Dunën e Pilat në Francë

Duna Pilat

Sot ne do të flasim për duna më e madhe në të gjithë Evropën, i cili bëhet një plazh spektakolar që padyshim është i vështirë për tu arritur. Highshtë i lartë 108 metra, megjithëse ky numër ndryshon, pasi dunat nuk janë statike, por lëvizin me veprimin e erës. Pamjet nga ajri janë spektakolare.

kjo Duna Pilat, ose Dune du Pyla, në frëngjisht, ndodhet midis një pylli të madh dhe Oqeanit Atlantik. Edhe pse është një vend i qetë, është e mundur të takosh gjithmonë njerëz, pasi është një hapësirë ​​shumë e bukur natyrore që shumë njerëz duan të shohin. Përvoja sigurisht që ia vlen.

Kjo dune mund te arrihet me rruge, megjithese aksesi behet me i veshtire cdo vit, sepse duna perparon rreth 5 metra ne vit. Kur arrini në të, duhet të bëni ngjiten më shumë se njëqind metra të saj, e cila është punë mjaft e vështirë aerobe. Rekomandohet të dilni lehtë, pasi kushton shumë. Lajmi i mirë është se ata kanë mundësuar disa shkallë me 154 shkallë me kangjella, në mënyrë që të gjithë të arrijnë majën.

Nga atje mund të shëtisni nëpër hapësirën e gjerë të rërës dhe të shtriheni bëj banja dielli në plazh, zona më pak e prirur pranë detit. Shtë një vend shumë i natyrshëm dhe i qetë që mund të vizitohet si familje. Ne jemi të sigurt se për fëmijët, dhe gjithashtu për shumë të rritur, përvoja e rrotullimit nëpër duna do të jetë e pakonkurueshme. Argëtimi është i siguruar.

Këto duna janë në pjesën Franca veriore, në Gjirin e Biscay, konkretisht në Gjirin Arcachon. Pylli është gjithashtu një vend shumë i bukur, të cilin duhet ta kaloni për të arritur në dunën e madhe, e cila është spektakolare nga poshtë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*