin duke shtrënguar duart ose duke goditur lehtë shpinën nëse ka ndonjë familjaritet.

Sidoqoftë, vetëm për shkak se njerëzit nuk e puthin njëri-tjetrin për të përshëndetur nuk do të thotë se Kanadezët janë të ftohtë dhe të largët. Pikërisht e kundërta: ata gjithmonë mbushen me mirësi, gatishmëri për të ndihmuar dhe buzëqeshje në fytyrën e tyre.

Imazhi | Pixabay

Përpikëri në takime

Customshtë zakon kanadez të jesh jashtëzakonisht i përpiktë në takimet e punës dhe në takimet personale. Në fakt, të vonosh dy ose tre minuta mund të konsiderohet mungesë e përpikmërisë.Prandaj, këshillohet që të mbërrini disa minuta para kohës së dakorduar.

Orden

Kanadezët karakterizohen nga të qenit shumë i rregullt dhe nga sjellja e tyre e mirë. Ju kurrë nuk do t'i shihni ata duke u futur në një radhë ose në metro dhe duke pritur me durim për radhën e tyre, në radhë, duke pritur të ndiqen kur bëjnë një blerje ose kur kërkojnë një shërbim.

Alkool

Në Kanada nuk mund të pini alkool në vende publike të tilla si parqe ose plazhe dhe për të qenë në gjendje ta pini atë në bare ose restorante është e nevojshme të paraqisni dy letërnjoftime për të provuar moshën e shumicës, e cila në varësi të provincës është 18 ose 19 vjeç , për shembull në British Columbia.

Imazhi | Pixabay

Këshilla

Megjithëse nuk kërkohet, në Kanada është zakon të lini një bakshish kur paguani faturën në një restorant. Shuma është zakonisht 15% e shumës, edhe pse në varësi të cilësisë së shërbimit të marrë mund të jetë më e lartë. Sidoqoftë, për grupe të mëdha, informacioni është i detyrueshëm. Në shërbime të tjera të tilla si parukierët ose taksitë, është gjithashtu zakon të japësh bakshish.

tym

Në Kanada, pirja e duhanit nuk lejohet në vende të mbyllura publike dhe madje disa metra larg nga çdo hyrje e një ndërtese.

Sportiv

Sportet me yje në Kanada janë hokej mbi akull, edhe pse dëborë ose ski janë gjithashtu dy sporte të praktikuara gjerësisht. Sporte të tjera si futbolli dhe tenisi po bëhen aktivitete shumë të popullarizuara.

këpucët

Canadashtë zakon në Kanada të hiqni këpucët kur hyni në ndonjë shtëpi. Kjo ndihmon për të mbajtur të brendshme të pastër dhe për të mos bërë zhurmë nëse fqinjët jetojnë në katin e parë. Mund të duket e çuditshme në fillim, pasi gjithmonë duhet të keni pantofla në shtëpi, por me kalimin e kohës ju mësoheni.

mjedis

Duke folur për sportet, kanadezët duan ta luajnë atë jashtë, prandaj ata kujdesen shumë për mirëmbajtjen e mjedisit duke ricikluar të gjitha mbeturinat. Ata janë shumë të vetëdijshëm për mbrojtjen e mjedisit dhe kjo është arsyeja pse ata gjithmonë ndajnë mbeturinat në mbetje organike, plastike, letër, karton dhe metale.

palët

Në Kanada, festimet më tipike janë Dita e Kanadasë, kur vendi është i veshur me të bardha dhe të kuqe dhe zhvillohen festivale të shumta muzikore dhe fishekzjarresh dhe Falënderimet, e cila, ndryshe nga në Shtetet e Bashkuara, festohet në Tetor të parë. Krishtlindja është gjithashtu një datë tjetër shumë e rëndësishme në kalendar që festohet me entuziazëm në vend.

spageti

ushqim

Në Kanada, njerëzit priren të hanë herët. Ata zakonisht hanë mëngjes në 7 të mëngjesit, drekojnë në mesditë dhe darkojnë rreth orës 17.30 ose 18 pasdite.

Si një kuriozitet, donuts ose donuts janë një nga ëmbëlsirat e preferuara të Kanadezëve. Ata i marrin ato në të gjitha llojet e mënyrave: të ftohtë, të nxehtë, të mbushur me krem ​​dhe reçel ... Më të njohurit janë ato të Tim Hortons.

Mendje hapur

Kanadezët janë njerëz shumë miqësorë që janë të hapur ndaj kulturave dhe ndjeshmërive të tjera. Shtë një vend gjithëpërfshirës dhe i respektueshëm, si dhe një vend i përkushtuar për barazinë gjinore.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*